Forum Discuţii diverse Cultură generală Literatura uitata, literatura cenzurata, literatura ...
Discuție deschisă în Cultură generală

Literatura uitata, literatura cenzurata, literatura din sertar

Cu respectul pe care trebuie sa il acordam unor inaintasi de ai nostri despre care nu cunoastem prea multe,cred eu ca nu trebuie sa ii uitam pe unii dintre marii nostri scriitori sau poeti,multi dintre ei in nefiinta de mult timp,dar mai ales nu trebuie sa le uitam opera,care de cele mai multe ori nu a patruns intr-o Romanie comunista, inchisa sau care a fost tinuta in sertarele cenzurii sau ale unor mai mari ai vremurilor apuse.
Scrierile si versurile lor au constituit material subversiv sau indemnau la nesupunere fata de statul socialist si de cultura sa angajata.
Scrierile si versurile lor aratau o alta realitate ,cea a Occidentului,unde oamenii erau liberi munde gandirea si cultura nu trebuiau supuse niciunei ideologii proletcultiste
Scrierile ,versurile,opera acestor oameni deosebiti deranjau sau dadeau idei,arata lucruri de care romanii nu au avut parte in acea perioada si de care acestia trebuiau tinuti la distanta.

Acum doua sau trei zile la o emisune televizata pe unul dintre posturile nou infiintate,am auzit niste versuri ale unui scheci prezentat de solista Crina Matei,versuri care mi s-au parut cunoscute,dar efectiv nu stiam de unde sa le iau.
Cu ajutorul distinsei noastre colege psiholog "SILVANAA 80" le-am dat de capat,iar prin stradania dsale,acestea au fost copiate dupa materialul prezentat "live" de actrita.
Impreuna am avut aceasta idee a promovarii acestui topic si am sa o rog sa scrie cateva cuvinte

Versurile apartin poetului Ion Pribeagu, a carui scurta biografie o voi prezenta mai jos:

Poetul umorist Ion Pribeagu s-a născut la 27 octombrie 1887 în târguşorul Sulita, cu numele Isac Lazarovici.
Din tinerete, fascinat de meşteşugul poeziei, posedând talent din belşug, înzestrat cu o extraordinară putere de muncă, reuşea întotdeauna să înveselească pe cei care îl ascultau.
A scris foarte mult în viaţa lui: piese, reviste, cronici, proză, dar îndeosebi versuri. Ca poet şi umorist a fost deseori tentat să scrie mai liber, mai fără perdea, aşa cum au făcut la vremea lor Eminescu, Alecsandri şi alţii.
A scris şi el "pentru sertar", dar aceste realizări le ţinea numai pentru el, strânse într-un dosar şi ferite de priviri indiscrete.
Rareori, citea câte ceva conspirativ şi poznaş vreunui prieten bun.
În decursul a peste 60 de ani de activitate fecundă, a publicat aproape tot ce a realizat în afară de aceste creaţii, intitulate chiar de el "IMPERTINENŢE".
În ultima parte a vieţii sale, a intenţionat să le publice, dar i-a lipsit curajul. Conştiinciozitatea şi etica lui profesională nu l-au lăsat să depăşească o anumită limită în relaţiile lui cu cititorii.
În mai 1973 a fost publicat acest volum, în primã editie, sub prefaţa lui Louis Gallian.

As adauga eu,ca in urma cu ani buni ,cand se aduceau pe furis reviste din strainatate,in exemplar dublu,unul pentru graniceri sau vamesi,care se fereau de ochii vigilenti ai "baietilor cu ochi albastri"altul pentru a fi citit de romani,mi -a cazut pentru prima data in mana revista "Viata noastra",revista publicata de diaspora romaneasca din Israel,unde am citit primele versuri si am auzit pentru prima data de poet

Mai jos am sa va redau cateva dintre poeziile scrise de Ion Pribeagul:

Autoprotret

Ca un savant din vremuri vechi
Îmi plimb prin cafenele mutra.
Am păr în nas şi în urechi
ªi aduc puţin cu Brahmaputra

Mi-e capul bleg şi lătăreţ,
Picioarele: două prăjine,
ªi-un singur lucru am măreţ
ªi-mi pare foarte bine!

Deşi sunt tont şi fonf şi slut
ªi am o mască incoloră
De cimpazeu sau de mamut,
Toate femeile m-adoră.

De sunt urât şi nătăfleţ
ªi n-am nici muşchi, nici intestine,
ªi-un singur lucru am măreţ
ªi-mi pare foarte bine!

Sunt mare cât un năpârstoc
ªi poţi să mă măsori cu cotul,
Din loje nu mai văd de loc
ªi în tramvai mă pierd cu totul

ªi aşa cum sunt un fleculeţ
Încât mă poţi în palmă ţine
ªi-un singur lucru am măreţ
ªi-mi pare foarte bine!

Sunt ştirb şi tâmp şi am pistrui
ªi o aluniţă imbecilă
În loc de nas am un cucui
ªi-s cocârjat ca o gorilă

N-am simpatii şi n-am dispreţ
ªi n-am nici maniere fine
ªi-un singur lucru am măreţ
ªi-mi pare foarte bine!

Am trupul plin de vânătăi
ªi pe chelie fire creţe
ªi am luat chiar premiul întâi
La un concurs de fumuseţe.

ªi dacă n-am profil semeţ
Nici umeri laţi, nici şolduri pline,
ªi-un singur lucru am măreţ
ªi-mi pare foarte bine!

Când intru în baie voluptos,
Urmat de membrele-mi confuze,
Mă simt atâta de frumos
De parcă aş fi ales de muze.

Mă oglindesc şi-n mod glumeţ
Mă felicit şi-mi zic în minte
ªi-un singur lucru am măreţ
ªi-mi pare foarte bine!

În fine sunt un specimen
Cum nu-i al doilea sub soare
Port pijama şi port joben
ªi bătături port la picioare

De n-am la Academie jilţ
ªi n-am smaralde sau rubine
ªi-un singur lucru am măreţ
ªi-mi pare foarte bine!

In aceiasi nota umoristica distinsul poet prezinta un examen la la facultatea de drept:

Jurideceste

ªi veniră din Craiova
ªi din Iaşi, din Roşiori
Toţi Juriştii, toţi maeştrii
ªi-ai dreptăţii slujitori.

Unii slabi, cu favorite
Alţii sluţi ca Tutankamon
Toţi cu tumori şi scripte
Să asiste la examen.

Sala-i plină de discipoli
ªi celebrităţi savante
Numai capete ilustre
ªi figuri interesante

ªi deodată Domn Profesor
Chel şi cu priviri absente
Se-adresează cu prestanţă
Unei nostime studente.

- Cum e termenul juridic –
Zise el zâmbind agale –
Dacă eu aş pune mâna
Sub rochiţa dumitale?

Fata roşie ca macul
După o scurtă meditare
Îi răspunde:
- Este, maestre
Atentat la pudoare!

- Foarte bine! A spus maestrul, -
Însă fi bună şi spune
Dacă dimineaţă, mi-ai face
Mie, această chestiune

Cum ar fi juridiceşte
Denumirea-n trei cuvinte
ªi răspunse domnişoara
- Profanare de morminte!

Cenzurat

Prea onorabilă cenzură
Dintr-un acces de zel, fatal
Mi-a cenzurat „O aventură”
Fiindcă subiectu-i imoral.
Sunt intrigat peste măsură
ªi trist de procedarea aceasta
ªi vreau alături pe Cenzură
S-o judecaţi şi dumneavoastră
În actul întâi sub luminiţe
ªi flori, e-un pat; un pat banal
Spuneţi-mi domni şi cuconiţe
Dacă un pat e imoral
Dar pot susţine cu căldură
Că e normal cum sunt şi sfinţii
Fiindcă în paturi se născură
Nu vreau să fac o glumă proastă
Nici ??? de clovn
??? cunoaşteţi dumneavoastră
pe când cineva născut pe scaun?
În pat întins şi-n pielea goală
C-o plapumă acoperit
E un tânăr, Nicu Mototeală
Ce meditează liniştit.
Dacă-i acoperit înseamnă
Că nu-s motive de scandal
ªi apoi nici gândul nu te îndeamnă
Să crezi că-i lucru imoral
La recrutare-n clipe grele
La baie s-au la doctor Broc
Nu te dezbracă până la piele?
ªi nu e imoral deloc!
Alăturea de pat, sfioasă
ªi-nbrăcată şorţ închis
Sta o femeie, şi-i frumoasă
Ca un heruv din Paradis.
Când o femeie chic, gingaşă
Stă lângă un bărbat ideal
ªi-i spune vorbe vorbe drăgălaşe
Găsiţi că este imoral?
Deodată puica încântătoare
Un glas cu argint de clopoţei
Exclamă plină de mirare:
- Vai, Nicule, tu eşti ovrei?
ªi acum, spuneţi-mi scumpă doamnă
ªi domnilor în general
Dacă ar fi ovrei înseamnă
Un fapt atât de imoral?

Prefaţa editorului şi Oda închinată Radiodifuziunii

"Mic şi al dracului" se recomanda umoristul Ion Pribeagu. Aşa şi-a intitulat cu aproape un secol în urmă primul său volum de versuri sprinţare. Acesta a fost şi titlul primului volum pe care l-am editat din opera marelui umorist
Acum apar"Comediile lui Ion Pribeagu", oferind cititorilor bucuria de a descoperi noi faţete ale operei acestui uriaş al umorului nostru.
Cel care s-a născut Isac Lazarovici la 27 Octombrie 1887, în Suliţa Moldovei, într-o familie de evrei săraci, avea să schimbe multe nume ca să ajungă la semnificativul Ion Pribeagu. Avea umorul în sânge. Spiritul său prolifera gluma cu o asemenea teribilă forţă încât de foarte tânăr îl întâlnim fandând, cu spada umorului în ziarele şi teatrele prestigioase ale Bucureştiului. Isac şi-a anagramat prenumele în Sachi, "Sachi Disperatu'"- a bătut la uşa acelui entuziast al scrisului românesc care a fost N.D.Cocea şi o nouă şi strălucită pagină a umorului românesc începea a fi scrisă. Începând din anul 1907, în nenumărate ziare şi reviste româneşti şi evreieşti puteai întâlni cronici şi parodii umoristice semnate Sachi Disperatu, Ion Palavra, Ioniţă Mititelu, Ivan Turbincă, Ivan Vraişte, Vasile Ispravă, Ion Lazaro, Vasile Găină,Barbu Desnădejde, Brebenel de la Strehaia, Ion Pribeagu, etc,-toate ascunzând adevăratul nume al lui Isac Lazarovici. Îi plăcea când i se spunea"Mic şi-al dracului"
Dacă comicul e o probă de sensibilitate, atunci Ion Pribeagu a ştiut să fie mereu proaspăt, aducând în lumea noastră cotidiană, standardizată, neurastenizată de plictis, banalitate şi aburi de benzină, bucuriile zâmbetului.
Definiţia umorului se face şi prin trubadurii săi. Opera lui Ion Pribeagu, maestrul vesel şi sentimental al câtorva generaţii, defineşte un anume tip de enetgie sufletească, care posibil, va fi apreciat de istoricii literari de mâine ca umorul" a la Ion Pribeagu".
Generoasă profesie-umoristul! Dumnezeiască dăruire-a cultiva poante, calambururi, rime vesele. Pentru orice vârstă şi orice anotimp.
Vine Ion Pribeagu, vine de departe sau de aici, de lângă inima oricui, şi învârteşte manivela lui cu versuri sprinţare la fereastra mea şi a dumitale.
Această formidabilă maşină de creat umor care a fost Ion Pribeagu, vreme de 60 de ani ne-a înveselit viaţa. ªi petrecerea continuă. Ne-a lăsat glumele sale, mărturie a nevoii noastre de râs şi veselie.
"Comediile lui Ion Pribeagu" selectează noi umoristice scrise de Ion Pribeagu în România şi Israel. Cuprinde şi câteva "Impertinente", cum le-a spus Pribeagu. Nu le-a publicat în timpul vieţii sale, din pudoare, versuri poznaşe, fără perdea.
Multe din comediile publicate în antologia de faţă au fost spuse de Ion Pribeagu la Radio. Se bucura enorm de câte ori era invitat să-şi recite umoristicele la microfon.
Apariţiile lui Ion Pribeagu la Radio, erau aşteptate şi ascultate de toată ţara. Oda închinată Radiodifuziunii exprimă ceva din emoţia marelui umorist:

Radio
Pereţi de stofă, plăci, un jaz plătit cu ora
Trei cabine, hautparleur-ul, pluşuri groase,
Domnul Jora,
Speakerul, un pian cu coadă, volţi,
turbine în careu,
Microfonul cât o nucă, un pahar umplut,
ªi eu.
ªi prin risipirea roză vestmântată-n vis de
crepe
Cineva-mi şopteşte:- Gata!" Poţi începe!
ªi încep.

Dans de mlădieri subtile vin trecutul
să-mi evoce,
ªir de fraze adormite se trezesc
la mine-n voce,
Simt emoţiuni fardate cum în puls
mi se strecoară,
Valuri de mătase caldă
gândurile-mi împresoară.
Mă simt unic!

O bucată de cristal fără pereche
ªi împletesc o glumă nouă
dintr-o anecdotă veche.
Pun în glas surâs de fată,
sentiment şi-nflăcărare
ªi îmi vine să-mi strâng mâna
şi să-mi zic:- Ce bine-mi pare!
N-am pe nimeni lângă mine,
nici o dragă, nici o rudă
ªi silabisesc aparte:
-Unde-i tata să...m-audă?
ªi cum nu e-n juru-mi nimeni
să-l cutremur cu dictonul
De atâta bucurie tremur eu şi microfonul.

Sigur că în clipa asta când în rime-mi spun
amarul
Mă aude şi Maniu, Brătianu şi Madgearu
ªi precum e cu putinţă dacă vidul e deschis
Undele-mi transportă verva
şi m-aud şi la Paris.
Toată Franţa şi guvernul aliat
mi-ascultă darul
Parcă-i văd cum mă discută
foiletând dicţionarul!
Cresc la gândul că un conte,
auzindu-mi fantezia
Spune:
- Ce talente are sora noastră România!
Capăt forme şi proporţii
şi dorinţi tentaculare,
Hotărât, în clipa asta, ce mai vorbă!
Sunt om mare!
Versul meu fluid s-avântă pe antene
şi pe unde
Unde nu răzbeşte mintea,
unde gândul nu pătrunde!
Milioane de fiinţe din tot globul,
Lume multă,
New-York-ul, Berlinul, Roma şi
Chitila mă ascultă!
Turbur Iaşii şi Bombay-ul,
revoluţionez Fierbinţii,
O prietenă din vremuri, râde
şi-şi arată dinţii,
La Madrid sau Huşi mi-e rândul
peste " a 5-a simfonie"
ªi-un conferenţiar cu tema
"Despre radiofonie"
Mă intercalează-n ciclul "Orei de literatură"
De mă laudă-o fetiţă, un confrate mă înjură,
Patru duduiţe durde, cu urechile în cască
Îşi şoptesc că sunt de-o şchioapă şi
c-ar vrea să mă cunoască
ªi precis că mâine seară între Capşa şi Palat
Mulţi prieteni o să-mi spună:
-Măi, am râs de ne-am strâmbat!
În sfârşit mi-a mintea plină de-o nespusă
bucurie
Proprietarul de m-aude, capătă apoplexie!
Iar un creditor va spune în pavilionul său,
- De vorbit vorbeşte bine,
doar la plată e cam rău!
Un entuziasm sfielnic mi-umple fiinţa de
extaz....
Parc-o mână de femeie mă dezmeardă pe
obraz....!
Simt din depărtări aplauze cari nu mai
contenesc
ªi-ncântat de mine însumi mă înclin şi mulţumesc.

Dar de-odată din tăcere se desprinde-un om
ciudat,
Care-mi spune:- Foarte bine! Însă postu-i
deranjat!

Radio...
Pereţi de ştofă, plăci, un jazz plătit cu ora,
Trei cabine, hautparleur-ul, pluşuri groase,
Domnul Jora,
Speaker-ul, un pian cu coadă, volţi, turbine în
careu
Microfonul cât o nucă, un pahar băut. ªi eu!
ªi fiindcă nu e nimeni să-l cutremur cu
dictonul.
De atâta bucurie, tremur eu şi microfonul.

Umorul lui Ion Pribeagu ne face viaţa mai dulce....

Teşu Solomovici

Monolog

De Ion Pribeagu

Foaie verde caltabosi
Ma suntem niste scirbosi,
Si-ngrasati ,si pacatosi
Mincinosi,nevoie mare,
Ahtiati dupa mincare,
Grandomani si nesimtiti,
Si groaznic de ipocriti,
Ma cu cit mai mult avem
Cu atit mai multe vrem
N-ai dat ma nici un colac
Unui cersetor sarac
N-ai dat ma un singur ban
Unui amarit sarman,
Si cumva de ti-a cerut
Cineva un imprumut
Te-ai jurat pe sfinti ,pe zei
Ca n-ai 20 de lei
De Craciun ,de Revelion
In bordei sau in salon
N-a fost casa,mica mare sa nu fie sarbatoare
N-a fost crisma,n-a fost bar
Fara Haous si lautar
Te-mpingeai ca si un claun
Nu gaseai un singur scaun
Nu gaseai un singur loc
Peste tot prapad si foc.
Si caldura,si necaz
Si topaituri,si jazz
Peste tot urla Vasile
Sa mai vina 10 kile
Peste tot se bea cu seteeee
Si vorbeam pe indelete
Grea e viata mai baeteee
Mai si s-au mincat agale
Milioane de sarmale,
Mii de porci
Mii de juncani
Sunci.costite si ficati
Mii de metrii de cirnati
Mititei si frigarele
Medalioane de purcele
Si piftii si picioruse
Maruntaie de gainuse,
Pipote si piept de pui
Tuslamale si cotlete,
Si placinte cu bilete
Din Pipera la Sacele
Dadea lumea din masele
Din Floreasca in Panduri
Clafanea lumea din guri
Te uitai la ei,burtosi
Lacomi si libidinosi
Parca aveau in ei burete
Si cu ochii dupa fete
Cu neveste ,albe,roze
Late ca niste batoze
Sapte mii de kg. si cu ochii dupa dame
Clampane si gura-si linge
Bea saracul,bea de stinge
Scrisne dintii ca o stinca
Si maninca,si maninca
si se jura foc si singe
Si ofteaza si se plinge
Tuturor de ani si ani
Criza mare,nu sunt bani.
Deaia zic dj.Timofte
Ca ne ia dracii de pofte
Orisicit ai nu-ti ajunge
Parca cineva te-npunge
Ai nevasta cool,e inalta
Da-ti fug ochii dup-o alta
Ai bani multi,euro ,lei
Dar oricit ai tot mai vrei
Bei,pleznesti de lacomie
Si te plingi,ca-i saracie
Cresti in burti ca o saltea
Si te plingi ca viata-i grea
Hai mai las-o.

ContSters179589, utilizator
=D>=D>=D>
Excelent topic! Felicitari!
Personal incerc sa gasesc schech-ul lui Tanase, cel cu ceasurile. Incepe asa "De la Nistru pan' la Don/Davai ceas, davai palton...". Daca il aveti, va rog sa il postati!
elena138, utilizator
In dar pentru ELENA 138
Cu prietenia si respectul cuvenit.

Constantin Tănase, născut la 5 iulie, 1880, în Vaslui, a murit la Bucureşti, în 1945.

Există zvonuri potrivit cărora ar fi fost ucis de Armata Roşie invadatoare, deşi surse oficiale indică faptul că moartea s-ar fi datorat unor complicatii provocate de o banala amigdalita.

Constantin Tănase încă mai juca în Bucureşti, la un an de la invazia sovietică, şi se spune că ar fi fost ucis din cauza satirei la adresa soldaţilor ruşi, care aveau obiceiul să rechiziţioneze mai ales ceasuri, folosind expresia: "Davai Ceas" (davai = dă-mi)

Rău era cu "der, die, das"
Da-i mai rău
cu "davai ceas"
De la Nistru pân' la Don
Davai ceas, davai palton
Davai ceas, davai moşie
Haraşo tovărăşie !

După mai multe reprezentaţii a fost arestat, ameninţat cu moartea şi i s-a ordonat să nu mai joace piesa.
În următorul spectacol a apărut pe scenă într-un pardesiu imens, cu mânecile pardesiului căptuşite de sus până jos cu ceasuri de mână.
Spectatorii l-au aplaudat frenetic la apariţie, deşi actorul nu a scos nici un cuvânt. Apoi şi-a descheiat pardesiul, scoţând la iveală un ceas cu pendulă !
A spus doar: "El tic, eu tac, el tic, eu tac"..
Două zile mai târziu marele actor era mort.

Sa ne inclinam in fata geniului lui Constantin Tanase !!!

ContSters179589, utilizator
Multumesc, Silvana! :kissing:
Din ce am auzit eu, se pare ca isi pusese ceasuri pe ambele brate, si de gat si-a agatat pendula. Asa stiu si eu, ca dupa aceasta reprezentatie, muta, a fost ucis...
Incredibil acest artist, "Feciorul modestului Ion Tănase (țăran gonit din sat de lipsuri și necazuri, statornicit într-o mahala săracă a Vasluiului și ajuns ”laborant” de spițerie - treaptă socială abia săltată peste ”omul de servici”) nu putea fi mulțumit de teatrul vremii sale, care se adresa încă unui restrâns număr de adevărați sau numai pretinși intelectuali. El visa un altfel de teatru: un teatru popular cu ample rezonanțe în mulțime; pe actor îl voia ieșit din starea de ”măscărici” ori ”paiață” și înălțat la demnitatea de artist- cetățean, capabil să exprime nemulțumirile și aspirațiile oamenilor simpli, dragostea lor de viață, optimismul și umorul lor sănătos." Am citat de aici: [ link extern ] .
A mai existat o victima,un actor apreciat,numit Nicolae Groner,care dupa ce a prezentat scheciul lui ConstantinTanase ,a fost arestat de autoritatile romane impreuna cu cele rusesti de ocupatie(este vorba despre cel prezentat mai sus de distinsele colege).
Cred eu ca readucerea in timpurile prezente ale tuturor celor care au avut de suferit,dar mai cu seama a operei lor sau a unor fragmente din aceasta este un act de dreptate pentru oameni care au reprezentat ceva si au fost dati uitatrii in mod nedemn si nedrept.
Sa nu uitam ca o romanca,chiar daca unii ma vor contrazice,scriitoarea Hertha Muller a luat Premiul Nobel pentru literatura
Cu deosebit respect,astept din partea dvs o contributie cat mai consistenta,mai ale ca stiu ca se poate.
Va multumesc anticipat inca o data,
r.gabi
Radu Gabrian, Mediator