Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amenda penală este o condamnare, pot rămâne fără ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amenda penală este o condamnare, pot rămâne fără permis?

Amenda penală este o condamnare ? Îmi pot ridica carnetul dacă primesc amenda penală? Mulțumesc Pt răspuns!
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
DA, amenda penala ESTE o condamnare pronuntata de instanta.
si nu stiti daca mi se anuleaza carnetul? am art 334 aln 4
Da, se anuleaza avand in vedere disp.art.114 al.1 lit.b) din Oug.195/2002
Articolul 114
(1) Anularea permisului de conducere se dispune in urmatoarele cazuri:
..............................................................
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru infractiunile prevazute la art. 334 alin. (2) si (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) si (4) din Codul penal;
................................................................
Va puteti prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa un termen de 6 luni de la data achitarii amenzii .
Art. 116
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
....................................................................

buna ziua! si ce ar trebui sa imi dea judecatorul sa nu mi se anuleze carnetul? supravegherea de 2 ani de zile asta inseamna ca tot mi se anuleaza? multumesc de rsp! mentionez ca nu am mai avut probleme cu legea pana acum,mi am recunoscut si greseala.
Adrian banu, utilizator
Permisul este anulat, redobandirea dreptului de a conduce pe drumurile publice poate sa aiba loc in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti, prin examen .