Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Balanta negativa paypal
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Balanta negativa paypal

am o problema cu paypal
am balanta negativa de - 350 euro in urma unui refund cerut de cumparator.
problema e daca as vrea sa returnez banii trebuie sa dau in plus cu vreo 20 euro comisionul lor.
datele din cont sunt reale
ce ar putea paypal sa-mi faca in cazul in care nu returnez banii?
Va multumesc !
Paypal detine toate datele necesare pentru a putea sa ceara blocarea contul de card din Romania si pentru a initia un proces judecat conf. legilor U.K. pentru sumele datorate(+ cheltuieli de judecata!!!!).Ati agreat regulamentul si trebuie sa suportati consecintele.Amintiti-va ca autentificarea initiala a constat in incasarea-returnarea unei sume, prin care s-a confirmat relatia cu banca dv.
nucu$, utilizator
ce modalitate ar fi sa rezolv problema?
daca m-ar da in judecata ar trebui sa imi ia bunuri nu?
eu nu detin absolut nimik, cred ca ar fi o pierdere de timp pentru ei.
Si veniturile pot fi urmarite.Chiar doriti sa deveniti "proscris" pentru 20 E ?Ce fel de afacere derulati(doar ati avut/aveti unSRL), intamplatoare sau tzeapa(ce a determinat refund-ul?) ?Ar fi normal sa considerati evenimentul ca pe o experienta negativa pe care sa nu o mai repetati.Luati legatura cu persoana implicata pentru a returna direct suma, fara a apela la paypal.Imi inchipui totusi ca interesul dv. depaseste cei 20 E pe care va puteti permite sa-l treceti la "diminuare profit" .Paypal este o facilitate de tranzactii valutare, foarte accesibila,utilizata de milioane de persoane de buna-credinta, si ar fi de nedorit sa demonstram inca odata, riscul acceptarii/accesului conturilor deschise de romani.Logica unui "pierdere de timp", nu rezista in fata rigurozitatii/corectitudinii/prestigiului pe care o demonstreaza Paypal.Instituirea acestui comision de 20 E, are menirea tocmai pentru a determina utilizatorii sa trateze cu multa seriozitate tranzactiile.(evitarea refund-ului)
nucu$, utilizator
scuze acesta este contul unui prieten.
nu am venituri. nu am nicio afacere.
am vazut pe net ca multa lume se plange de aceleasi probleme.
am dat din intamplare peste o retea de infractori
asta era intelegerea [ link extern ]

un tip care pretindea ca are o afacere de tranzactii online
trimitea banii dupa care vroia sa ii trimit prin western union.
dupa ce primeste banii da refund la paypal si isi primeste banii inapoi.
in acest mod el isi dubleaza banii iar eu raman cu datorie la paypal.
interesant este ca a folosit alt cont pe alt nume pentru prima tranzactie.
le-am spus asta celor de la paypal dar se pare ca nui intereseaza vor doar banii inapoi.
dupa acest refund eu inteleg ca paypal apara infractorii.
nu mi se pare o companie serioasa
recomand oricui sa nu foloseasca serviciile acestei companii

Escrocii se folosesc de "inocenta" si tentatia posibilelor victime, folosind intermediari de buna credinta sau facilitatile unor servicii, respectand regulamentul si folosindu-l in scopul escrocheriei.Nu cred ca poate fi acuzat cineva care nu cunoaste amanuntele tranzactiilor, numai pentru ca percepe un tarif ante-cunoscut/acceptat de utilizator, pentru un serviciu care a fost comandat/utilizat de catre acesta.
Cazul este asemanator cu "e-castigurile" bancare destinate aflarii datelor de acces.Ar insemna sa acuzam banca pentru ca ne-a pus la dispozitie un card?
PS: Eu nu recomand nimic dar folosesc serviciul de ani de zile.