Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Teapa de la Carpatica
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Teapa de la Carpatica

In data de 05.05.2010 am fost implicat intr-un accident de circulatie care s-a petrecut in felul urmator: Am intrat in interesctie pe coloarea verde a semaforului unde un taximetrist care venea din sens opus a virat stanga in fata mea si am intrat in el. Clar neacordare de prioritate. Am fost la politie, i-a luat permisul omului si mi-a dat asigurarea, care din pacate era la carpatica. Precizez k a venit la accident si Politia Rutiera in max 5 min care ne-a supus testului de alcol. ( 0 amandoi). Abia acum 2 sapt primesc un raspus de la Carpatica in care m-i se refuza dreptul la repartia masinii pt k au facut ei o expertiza din care eu am iesit vinovat. Am fost la C.S.A si la O.P.C si nu am rezolvat nimik. Ce sfaturi imi dati tinand cont k nu prea am bani pt proces. Multumesc!
Din pacate nu prea aveti alte variante.
Trebuie sa recurgeti la un proces care va fi cam lung.

Recomandare - angajati-va aparator.
Inteleg ca s-a efectuat o expertiza in dosarul de dauna pentru ca inspectorul de dauna sa se lamureasca de anumite aspecte tehnice ale accidentului. Nu stiu daca modul in care s-a lamurit este cel corect sau nu. Nu cunosc datele problemei.
Cereti o copie a expertizei sau cel putin (daca nu vor sa dea o copie totala a raportului de expertiza) argumentele tehnice ale respingerii dosarului de dauna.
Apelati la serviciile unui expert judiciar pentru formularea unor obiectiuni la raportul de expertiza.
Convocati concilierea si pe baza parerilor celor doi experti discutati.
Concilierea este obligatorie , dar inutila in sensul ca asiguratorul nu-si va schimba punctul de vedere.
Nu sunteti nici primul si nici ultimul care este tratat in acest mod de catre societatile de asigurare.
Dupa conciliere urmeaza actionarea societatii de asigurare in instanta.
Nu prea aveti alta sansa decat sa chemati in instanta asiguratorul si sa folositi drept martori inclusiv pe reprezentantii politiei.Va urez succes!
cioan a scris:

Inteleg ca s-a efectuat o expertiza in dosarul de dauna pentru ca inspectorul de dauna sa se lamureasca de anumite aspecte tehnice ale accidentului. Nu stiu daca modul in care s-a lamurit este cel corect sau nu. Nu cunosc datele problemei.
Cereti o copie a expertizei sau cel putin (daca nu vor sa dea o copie totala a raportului de expertiza) argumentele tehnice ale respingerii dosarului de dauna.
Apelati la serviciile unui expert judiciar pentru formularea unor obiectiuni la raportul de expertiza.
Convocati concilierea si pe baza parerilor celor doi experti discutati.
Concilierea este obligatorie , dar inutila in sensul ca asiguratorul nu-si va schimba punctul de vedere.
Nu sunteti nici primul si nici ultimul care este tratat in acest mod de catre societatile de asigurare.
Dupa conciliere urmeaza actionarea societatii de asigurare in instanta.

Daca ar face obiectiuni la raportul de expertiza ar ajuta la ce?
Este evident ca acel raport a fost "intocmit" in favoarea asiguratorului.
Oricum, cand se ajunge in instanta se va face o noua expertiza.
Ce rost are sa cheltuie acum cu un expert?
Credeti ca se sperie cumva si o sa-i plateasca?
:O
Va multumesc pentru sfaturi. Care credeti ca sunt sansele mele de castig in acest proces? Tinand cont ca am procesul verbal de la politie din care reiese ca eu sunt nevinovat. Chiar se poate sa treca Asiguratorul peste decizia politiei? Cat dureaza aproximativ procesul si cat costa?