Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul data iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul data iesire la pensie

Ma numesc Romedea Gheorghe,nascut pe 3 noiembrie 1952,am 40 de ani si 4 luni vechime din care: 3 ani si 11 luni de gr 1-a si 17 ani de gr a 2-a.
Cand voi putea iesi la pensie?

Puteti beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Noiembrie 2017, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;

- Pensie anticipata partiala incepand cu Noiembrie 2012, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;

- Pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Mai 2014, respectiv la implinirea varstei de 61 ani si 6 luni.
Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni(reducere de 4 ani si 6 luni din 65).Anticipat(fara penalizare) la 60 de ani( conditia sa nu aveti si stagiu asimilat in cei 40 ani si 4 luni).O seara buna.