Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren intravilan arabil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren intravilan arabil

buna seara ! am cumparat un teren intravilan arabil cu numar cadastral si inscris in
cartea funciara si vreau sa construiesc pe el, se poate?ce trebuie sa fac?trebuie sa-l trec in intravilan construibil?pot sa trec doar suprafata pe care o sa construiesc?multumesc anticipat.
daca doriti sa schimbati categoria de folosinta a terenului, da, trebuie sa-l treceti in intravilan construibil. :)
numai suprafata pe care o sa construiesc?tot procesul se face usor...multe acte???cat m-ar costa?multumesc.
Schimbarea destinatiei terenului se face prin PUZ/PUD. Luati legatura cu biroul de urbanism al primariei si solicitati un certificat de urbanism, in vederea edificarii unei constructii. O sa va treaca ei in CU tot ce trevuie sa faceti. (estimativ, un PUZ poate sa se ridice pe la cateva mii de euro, plus proiectul casei....#-o)
citat din legea 242/2009..." Pentru terenul trecut in intravilan in baza prevederilor Planului urbanistic general nu este necesara scoaterea din circuitul agricol."...chiar daca unele primarii abuziv dupa parerea mea cer scoaterea din circuitul agricol...
ContSters4579, utilizator
Chiar daca terenul este in intravilan, tot este necesar ascoaterea din circuitul agricol.
Reglementarea este in Ordinul 798/2005 pentru aprobarea Regulamentului privind conţinutul documentaţiilor referitoare la scoaterea terenurilor din circuitul agricol.
Se poate scote din circuitul agricol numai partea pentru categoria de folosinta CURTI CONSTRUCTII, in baza unei documentatii tehnice.
Pentru detalii mergeti la Oficiul de Cadastru si Publicitate imobiliara din judetul dvs, precum si la Primaria locala.