Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificãri în apartament-Prescriere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificãri în apartament-Prescriere

După câţi ani nu mai pot fi amendat ptr. modificările făcute în apartament?
Există o perioadă de ”prescriere” a măsurilor luate împotriva proprietarului ce a făcut modificări fără aprobare?

Dacă DA, cum pot demonstra data efectuării acestor modificări de vreme ce ele au fost făcute în regie proprie, fără facturi sau alte acte sau înscrisuri...Este suficientă proba cu martori?
Mihai17, utilizator
Aveti cadastru?
Nu! (ptr. lucrare efectuată)...
Cadastrul ptr. apartament nu poate fi modificat fără autorizaţiile necesare modificărilor...

Îmi sugeraţi că pot aduce modificări Cadastrului, printr-o simplă cerere, fără să aduc dovezi de aprobare de urbanism sau cum s-or numi acele acte?
Mihai17, utilizator
Deci aveti cadastru dar nu si pentru modificari. O sa va explic cum stau lucrurile.
In Legea 50 a constructiilor , este prevazut un termen de prescriptie de 2 ani . Insa , problema e mai delicata. In ciuda acestui articol din lege care reglementeaza termenul , au fost aplicate amenzi , pentru care s a ridicat problema neconstitutionalitatii.A fost respinsa exceptia , fiind motivata astfel :
«Contravenţia este continuă în situaţia în care încălcarea obligaţiei legale durează în timp».
Cu alte cuvinte , se presupune ca nu intervine prescriptia , ci aveti obligatia sa va incadrati in normele legale. Dar, daca veti citi aceasta lege(50/1991) , rep.si mod., veti vedea daca modificarile facute de dvs. necesita autorizatie de constructie. Daca da , atunci va trebui sa o luati pe firul certificatului de urbanism, autorizatiei de constructie , pana la modificarea cadastrului si intabulare, pentru ca , nu se poate altfel.Ati primit deja vreo amenda cumva?
Nu, nu sugeram asta. Intrebam ca sa mi confirmati sau nu .Justificarea fiind urmatoarea : la introducerea cadastrului in tara noastra , unul din scopurile urmarite era acela de a verifica daca situatia din acte corespunde cu cea de pe teren. au fost situatii nenumarate cand proprietarul vindea un imobil modificat fara autorizatie de constructie , si noul proprietar declara ca asa l-a preluat . Cu o adeverinta de la Primarie ca nu se mai elibereaza autorizatie pentru o constructie sau modificare facuta cu multi ani in urma , se intabula asa. Acum s a schimbat procedura.
Nu, nu m-a amendat nimeni, nu m-a ”turnat” niciun vecin...Nu pot, zic eu, ptr. că toţi au făcut aceleaşi modificări...

Gândesc spre un viitor...Dacă voi vrea să vând apartamentul, cumpărătorul nu-mi va cere cumva aceste acte?
Valoarea apartamentului (100.000 euro) nu va fi cumva cu mult diminuată ptr. că nu pot prezenta aceste acte?