Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara cu respect,am o intrebare.Ce pasi trebuie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara cu respect,am o intrebare.Ce pasi trebuie urmati ptr ...

Buna seara cu respect,am o intrebare.Ce pasi trebuie urmati ptr procedura de anulare a Ci?Fiica mea in urma unui concubinaj toxic de aproximativ 4 ani cu un anume individ,acesta a reusit so pacaleasca sai faca mutatie in garsoniera proprietate personala a ei,desi cu aproximatie acum 2 ani si certurile dintre ei au degenarat in rau aceasta ia facut ordin de protectie,pe care la incalcat si ptr care atunci a facut inchisoare credca 1 an sau reimpacat dar certurile au continuat,acum a depus din nou un ordin de protectie impotriva lui ptrca ea in acest moment locuieste la mine caci ia furat cheile de la garsoniera telefonul laptopul si converseaza pe toate retelele in numele ei,el nu vrea sa paraseasca garsoniera pe motiv ca are mutatie dar e clar ca in asemenea caz de violenta nu se poate locui impreuna,au doar o camera,Ce pasi trebuie urmati ptr anularea cartii de identitate?Multumesc.Cu respect,astept un raspuns.
Nu e vorba despre anularea cartii de identitate. Domiciliul din CI nu reprezinta un drept de a locui acolo fara voia proprietarului.
Calea mai lunga este ca fiica d-voastra sa se adreseze judecatoriei cu o cerere de evacuare. Dureaza cam 4-5 luni si ar fi bine sa o faca printr-un avocat.
Calea mai scurta. Daca si fiica d-voastra are domiciliul tot acolo, nimic nu o impiedica sa se intoarca la domiciliu si la proprietatea sa. Asa ca poate sa angajeze un lacatus cand domnul nu este acasa, sa schimbe incuietoarea si sa cheme politia cand o sa bata el la usa si sa aiba la ea atat vechiul ordin de protectie cat si actele de proprietate. De fata cu politistii o sa-i predea cei al lui si daca vrea sa fie putin ironica sa-i dea si dovada ca i-a rezervat si i-a platit o noapte la o pensiune - din partea casei.
Evacuare pt lipsa de titlu prin instanta e soluția.. Faptul ca are mutație nu I conferă nici un drept în plus..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Multumesc,catre cine face cererea de evacuare catre judecatorie?si ce trebuie sa prezinte?caci nu are decit doar buletinul ei, si o copie de buletin a individului,restul actelor de proprietate sunt in garsoniera unde ea nu poate intra caci nu are cheie si el nu deschide usa
Multumesc,o idee buna,respect
si daca totusi este acasa,individul,ea clar ca o sa bata la usa civilazt caci cheie nu are ca i lea sustras pe toate,vine cu noi si cu un lacatus,si ea sparge usa cu el inauntru caci nu vrea sa deschida si el poate va cere o cheie ea mai e obligata sai dea daca numai vrea sa locuiasca impreuna,si are la ea pregatita si confirmarea de inregistrare la judecatorie,o poate obliga cineva sai mai dea o cheie de la noua incuietoare?eu intreb ptrca el este un tip f agresiv,si nu va dori sa plece decit dupa evacuarea definitiva din locuinta?