Solutii pentru IMM
  • Autentificare
    Utilizator
    Parola
    recuperare parola
    Recuperare parola

    Introduceti adresa de email asociata contului dumneavoastra.

    Un email cu noua parola si instructiunile de recuperare a fost trimis cu succes catre adresa specificata de tine.

  • Inregistrare

    Intra acum in comunitatea Avocatnet.ro. Este gratuit!

     ContUtilizator  ContConsultant  ContFirma

    Avocatnet.ro in cifre
    Comunitatea are 326.668 de membri si 5.998 de consultanti inregistrati care au contribuit cu 2.110.452 mesaje in forum.

Discutie modalitate plata fact. peste 5000 lei

Du-te la pagina:  1 2
 
 
offline
Avatar 15

Data inregistrarii:
Joi, 11 Iunie 2009, 17:01

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Miercuri, 11 August 2010, 15:22

Am urmatoarele nelamuriri privind plata in numerar a unei facturi cu valoare peste 5000 lei.
Sa zicem ca trebuie sa paltesc o factura de 6500 lei.
Numerar nu am voie decat 5000 lei,restul de 1500 lei prin banca.
Dar acesti 5000 lei pot fi platiti cu mai multe chitante in mai multe zile,sau daca platesc sa zicem 2000 lei cu o singura chitanta nu mai am voie sa mai platesc in numerar diferenta pana la 5000?
Va rog sa-mi dati o mana de ajutor in aceasta problema.Multumesc mult!
 
 
 
offline
2.11
2

Data inregistrarii:
Marti, 9 Februarie 2010, 05:46

Profil consultant Cere consultanta

[Explicatii indice rating]

 
Data post: Miercuri, 11 August 2010, 15:29
facturile peste 5000 lei se platesc exclusiv prin virament.. nu e valabila nici o plata prin chitante
 
 
 
offline
Avatar 13

Data inregistrarii:
Duminica, 9 Mai 2010, 22:26

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Miercuri, 11 August 2010, 21:06
Facturile cu valori de peste 5000 lei se pot plati prin virament bancar sau prin casa 5000, restul, obligatoriu prin virament bancar.
OG 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare.
 
 
 
offline
Avatar 5

Data inregistrarii:
Joi, 21 Ianuarie 2010, 08:29

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Joi, 12 August 2010, 06:30
rodia a scris:

Am urmatoarele nelamuriri privind plata in numerar a unei facturi cu valoare peste 5000 lei.
Sa zicem ca trebuie sa paltesc o factura de 6500 lei.
Numerar nu am voie decat 5000 lei,restul de 1500 lei prin banca.
Dar acesti 5000 lei pot fi platiti cu mai multe chitante in mai multe zile,sau daca platesc sa zicem 2000 lei cu o singura chitanta nu mai am voie sa mai platesc in numerar diferenta pana la 5000?
Va rog sa-mi dati o mana de ajutor in aceasta problema.Multumesc mult!


H.G. nr. 2185/2004, privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 și 6 din Ordonanța Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, publicata in M.O. nr. 1224 din 20/12/2004


ANEXĂ

NORME METODOLOGICE pentru aplicarea prevederilor art. 5 și 6 din Ordonanța Guvernului
nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare

1. Operațiunile de încasări și plăți între persoanele juridice se efectuează numai prin instrumente de plată fără numerar, cu excepțiile prevăzute la art. 5 alin. 2 lit. a), b) și c) din Ordonanța Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 131/1996, cu modificările ulterioare, denumită în continuare ordonanță.

Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri și servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depășesc plafonul de 50.000.000 lei către furnizorii de bunuri și servicii astfel: 50.000.000 lei în numerar, suma care depășește acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.


deci nu puteti plati cei 5000 lei cu mai multe chitante.
nu se accepta plati partiale cu numerar, chiar daca sunt in limita de 5000 lei, atata timp cat valoarea facturii este mai mare de 5000lei!


ultima data editat de gigelin pe data de Joi, 12 August 2010, 07:25
 
 
 
offline
Avatar 15

Data inregistrarii:
Joi, 11 Iunie 2009, 17:01

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Vineri, 13 August 2010, 20:22
gigelin a scris:

rodia a scris:

Am urmatoarele nelamuriri privind plata in numerar a unei facturi cu valoare peste 5000 lei.
Sa zicem ca trebuie sa paltesc o factura de 6500 lei.
Numerar nu am voie decat 5000 lei,restul de 1500 lei prin banca.
Dar acesti 5000 lei pot fi platiti cu mai multe chitante in mai multe zile,sau daca platesc sa zicem 2000 lei cu o singura chitanta nu mai am voie sa mai platesc in numerar diferenta pana la 5000?
Va rog sa-mi dati o mana de ajutor in aceasta problema.Multumesc mult!


H.G. nr. 2185/2004, privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 și 6 din Ordonanța Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, publicata in M.O. nr. 1224 din 20/12/2004


ANEXĂ

NORME METODOLOGICE pentru aplicarea prevederilor art. 5 și 6 din Ordonanța Guvernului
nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare

1. Operațiunile de încasări și plăți între persoanele juridice se efectuează numai prin instrumente de plată fără numerar, cu excepțiile prevăzute la art. 5 alin. 2 lit. a), b) și c) din Ordonanța Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 131/1996, cu modificările ulterioare, denumită în continuare ordonanță.

Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri și servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depășesc plafonul de 50.000.000 lei către furnizorii de bunuri și servicii astfel: 50.000.000 lei în numerar, suma care depășește acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.


deci nu puteti plati cei 5000 lei cu mai multe chitante.
nu se accepta plati partiale cu numerar, chiar daca sunt in limita de 5000 lei, atata timp cat valoarea facturii este mai mare de 5000lei!



dar nu reiese de nicaiaeri explicit ca nu se pot da mai multe chitante pana la concurenta sumei de 5000 lei.
alte pareri,va rog?
 
 
 
offline
2.00
1

Data inregistrarii:
Luni, 23 Martie 2009, 10:27

Profil consultant Cere consultanta

[Explicatii indice rating]

 
Data post: Vineri, 13 August 2010, 20:56
colegul @gigelin a postat temeiul legal din care reiese ca nu se pot da mai multe chitante . Expresia "plati fragmentate" tocmai acest lucru inseamna
 
 
 
offline
Avatar 12

Data inregistrarii:
Luni, 29 Mai 2006, 13:39

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Sambata, 14 August 2010, 09:38
faceti o factura de avans de 1500 lei pe care o incasati si ulterior factura finala de 6500 - 1500 avans = 5000 !
 
 
 
offline
Avatar 2

Data inregistrarii:
Luni, 10 Ianuarie 2011, 15:20

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Miercuri, 6 Iulie 2011, 21:18
In situatia in care un furnizor emite 2 facturi care insumate depasesc 5000 lei intr-o singura zi iar in urmatoarele zile emite si cele 2 chitante aferente, intra sub incidenta OG 15 ?
 
 
Du-te la pagina:  1 2
 
 

Discutie modalitate plata fact. peste 5000 lei

Acest subiect este moderat de catre
carmen01011958,    george-neagu,    Iulian Manea,    ioanbutariu



 

Statistici Forum

Mesaje astazi: 523
Total subiecte: 413283
Total mesaje: 2110452


 

Acum online

Utilizatori (63)
edit1948 , 2013intreb , georgerad , Nico15 , mirelam_d , rares93 , CIAdrianV , laudia1975 , Hamann , adi84 , Elena_Voinea , CRM2013 , melania_14 , madelene , rouamuntilor , catalin1980 , visinica , dariad , olteanu_cristina , DlGoe , gelu71 , PGG , SuziLiu , maria-luminita , nicoletagrigoras , Dadalici , Q88 , bagherag , xcsongor , Boris123 , luri , luissiana , alina_25 , elenamihalcea , iuli_c , Andrei_1988 , cozsmin2 , Petri14 , Tudor1982 , a_diaconu , marianaflore , constantindarius , robix , MirelaOprea , ghici_2013 , petronel11 , tomasso , silviupenal , Paraslica , giorgio07 , cris2279 , Meea_M , Andreea_Cioloboc , smeagull , Carp Mircea , PaulHaiducu , brazvan , robert3786 , dodoambra , juridic3 , Serf , lenny , albastrelbyo

Consultanti (15)
eseme , cabavo , insurancecollect , FranciscGerber , Vasioiu Eduard , Pako , Ioana Precup , valiusurelu , ralucailiescu , adolfinapop , patrascu razvan , alexcanciu , simonaoprica , horea gorde , ina dimitriu

Moderatori (6)
legally_aid , gi-jane2 , freeelis , tudorvaleriu , Joha , george-neagu

Administratori (3)
Admin , myss , Alin Popescu

Astazi isi sarbatoresc ziua de nastere

TEREC ANDREI , MariusT , marylena , mihainord , Cristina_Dinu_ , viorelgeorgevici , dory_gurau , bmf , crm , tabarasam , wells , i_am_i_1972 , ceapraga , mirrelle , selecons , GABI_2007 , irin@ , cosmitu , autotibedi , loreleis2003 , katycondrut , contracte , Maria Diaconu , sue , gelu.soare , marymonicaizabela , vraluca2003 , ceciliahrom , leonyd , ciprianiftene , katalyna18 , bogdanvip , crispetra07 , docktorlex29 , saftoium , oanacozos , claumona70 , Viana22 , georgiu40 , alinutz_a , lucia andritoiu , asdal , zodiac , boby_77 , pinut , hritcumihaela , LENUTA PANAIT , Andrusceac Paunel , Szabi , raduhas , hattrick , Iulian Manea , vidiva , totolino , isaiamariana , luitrodi , maricarmen , michelle29 , robert_brates , maramik , irod , gabimocanu67 , emilia76 , kiraly zoltan , cornelpirlog , kostyn_02 , mirela88 , sava ioan mina , adriana rusateanu , sandatibi , adi76 , bogdan86 , sandel25 , sava ioan , Prostudio , balasa.sorin , storsistem , adrian05 , liviaangelahava , BarbulescuDanielAv , mary-alex , codruta_coco , costinel062000 , Mara T , popamaryi , liloiu , florin_mst , qeruta , adrianamihaela , Moldovan Dorina , ovimat , norbi00 , nicu_tudora , cristinna , vam , havaangela , balana , Inna6769 , SilviuMihai , Daniela Elisabeta , Secretara7 , soferu84 , cristi_i2 , nutu ion , loryka45 , ileanadogaru , lau02 , Daniela Turcan , otto nagy , tuca_rad , mariatomy , Savu81 , stelutza42 , Roger25 , deliadaniu , spiridonf18 , medcar , gavrilcornel , maria_pop , sunshine68 , BALCANIC , istvan_madalin , pascarumaria

 

Cautare in forum

 
Publicitate in reteaua LegalNET.ro?

Consultant

Nu pierde ocazia de a te inscrie GRATUIT in catalogul consultantilor Avocatnet.ro

Parteneri Avocatnet

Finexpert Elsa Funkykids Deratizare Dezinsectie Carbon solutions global Eden Spa Marketizator.ro