avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Taxe, impozite si alte probleme de ... Import maritim China Buna ziua, Am facut un import din ...
Discuție deschisă în Taxe, impozite si alte probleme de afaceri

Import maritim China Buna ziua, Am facut un import din China, in valoare de 8875usd, ...

Buna ziua,
Am facut un import din China, in valoare de 8875usd, din care 1101usd costul transportului din China pana in portul Constanta.
Marfa a ajuns in Koper, de unde a fost transferata in Otopeni, primind doua facturi cu preturi care imi par exagerate; prima in suma de 2205 euro (LCL 443EUR ,T.H.C261EUR.,E.R.S 87EUR,DELIVERY ORDER 85EUR, T1, C.A.F. 205USD, C.I.S.F. 697USD, PORT CHARGE 227USD,
a doua in suma de 762 euro reprezentand HANDLING 679 EUR SI CUSTOM OPERATION 65 EUR. Mentionez si unitatea de masura dupa care s-au facut calculele: 8.714 VOL SAU W/M
Ce sfat imi puteti da?

Alte discuții în legătură

Abrevieri transport maritim cif, sonya33 sonya33 buna ziua, am importat marfa din China 950usd- plata in avans, transport 625, factura fiind CIF Bucuresti. marfa a ajuns in portul Koper din Slovenia, ... (vezi toată discuția)
Ce șanse am - înșelătorie la cumpărarea unui apartament DSSD DSSD Am cumparat un apartament la etajul 10 dintr-un anunt care scria ca avea 115 mp si ca are caldura in pardoseala su ca acoperișul a fost izolat personal de ... (vezi toată discuția)
La reprezentanță mi s-a spus că e daună totală, un alt service mi-a zis că mă costă 2.000 de lei reparația. sunt obligată să accept dauna totală? eu vreau să mi se repare ,,epava" llavys llavys Bună ziua, În urma unui accident din cauza celuilalt șofer mi s a dat dauna totala. La constatare mi s a trecut doar elemente de cosmetica, bara fata, aripa ... (vezi toată discuția)