Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se plateste concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se plateste concediul medical

Buna ziua
lucrez in administratia publica locala si am fost in concediu medical 10 zile pe certificat este cod indemnizatie 01 si cod diagnostic este 511 pneumonie
Voi fi platita 100% la acest cod de boala .Contabila nu stie cum sa calculeze ea zice 75% cum e corect si care e cadul legal sa inteleaga si contabila
va multumesc
1. Codul de indemnizatie 01 este boala obisnuita = 75%.

2. Va redau toate codurile de indemnizatie:

01 Boala obisnuita ..... 75%
02* Accident in timpul deplasarii la/ de la locul de munca ..... 100% / 80%
03* Accident de munca ..... 100% / 80%
04* Boala profesionala ..... 100% / 80%
05 Boala infectocontagioasa din grupa A ..... 100%
06 Urgenta medico-chirurgicala ..... 100%
07 Carantina ..... 75%
08 Sarcina si lauzie ..... 85%
09 Ingrijire copil bolnav in varsta de pana la 7 ani sau copil cu handicap pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani ..... 85%
10 Reducerea cu 1/4 a duratei normale de lucru ..... Fara a depasi 25% din baza de calcul
11 Trecerea temporara in alta munca ..... Fără a depasi 25% din baza de calcul
12 Tuberculoza ..... 100%
13 Boala cardiovasculara ..... 75%
14 Neoplazii, SIDA ..... 100%
15 Risc maternal ...... 75%

3. Cine v-a spus ca se plateste cu 100%?
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
As dori sa stiu cat se calculeaza medicalu pe codu 506. Si ce boala este.
Vedeti pe formularul de certificat medical, pe fata, ce cod de indemnizatie este inscris, iar pe verso, procentul de calcul aferent codului de indemnizatie. Pentru cod 01 se calculeaza cu 75%.
Codul de diagnostic 506 il puteti cauta pe Google, exista tabel cu aceste coduri.
ana-cer, moderator
506 - pneumonia virala, neclasata la alte locuri
Bună ziua!
Pentru sarcină cu risc se plătește 75% din salariul brut sau net??
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!