Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale after school si gradinita- alte activitati de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

after school si gradinita- alte activitati de asistenta sociala fara cazare

buna ziua,

spuneti-mi si mie va rog frumos, daca vreau sa deschid o gradinita si un after school, activitatile ce se vor desfasura ar putea sa fie incluse (conform CAEN) la
codul 889 "Alte activitati de asistenta sociala fara cazare"
8891" Activitati de ingrijire zilnica copii"
8899"Alte activitati de asistenta sociala fara cazare"

Totodata va rog sa imi spuneti ce se intelege prin cazare. Cazare inseamna stat intr-o locatie 24 h din 24 h sau peste noapte (ceea ce include si mancarea si dormitul) sau cazare inseamna si statul intr-o locatie de la ora 8 la ora 17 (cu mancare si dormit la pranz).

Ati putea ca imi spuneti ce activitati ar putea fi incluse la codul 8899 "Alte activitati de asistenta sociala fara cazare"

Precizez ca nu doresc sa incadrez aceste activitati la invatamant prescolar sau primar (din cauza maldarului de hartii si de aprobari mecesare)

multumesc
Buna ziua,
Imi cer scuze ca sunt atat de direct, dar daca vreti sa infiintati si sa promovati activitatea de gradinita, fara sa faceti demersrile legale catre A.R.A.C.I.P., ced ca va furati singur caciula.
Din pacate, dosarele de autorizare se depun in intervalul 15 martie - 15 aprilie pentru anul in care se solicita inceperea functionarii, astfel incat anul acesta nu mai poate fi vorba...

In ceea ce priveste activitatea denumita generic after school, ea poate fi desfasurata in baza codului CAEN 8891, Activitati de ingrijire zilnica pentru copii, urmand ca, in functie de o serie de alte detalii, sa aveti nevoie de autorizatii, sau demersuri specifice, cum ar fi:
In cazul in care veti avea bucatarie proprie, va trebui sa implementati un Ghid de bune practici in domeniul sanitar veterinar, care se verifica la controalele DSV-SA.
Buna ziua
Azi, 01.09.2010, am fost cu dosarul la resgistrul comertului pentru infiintare after school, avand codul caen 8891 -Activitati de ingrijire zilnica pentru copii, si mi-a fost respins dosarul pe motiv ca numai ONG, asociatiile de tot felul,etc pot avea acest cod caen, NU si SRL-urile. #-o
Iar cand am facut rezervarea de denumire nu au acceptat denumirea cu "aftre school".:help:
Va multumesc pentru raspuns
Eu am infiintat o astfel de firma chiar anul acesta si am si un Certificat Constatator eliberat acestei firme pentru codul CAEN 8891, Activitati de ingrijire zilnica pentru copii.
Este adevarat ca inregistrarea s-a facut in primavara acestui an, dar nu stiu ce fel de modificari ar fi putut sa survina de atunci si pana acum.

Eu as incerca sa obtin un punct de vedere oficial, o adresa, ceva..
Care este modificarea legala, ce sta la baza refuzului ?..
Buna ziua .
Am inteles ca d-voastra aveti deja un after school , ma puteti ajuata cu ceva informatii in legatura cu acest lucru. Cu multumiri.