Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calitatea de INTIMAT : ce inseamna?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Calitatea de INTIMAT : ce inseamna?

Locuiesc in Bucuresti - sector 5
Pe 15.09.2016 mi s-a furat numarul de inmatriculare la masina.
Am chemat politia:poze,proces verbal,declaratie la politie si mi-a zis sa astept.
Pe 07.11.2018 primesc ORDONANTA de la Judecatoria sect.5 prin care se zice ca "DISPUN" :
1)"Renunta la urmarirea penala,in cauza avand ca obiect infractiunea de furt prev.de art.228 alin.1 din Cp,intrucat nu exista un interes public in urmarirea acesteia" si apoi
2) Cheltuielile judiciare raman in sarcina statului,conf.art.275,alin.3 din C.p.p.
Apoi azi 19.11.2018 am primit citatie (emisa la 09.11.201) ca "sunt chemat in instanta la data de.......la camera P21,Complet c1 penal confirmari,in calitate de INTIMAT in dosarul cu obiectul confirmare renuntare urmarire penala(art.318 alin.12 NCPP)Intrebari :
1- ce inseamna calitatea de INTIMAT ?
2-mi se aduce vreo acuzatie(am vreo vina) ca am reclamat furtul numarului de inmatriculare?
3-sau ma cheama doar ca sa confirm ca nu mai am nici o pretentie de continuare a cautarii celui care a furat numarul?
4- trebuie sa-mi angajez un avocat?
Mii de multumiri pt raspunsuri.
Stima.
1. un fel de parat.
2. nu, nu aveti nicio vina
3. da, va cheama sa confirmati ca nu mai aveti nicio pretentie
4. nu este obligatoriu...
In functie de interesul dvs procesul, sustineti sau nu cererea Parchetului de confirmare a solutiei de renuntare la up.
Daca sunteti legal citat, se judeca si in lipsa dvs.
multumesc mult...........respect..............
Daca NU ma prezint la data la care am fost chemat in calitate de INTIMAT patesc ceva(ma poate sanctiona-amenda)?
Multumesc anticipat pt raspuns.
Bună ziua! Și soțul meu are o citație ca intimat în dosarul cu obiectul confirmare renuntare urmărire penala. Dacă nu se prezintă poate fi amendat? El este partea vătămată ( în 2020 ni s_ a sustras din mașină un casetofon). Va mulțumesc!

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

1. un fel de parat.
2. nu, nu aveti nicio vina
3. da, va cheama sa confirmati ca nu mai aveti nicio pretentie
4. nu este obligatoriu...