Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul varsta iesire la pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul varsta iesire la pensie anticipata

buna ziua.as dori sa va rog si eu daca doriti sa-mi raspundeti la o intrebare referitor de varsta de iesire la pensie anticipata a mamei mele.
sex feminin,nascuta la data de 24 a 12-a 1957
are o vechime pe carte de munca 22 de ani si o luna cotizati din care in perioada 14 01 1991 pana in 29 07 1999 ani lucrati la grupa 2.(copii nascuti unul )se poate pensiona anticipat in conditiile actuale si daca da la ce varsta?
va multumesc anticipat
Ca sa poata sa-si deschida dreptul la pensie anticipata potrivit actualei legi,ar trebui sa indeplineasca urmatorele conditii:varsta de 55 de ani si un stagiu de cotizare de 40 de ani.Pensie anticipata partial:55 de ani si 30 de ani de cotizare.Pensie limita de varsta:60 de ani si 30 de ani de cotizare.Deocamdata nu indeplineste nici una din conditii.Varsta=52 de ani10 luni si 18 zile.Stagiu de cotizare are la acest moment doar 24 de ani si 1 luna.O seara buna.
va multumesc foarte mult..as mai avea o intrebare cu scuzele mele..ar putea sa plateasca anii diferenta si daca da cu aproximatie cam la ce valoare sar ajunge...inca o data scuze pt deranjul provocat si multumesc foarte mult
ynicolle a scris:
..as mai avea o intrebare cu scuzele mele..ar putea sa plateasca anii diferenta si daca da cu aproximatie cam la ce valoare sar ajunge.

Mama dvs. poate incheia un contract de asigurare sociala in baza OUG nr. 94/2010, daca nu a avut calitatea de asigurat in perioada 2005-2010 sau daca nu a avut obligatia asigurarii in sistemul public de pensii (adica daca nu a fost PFA, membru in asociatie familiala, intreprindere individuala etc.).

Cotele de contributie de asigurari sociale le puteti citi mai jos, in OUG nr. 94/2010.
www.avocatnet.ro/content/art...

Dupa aceea, va mai incheia inca un contract de asigurare sociala pentru o perioada de aproximativ 1 an, pentru completarea celor 30 de ani (in baza Legii nr. 19/2000 sau in baza viitoarei legi a pensiilor, daca incheie contractul in ianuarie 2011).
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Buna seara!As dori o clarificare de la dumneavoastra.Sotia mea este nascuta la data de 8 februarie 1955.Este angajata din luna ianuarie 1974.Din 1976 pina in 1991 a lucrat in grupa a doua de munca(15 ani,5 luni).Lucreaza din 1974 pana in prezent fara intrerupere.Are dreptul la pensie anticipata?Va multumesc anticipat pentru raspuns!
soryn11, utilizator
Limita de varsta la 57 ani,reducere de 3 ani din 60 a varstei standard de pensionare.Pentru pensie anticipata trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu de 38 ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani.