legea 263/2010 a fost stabilita de cei de sus fara sa gindeasca la foarte multa lume care chiar au probleme de sanatate cei care nu sint bolnavi bine mersi stau acasa pe banii statului ar trebui sa se ia masuri si pentru cei care s-au pensionat pe caz de boala inainte de legea asta aiurita care afecteza pe multe persoane care au probleme de sanatate sa stai in fotoliu si sa faci legi este foarte usor dar sa gindeasca un pic si la cei amariti care nu au din ce sa traiasca pentru ei nu este nici o problama caci ei si-au adunat de pe spatele prostimii

De ce unele persoane primesc incontinuare cate doua pensii adica pensie de urmas si pensie de CAP si altii nu??? Pentru unii este lege pentru altii nu.?! Un exemplu concret mama mea a lucrat 25 de ani la CAP avea o pensie de 350 de lei, dupa moartea tatalui meu mama a trecut la pensia de urmas pentru ca era mai mare cu 20 de lei. O perioada a primit doua pensii, apoi i-a trimis scrisoare ca s-a facut greseala si trebuie sa dea banii inapoi ca si-a insusit banii necuvenit. Bun ASA SPUNE LEGEA. Dar pentru vreo 10 persoane care sunt in aceeasi situatie ca mama mea, primesc in continuare doua pensii fara nici o problema. Aici este alta lege?! Mentionez ca mama mea ar fi primit pensia cumulata cu cea de urmas de 750 lei, Iar persoanele care primesc pensiile cumulate depasesc 1000 de lei? ]mi explica si mie cineva de ce unii primesc cate doua pensii iar unii nu? unii simt criza altii o duc bine merci.Ar trebui sa se mai faca verificari
Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice ,nu respecta norma juridica europeana in materie si nici constitutia romaniei ,privind dreptul la propietate si abolirea sclaviei moderne ,deci nu mai disperati si apelati la justitie ,care in prezent este singura autoritate publica, care mai poate face dreptate la noi.
legea pensiilor are un singur scop:
sa platim cat mai mult cat suntem activi pe piata muncii si sa primim cat mai putin sau deloc atunci cand ne pensionam!
restul e vrajeala!
Buna ziua,
Matusa mea a fost gasita cu niste mari probleme de sanatate, si a trecut printr-o operatie si mai trebuie sa mai treca prin 2 sau 3.
De la spital i-au spus ca va trebui sa se pensioneze pe caz de boala, s-ar putea chiar cu insotitor, pentru ca nu va mai putea face efort niciodata.
Intrebarea mea este urmatoarea: ea a si nascut acum 1 an ... si i-a acei bani lunar de la stat ... e compatibil acest venit cu pensia pe caz de boala ? Va putea beneficia de ambele venituri pana se implinesc cei doi ani de la nastere ?
Multumesc anticipat.
Filmuletul cu cimitirul cred ca e numai bun ptr.Realitatea Tv.
Sincer spun ca nu se poate trage o concluzie si nu vad ce Dzeu.ar avea asta cu pensiile mai ales ca din toti 40 sau 50 de morti UNUL SINGUR era pensionar.Pai legile pensiilor in nici un stat din lume nu se da dupa cum mor oamenii,hai sa fim seriosi.Cred ca ati vrut sa spuneti altceva si nu am inteles noi.Aici discutam de Legea nr. 263/2010 daca aveti ceva de comentat sau intrebat??????
AM 55 DE ANI , M-AM RECALICAT ACUM 5 ANI IN AGENT DE PAZA DIN SOFER PROFESIONIST TOATE GRADELE , TENSIUNEA MARE FIIND UNUL DIN HANDICAPUL LA ANGAJARE , ACUM AM ACEASI PROBLEMA LA ANGAJARE ,ALATURI DE VARSTA . SANT IN SOMAJ DE 5 LUNI , PRINCIPALUL RASPUNS LA INCERCARILE DE ANGAJARE FIIND NU , SANTETI PREA IN VARSTA !!! SAU SPUNE DA , TE TRIMITE LA VIZITA MEDICALA , DA UN TELEFON , SI GATA NEGATIA DE ANGAJARE . SI OBLIGATORIU AJUNGI SA LUCREZI LA NEGRU , CU SALARIU SUB 600 DE LEI .
pentru doamna Dumitrescu.
Specificati in comentariul D-vs ref . legea pensiilor ca cei cu pensie anticipata nu mai pot avea alte venituri. pana la urma cum e cu art.6 punctul IV in care se specifica faptul ca pentru a opta intre pensie sau alte activitati trebuie sa obtii PESTE 4 salarii medii brute? adica daca ai anual sub cele 4 salarii le poti cumula cu pensia? poate ne lamureste cineva de la Min. muncii
BAI FRATILOR CUM COMENTATI ,VIRSTA DE PENSIONARE 65 ANI BARBATI SI 63 FEMEI........CINE TE MAI ANGAJEAZA DUPA 60 ANI ........ASTAI PROBLEMA CUM TE DESCURCI MAI DEPARTE.
la 20 de ani nu esti angajat fiindca esti tanar si nu ai experienta, adica nu stii nimic sa faci. Intre 21 si 30 de ani esti angajat ca necalificat fiindca nu ai experienta si deci trebuie sa ti-o insusesti. De la 31 de ani la 45 de ani, cand deja ai ceva experienta acumulata, fiind si intretinator de familie, cauti un loc de munca cu un salariu decent, ca sa iti poti hrani familia. Nu vei gasi, fiindca vrei salariu prea mare fata de cat poate patronul sa ti-l ofere. De la 45 de ani la 63 de ani, deja faci parte din categoria celor batrani si care sunt deja uzati de munca, nerentabili pentru patron. Ajungi la pensie si te pomenesti ca nu ai din ce trai. Atunci incepi sa lucri la negru ca sa mai astupi cate o gaura financiara... si uite-asa trece viata omului...
k) art. 127 alin. (3) si art. 130 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, publicata in Monitorul Oficial al
Acest articol abroga in invatamant reducerea varstei de pensionare cu 3 ani. Ce primim in schimb noi dascalii ca nu avem spor de stres, acesta era sporul nostru de stres.Cine stie sa raspunda ? Va fi o metodologie de aplicare alegii ?
se considera vechime in munca tot ce este inscris in cartea de munca si daca nu este trecuta toata perioada sa-si caute vecimea si societate respectiva sa-i elibereze adeverinta de vechime in munca .
Are vechimea trecuta, e totul in regula. Dar! nu se reduce procentual cuantumul contributiei -desi atunci era la procentul maxim- si implicit si valoarea pensiei (inca o reducere ascunsa pe linga cele "legale" si la vedere)?
Desi, sunt conectat la acest site, vad cu surprindere ca cele prezentate de mine, referitor la legea 236/2010,nu intereseaza pe cei ce activeaza in acest domeniu al justitiei. Eu am prezentat cateva aspecte de natura juridica care nu sunt in regula in aceasta lege. Ma asteptam la comentarii din partea specialistilor,dar se pare ca se foloseste tehnica strutului.Justitia, indiferent la ce nivel se manifesta,este intr_un stat de drept,filonul dreptatii.Credeti ca Uniunea Europeana isi raceste gura cu povestile Romaniei?Eu nu cred.Eu nu fac aici politica si nici nu ma intereseaza sa fac asa ceva. Este vorba de una dintre cele mai importante legi,care intereseaza o mare parte din populatia tarii.Poate ca interesul unui avocat ar fii ca legislatia tarii din care face parte sa fie cat mai ambigua,nu stiu...Dvs.ce ziceti? Trebuie sau nu trebuie sa luati atitudine .Va rog sa nu mai stergeti aceste comentarii, importante pentru cel putin cateva milioane de romani si sa mentineti pe acelea care intereseaza cateva persoane care ar putea casii acele informatii de la o Casa teritoriala de pensii Multumesc.
Este intradevar legitima supararea si nedumerirea dvs. Insa trebuie sa aveti in vedere faptul ca justitita, adica dreptul se invata in facultate. In realitate, justistia in Romania se aplica dupa cat de bine a studiat juristul in anii sai de studentie. A invatat prost, atunci este lesne de banuit ce rezultate vor avea clientii lui atunci cand vor veni in fata acestuia sa ii faca dreptate sau sa ii raspunda macar la o intrebare.
Sindicatele si asociatiile de pensionari acum trebuie sa actioneze si sa gaseasca solutiile legale de a contracara aplicarea Legii. Sa vedem si ce vor cuprinde normele metodologice de aplicare a Legii ca trebuiau sa apara. Poate aduc lamuriri suplimentare.
Puterea de a contracara astfel de masuri legislative care ne ingroapa de vii, sta in unitatea noastra a celor afectati si in puterea institutiilor care ne reprezinta si ne apara interesele de a actiona pe cale legala. Un nou partid care sa ne apere interesele ar fi benefic. Care sa fie acela? Cum sa avem incredere ca ne va fi loaial? Hai sa gandim si sa facem ce trebuie nu sa purtam discutii nefondate pe acest subiect
Succes tuturor si
La Multi Ani
Recalcularea pensiilor militare continua.........Legea 119/2010 si HG 735/2010 nu apar in lista abogatelor. Dar.......in ambele se face referire din plin la Legea 19/2000...care este pe lista abrogatelor. Cum procedam?
Sunt pensionar militar(anticipat).si lucrez in continuare. Trebuie sa solicit desfacerea contractului de munca pt. a-mi primi in continuare pensia? Multumesc frumos.
Revin cu textul art. 68
"Art. 68. - (1) Pensia de invaliditate se cuvine persoanelorcare ºi-au pierdut total sau cel puþin jumãtate din capacitatea demuncã, din cauza:a) accidentelor de muncã ºi bolilor profesionale, conformlegii;b) neoplaziilor, schizofreniei ºi SIDA;c) bolilor obiºnuite ºi accidentelor care nu au legãturã cumunca.(2) Beneficiazã de pensie de invaliditate, în condiþiileprevãzute la alin. (1), ºi persoanele care se aflã în situaþiileprevãzute la art. 49 alin. (1) lit. c) ºi g).(3) Au dreptul la pensie de invaliditate, în condiþiile prevãzutela alin. (1) lit. a), ºi elevii, ucenicii ºi studenþii care ºi-au pierduttotal sau cel puþin jumãtate din capacitatea de muncã, ca urmarea accidentelor de muncã sau bolilor profesionale survenite întimpul ºi din cauza practicii profesionale.(4) Persoanele care ºi-au pierdut total sau cel puþin jumãtatedin capacitatea de muncã ºi marii mutilaþi, ca urmare aparticipãrii la lupta pentru victoria Revoluþiei din Decembrie 1989ori în legãturã cu evenimentele revoluþionare din decembrie1989, care erau cuprinºi într-un sistem de asigurãri socialeanterior datei ivirii invaliditãþii din aceastã cauzã, au dreptul lapensie de invaliditate în aceleaºi condiþii în care se acordãpensia de invaliditate persoanelor care au suferit accidente demuncã."
"Art. 74. - Au dreptul la pensie de invaliditate, indiferent destagiul de cotizare realizat, persoanele prevãzute la art. 68alin. (1) lit. a) ºi b), alin. (2), (3) ºi (4).Art. 75. - (1) La stabilirea pensiei de invaliditate se acordãun stagiu potenþial, determinat ca diferenþã între stagiul completde cotizare prevãzut în anexa nr. 5 sau, dupã caz, anexa nr. 6ºi stagiul de cotizare realizat pânã la data acordãrii pensiei deinvaliditate.(2) Stagiul potenþial rezultat conform alin. (1) nu poate fi maimare decât stagiul de cotizare pe care persoana l-ar fi pututrealiza de la data acordãrii pensiei de invaliditate pânã laîmplinirea vârstei standard de pensionare, prevãzutã în anexanr. 5 sau, dupã caz, anexa nr. 6, la care poate solicita pensiepentru limitã de vârstã.Art. 76. - (1) În situaþia gradului III de invaliditate, stagiulpotenþial prevãzut la art. 75 alin. (1) se acordã numaipersoanelor prevãzute la art. 74...."
Dragii mei, rezulta de aici faptul ca NU VOR MAI EXISTA PENSII PENTRU PENSIONARII DE INVALIDITATE DE GR. III! (vorbesc de cei cu pensii pentru boli obisnuite, nu accidente de munca sau boli profesionale!)
Poate sa ma contrazica cineva, in lumina celor de mai sus?
Neaparat trebuie verificati si pensionatii pe caz de boala, mai ales cei care nu au suferit operatii sau alte boli grave pentru ca, de exemplu, eu am o vecina care, de cand s-a pensionat pe caz de boala o tine numai in petreceri, fie sarbatoare sau nu, din zori si pana dimineata, noi neputandu-ne odihni pentru ca a doua zi sa putem merge la servici.
Oare de ce boala o fi suferind?
Si din astia sunt foarte multi care ne rad in nas cu o nerusinare greu de imaginat !!!... 
Referitor la Art. 114, am inteles eu bine? Daca esti pensionar si vrei sa mai muncesti, poti s-o faci, cu conditia sa nu depasesti, ca venituri, de patru ori salariul mediu brut pe economie, stabilit de vioristii din guvern?

Stimati Alexandru.Buc. si Jack -
se vede ca nu ati curpins intreaga problema; pe treapta cea mai putin avantajata de ac. lege se afla ctg. Pensionari la limita de vasta - care sunt si PFA (de ex. taximetristii); acesti 'cei mai oropsiti pensionari' platesc CAS prin retinere directa, pe Talonul de pensie lunara + acum trebuie sa plateasca un al 2-lea CAS / cf, legii 95/2006
Acest abuz ramane abuz deoarece cel de-al 2-lea CAS nu-ti aduce nimic in plus fata de primul CAS iar 'tu' il platesti fara niciun temei !.
Intreb;
ce demersuri ar trebui facute pt a adauga un amendament la legea 95/2006, art. 213(!) in care, printre cei enumerati a fi scutiti de plata CAS sa apara si ac. ctg. (minora... dar lipsita de puteri inanciare ca cei tineri, de ex.) din moment ce acest al 2-lea CAS nu le aduce nici un avantaj iar ei, pensioanrii PFA platesc statului impozitul pe venit/anual ?
Astept un raspuns la scanave.mircea[ a ]gmail.com , daca nu doriti o dezbarere pe forum...
va multumesc
MO
De ce oare trebuie sa suportam atata incompetenta ? Legile acestea stufoase fara explicatii clare lasa loc la interpretari. Se vede ce haos este peste tot. Cum isi mai inchipuie cineva ca va mai apuca pensie cand traim de azi pe maine. Este ceea ce s-a dorit sa nu mai apuce prea multa lume pensie si in felul acesta sa se faca economie. In tara aceasta am ajuns sclavi, sa platim cat mai multe taxe si impozite de care oricum nu beneficiem niciodata, sa nu mai avem nici un drept la nimic(educatie, sanatate, munca si acum nici la pensie). Cine ne mai poate scoate din situatia aceasta in care suntem ? Numai daca vom sti ce vrem sa fim uniti si sa-i dam jos pe imbecilii care stau cocotati acolo la guvern numai asa vom reusi, si sa fim atenti ce alegem pe mai departe.
LEgea noua spune CLAR diminuare pentru fiecare lun a ,de anticipatie penalitate de0,75% CINE SE VA MAI PENSIONA ANTICIPAT? Asta s-a vrut , Intelege-ti oameni buni PENSII PRIVATE ACOLO ESTE BINE SA ECONOMISIM, Nu la STAT
Acolo sint niste conditii. Prima si cea mai importanta e virsta. Nu ne primesc sa cotizam 2 ani si sa primim pensii fabuloase. Se va ajunge si aici ca si cu Caritasul. Ati auzit de prima firma de pensii private numita "Mondragon"? Cerea contributii mari ca nu au putut participa decit directorii. Dupa 1 an a disparut cu bani cu tot! Oricum tot cel sarac e pagubit.
nici eu nu inteleg nimic. Cumnata a lucrat si ininte de `89 si dupa. Acele procente de cotizare pentru care perioada sint valabile? De fapt, la frecventa cu care se schimba legile, e inutil sa mai intreb. Dar nu e rau sa stim.
Pai... nu se renunta odata la cartile de munca? Mai am inca mai bine de 30 de ani pana la pensie. Si am prins joburi doar cu contract de colaborare sau anul acela in care nu se faceau carti de munca...
Ma car dupa mine restul vietii cu adevetintele la dosar?
Toata perioada lucrata este considerata stagiu de cotizare indiferent de procent.Cumnata dvs sa stea linistita ca i se considera vechime in munca tot ce este inscris in cartea de munca si daca nu este trecuta toata perioada sa-si caute vecimea si societate respectiva sa-i elibereze adeverinta de vechime in munca pe care o prezinta la casa de pensii

Achiesez la parerile stimabililor dinainte. Aceasta lege vine, ca multe altele, sa arate incapacitatea guvernantilor de a aseza structura economica si sociala a Romaniei intrun cadru adecvat realitatilor europene si mondiale. As vrea sa vad cine va da randamentul solicitat la varsta de 63 sau 65 ani ! Cand stai in Parlament, la caldura, este alta imagine a economiei romanesti, dar cand muncesti ca prostul in lumea de rand, atunci sa vezi !
aceasta lege eo aberatie la nivelul nostru de trai,si stiindu-se nivelul nostru mortalitate ei doresc ca sa nu mai apucam sa mai luam o pensie si asa nenorocita de mica,la noi ca nivel de traieste undeva la 60-65,deci e destul de limpede ce fac acesti nenorociti.
Referitor la "filmulet" , va informez cu mult respect, in special pentru cei care au acele persoane decedate, ca m-am gandit foarte mult pana am decis sa-l postez pe internet, si ca "sursa"sunt chiar eu, care l-am realizat in cimitirul in care este ingropat tatal meu, uimit ca este inconjurat de oameni atat de tineri, el care a murit la aproape 70 de ani, dupa ce , cu o luna inainte de a implini 60 de ani si de a iesi la pensie a paralizat si a fost paralizat pana la moarte...da , cred ca statistica este contrafacuta si serveste intereselor conducatorilor, care sunt in imposibilitate de a asigura un trai decent si asta nu numai dupa iesirea la pensie. In ceea ce ma priveste, am studii superioare in domeniul IT,lucrez intro companie multinationala, am 45 de ani si la iesirea la pensie la 65 de ani voi avea 47 de ani lucrati ! Sa ma iertati daca nu mai am increderea ca voi mai apuca pensia!
Hmmm... legat de filmulet: e periculos sa te informezi prin exemple discrete si nu printr-o statistica serioasa. S-ar putea sa ai ghinionul de a te fi uitat la mostre dintr-o anumita categorie.
http://www.youtube.com/watc...
De fapt, speranta de viata in Romania e de 73 de ani. Si e de sperat sa creasca odata cu imbunatatirea serviciilor medicale care la randul lor depind de performantele economiei.
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2102rank.html?countryName=Romania&countryCode=ro®ionCode=eu&rank=111#ro
Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu face exceptie de la specificul romanesc. Acest lucru este confirmat si de faptul ca ea are nevoie de Norme de aplicare cam de marimea/ volumul legii. Apropos de punctul IV al articolului, ..Ce se abroga?... poate fi adaugat si ultimul aliniat - s) orice alte dispozitii contrare prezentei legi.... (ptr. ca se pare ca sunt destule) Cu stima.