Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua anul trecut mai exact in 12/03/2023 am fost ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua anul trecut mai exact in 12/03/2023 am fost implicat ...

Buna ziua anul trecut mai exact in 12/03/2023 am fost implicat intrun accident auto cu vatamare din culpa,eu fiind vinovat,si primind ordonanta de clasare in luna mai 2024,intrebarea mea este daca politia ma va sanctiona dupa legea veche sau dupa noul cod rutier?
justme38, utilizator
Politia sancționează majoritar după legea nouă.
latka a scris:
Politia sancționează majoritar după legea nouă.

Nu cred ca e corect ce ai scris. Nu ar trebui sa fie la fel? Legea nu da ordine decat pentru viitor asa e in UK si trebuie sa fie si in romania. Trebuie sa fie legea cre era atunci cand ai facut fapta sau o lege mai buna pentru tine.
Asa consideră poliția, cea mai mare parte din personal, nu am spus cum e legea.
Cine dorește să nu accepte se va judeca cu politia la instantele de contencios administrativ.

Asa considera?sau politia trebuie sa sanctioneze legal?
latka a scris:

Asa consideră poliția, cea mai mare parte din personal, nu am spus cum e legea.
Cine dorește să nu accepte se va judeca cu politia la instantele de contencios administrativ.

Da, asa considera, poliția are juriștii proprii. Și aplica legea cum considera.
Cine nu e mulțumit , își obține altă soluție în instanță.

Asa se întâmplă cu judecarea oricărei spete, judecători diferiți pot da soluții diferite.