Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... ACCIDENT cu vinovat dara fara impact... Se ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

ACCIDENT cu vinovat dara fara impact... Se despagubeste?

Ieri am avut un accident. in incercarea de a evita un conducator auto care n-a acordat prioritate la schimbarea directiei de mers am intrat intr-un gard. Soferul si-a recunoscut vina si i s-a retinut permisul pentru neacordare de prioritate. Politistii mi-au inmanat copie dupa RCA-ul lui, dupa PV iar mie autorizatia de reparatie insa unii prieteni imi spun ca societatea de asigurari nu ma va despagubi pentru ca nu l-am lovit pe autor (nu are nici macar o zgariietura). In conditiile in care este stabilita clar legatura de cauzalitate credeti ca voi fi despagubit?
Buna ziua !
Consider ca veti fi despagubit, iar in situatia neplacuta in care vi se refuza despagubirile, aveti posibilitatea de a actiona in instanta asiguratorul.
Cu stima !
in situatia data puteti fi despagubit.
Daca raspunderea in producerea accidentului rezulta din declaratiile partilor, a altor persoane prezente, eventual concluzii ale unei expertize tehnice auto referitoare la dinamina producerii accidentului, etc. asiguratorul va trebui sa plateasca daunele rezultate, chiar si daca nu a existat contact material. ( in nici un ordin al CSA nu este trecuta la excluderi o astfel de situatie, insa, cateodata, asiguratorii se prevaleaza de o dispozitie care prevede faptul ca: in situatia in care nu se pot trage concluzii asupra imprejurarilor producerii accidentului si a persoanei vinovate, se respinge plata despagubirii pe cale amiabila, persoana prejudiciata neptand recupera cv reparatiei decat in baza unei hotarari judecatoresti.
Doinita Stingaciu, Avocat
Da , trebuie sa fiti despagubit. Vinovatul nu numai ca arecunoscut dar e consemnata vina sa in PV al politiei. Mergeti la asigurator, deschideti dosar de dauna si urmati pasii solicitati de firma de asigurari.
Asiguratorul RCA al persoanei vinovate de producerea accidentului, potrivit legii este obligat sa inregistreze avizarea de dauna, respectiv sa acorde despagubiri pentru pagubele materiale si/sau daunele morale consecinta directa ale respectivului accident.

Prin urmare, nu are nici o relevanta juridica lipsa impactului / contactului material intre cele doua autovehicule. Importanta este sa se dovedeasca legatura de cauzalitate intre fapta cauzatoare de prejudiciu (neacordare de prioritate si in mod implicit obstructionarea dumneavoastra in a manevra sigura autovehiculul / stanjenirea in trafic ) si prejudiciul insusi (material, moral) care este consecinta.

Sunteti indreptatiti sa primiti despagubire pentru avariile produse autovehiculului dumneavoastra si pentru eventuala vatamare corporala.

De asemenea si proprietarul gardului avariat in acelasi eveniment este indreptatit sa primeasca despagubire, temeiul de fapt si de drept fiind acelasi cu cel din cazul dumneavoastra.

In cazul dumneavoastra probatoriul si masurile dispuse de organul de politie sunt relevante, utile si pertinente pentru instrumentarea dosarului de dauna fara nici un impediment de natura juridica