TOP 5 ARTICOLE IN 24H

Ce sa nu faci niciodata pe Facebook
11 Februarie 2012
Cum iti poti schimba medicul de familie
11 Februarie 2012
Bunele maniere... la mobil
12 Februarie 2012
Vocatia prieteniei
11 Februarie 2012
Cum sa lucrezi cu cineva care te enerveaza
11 Februarie 2012
Publicitate in reteaua LegalNET.ro?
Consultanti cu activitate in comunitatea Avocatnet.ro
10

Nicoleta Romascanu

Avocat

9.99

Ioana Stoica

Avocat


 

Proiect Hotarare de Guvern - Ministerul Muncii

Predarea carnetelor de munca la CNPAS, amanata pana in 2009

31 Octombrie 2008 Marius Enachescu

Vezi cele 5 comentarii!

Ministerul Muncii vrea sa amane pana in 2009 termenul limita de predare a carnetelor de munca de catre persoanele fizice si juridice, la casele teritoriale de pensii, pentru preluarea datelor din aceste documente.

Dimensiune text
print ym   
Ministerul Muncii a elaborat un proiect de Hotarare de Guvern prin care se stabileste amanarea, pana la 30 noiembrie 2009, a termenului limita de predare a carnetelor de munca de catre persoanele fizice si juridice pentru activitatea de preluare a datelor. Totodata, termenul de predare  pentru activitatea de scanare a carnetelor de munca va fi 30 noiembrie 2010.

Proiectul Ministerului Muncii, lansat joi in dezbatere publica, modifica, astfel, Hotararea Guvernului nr. 1.768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001.

Conform prevederilor in vigoare, termenul de predare pentru preluarea datelor, stabilit prin HG nr. 36/2008, este 30 noiembrie 2008. Nerespectarea termenului ar atrage amenzi cuprinse intre 300 si 600 lei, in cazul persoanelor fizice, si intre 1.500 la 5.000 lei, in cazul persoanelor juridice.

Ministerul Muncii justifica propunerea de amanare a termenului prin faptul ca "exista inca un numar relativ insemnat de carnete de munca care nu au fost predate de catre detinatori, la casele teritoriale de pensii, in special persoane fizice, inclusiv cele care locuiesc in strainatate."

Persoanele cu domiciliu in strainatate vor putea trimite carnetele,  prin posta

Conform proiectulului Ministerulul Muncii de modificare a HG nr. 1.768/2005, "in situatia fostilor asigurati ai sistemului public de pensii, care nu au domiciliul sau resedinta in Romania, carnetele de munca, transmise prin posta, vor fi insotite de copia actului de identitate al titularului, din care sa rezulte adresa de domiciliu sau de resedinta, din strainatate."

Daca acestia opteaza pentru prezentarea carnetului de munca prin intermediul unei persoane, carnetul de munca va fi
insotit de copia actului de identitate al persoanei desemnate de catre titular.


Carnetele de munca vor fi returnate

Prin Hotararea nr. 1768/2005, Guvernul a stabilit preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, precum si a veniturilor salariale aferente, elemente care, conform legii, sunt utilizate la calculul pensiilor. Totodata, se va crea o arhiva electronica prin scanarea carnetelor de munca.

Astfel, persoanele fizice si juridice care detin sau pastreaza, potrivit prevederilor legale, carnete de munca sunt obligate sa puna aceste documente la dispozitie casei teritoriale de pensii pe a carei raza teritoriala isi au domiciliul sau sediul.

In situatia fostilor asigurati ai sistemului public de pensii, care nu au domiciliul sau resedinta in Romania, carnetul de munca poate fi prezentat pentru prelucrare casei teritoriale de pensii in a careia raza au fost asigurati ultima data sau, dupa caz, din raza de domiciliu a persoanei desemnate de catre titular.

Dupa incheierea operatiunilor de inregistrare a datelor, carnetele de munca, in original, se predau detinatorilor de la care au fost preluate.
____________

Pentru mai multe informatii, puteti consulta Expunerea de motive si Proiectul de Hotarare de Guvern.
 

Vezi cele 5 comentarii!

Iti place Avocatnet.ro? Da like la pagina noastra de Facebook!


Dimensiune text
print ym

 

COMENTARII ARTICOL (5)

Ordoneaza comentariile dupa cele mai recente | cele mai vechi
gabriela petrescu (utilizator neinregistrat)
adaugat acum 3 ani

Cind m-am prezentat cu carnetul de munca la casa de pensii din Constanta, mi s-a raspuns ca nu exista nici o lege sau hotarire de guvern in acest sens si nu pot depune carnetul decit daca am buletin si domiciliul in Romania" si sa nu ii spun eu ca ea stie legile mai bine decit oricine" Asa ca am facut tot drumul din SUA pina la Constanta degeaba!! Asta zic si eu organizare!

Zoro (utilizator neinregistrat)
adaugat acum 3 ani

NISTE NESERIOSI, DE SUS SI PANA JOS!
Cum sta in mod real treaba:
1. Carnetele (CM ) a celor din afara, trebuiau preluate datele ca in sitemul EURODAC/ VIS adica prin reprezentantele RO din strainatate (deci prin MAE).
Cum va putea sa-si scoata un angajat in afara RO o perioada atat de lunga, CM de la serviciul de specialitate al angajatorului sau al institutiei desemnate cu supravegherea muncitorilor straini (pentru fiecare sat Comunitar sau non-Comunitar)?
Putea fi aplicat acelasi mecanism ca la amprentele emigrantilor.
2. A doua masura : incepand cu 01.01. 2007 trebuia instituita obligatia de a prezenta la trecerea frontierei -pentru persoanele care plecau la lucru- dovada descarcarii datelor de munca de pe CM de la ITM-urile teritoriale.
3. Dar pentru asta sitemul informatic la nivelul ITM-urilor trebuia pus la punct si INTEROPERABIL cu cel recomandat de Comisie.
4. Experienta EURODAC trebuia sa ne fie de ajuns.
DAR JOCURI DE INTERESE ADANCI-PRIVIND PERONAJELE DIN UMBRA CARE VOR "PRINDE" AFACEREA "CAIETULUI DE SARCINI-ECHIPAMENTE SI SOLUTIA INFORMATICA DE PRELUCRARE CM" ei bine, asta a tinut totul in loc.
Indolenta si liupta de interese personale.
Iarasi -O SERIE DE FRAZE PE O HARTIE ( HG nr. 1.768/2005), GOLITA DE CONTINUT SI LIPSITA DE SERIOZITATE.
DAM HG -uri pe care NU le respecta chiar cei care l-au dat (si EI SUNT PRIMII).
ALTA NEREALIZARE A GUVERNULUI TARICEANU- LA Min. Muncii:
UN HAOS PERFECT-SI PE BANI MULTI (EVIDENT BUGETARI)!

Alex (utilizator neinregistrat)
adaugat acum 3 ani

Am sentimentul ca Ministerul Muncii va doreste sa mai incaseze timp de un an comisionul ITM de 0,75%

daniel (utilizator neinregistrat)
adaugat acum 3 ani

ma scuzatzi expresia dar astia sunt idioti?
toate carnetele de munca care au fost prezentate vreodata la ITM au fost scanate si trimise la CNPAS. le mai vor odata acum?
mare e gradina ta Doamne si multi sunt si inauntru si afara peste tot frateee

top dan
adaugat acum 3 ani

Procedura de predare-primire la casele teritoriale de pensii a carnetelor de munc? aflate în păstrarea titularilor , în vederea aplicării prevederilor art. 160 alin. 6 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, reglementează modul de organizare și desfășurare a activității de predare-primire la casele teritoriale de pensii a carnetelor de munca aflate în păstrarea titularilor acestora, în vederea desfășurării activității de preluare a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat în sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, precum și la salariile aferente acestor perioade.
În temeiul prevederilor art. 2 alin. 1 din Hotărârea Guvernului nr. 1.768/2005 privind preluarea din carnetele de munc? a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat în sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, persoanele care au în păstrare propriul carnet de munc? urmează s? pună aceste documente la dispoziția casei teritoriale de pensii în a cărei raza teritorial? își au domiciliul sau reședința, dac? datele din aceste carnete nu au fost preluate deja sau dac? persoanele în cauza nu au calitatea de beneficiar al unei categorii de pensie.
Carnetele de munc? ale acestor persoane se pot prelua de către casele teritoriale de pensii numai dac? sunt completate conform dispozițiilor legale în vigoare și dac? toate înregistrările pana la data de 1 aprilie 2001 sunt certificate potrivit legii.
Carnetele de munca vor fi însoțite de copii ale actelor de identitate ale titularilor, din care sa rezulte si codul numeric personal. Copiile actelor de identitate se vor prinde cu capse de prima pagina a carnetului de munc?.
În scopul prelucrării carnetelor de munca și a copiilor actelor de identitate, casele teritoriale de pensii vor comunica prin mass-media perioada de preluare a acestora și categoria de persoane titulare de la care se preiau, în funcție de criteriile și de ordinea de prioritate a prelucrării acestora, stabilite de Casa Naționala de Pensii și Alte Drepturi de Asigurări Sociale.
Termenul de 30 noiembrie, u;tomil stabilit pentru aceasta operatiune se pare ca nu este suficient si asa cum s-a mai intimplat si in privinta registrului general de evidenta a salariatilor se va stabili un nou termen.

Anonim
Utilizator
Comentariu  (Pentru intrebari cu privire la probleme juridice / de afaceri, va rugam sa accesati Forumul Avocatnet.ro.)
mai multe iconite Comunitatea Avocatnet.ro apreciaza discutiile animate si politicoase si te roaga sa respecti politica editoriala destinata comentariilor Avocatnet.ro. Multumim!
 

Parteneri Avocatnet

Depozitul de Papetarie Pro Lingua Finexpert GTS Elsa