Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... declaratia de notorietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

declaratia de notorietate

Buna seara,
As vrea sa stiu daca declaratia de notorietate privind cunoasterea unei persoane si sub alte nume se poate da la primaria unde a avut ultimul domiciliu persoana, sau la notar.
Daca se poate si o trimitere catre legea care prevede acest lucru.
Multumesc frumos
E atat de notorie practicarea acestui soi de declaratie ca nici n-o gasim reglementata pe undeva... (vorbesc serios, eu habar n-am sa fie pe undeva reglementata ca atare; sau, ma rog, era reglementata prin Decretul cu privire la functionarea fostelor notariate de stat). Faceti-o la notar.
romascanu, moderator
:hm: nici eu nu stiu legea :">, dar stiu ca se fac la notar.:D
In zona noastra (jud. Arad, parti din jud. Bihor si Hunedoara) aceste declaratii se dau si de catre secretarii de consilii locale(desigur ca numai in comune cu populatie relativ redusa) sub forma de adeverinte in care se scrie ceva de genul:
Se adevereste ca numitul X Y, fiul lui si al, nascut la data de ... este cunoscut/ a fost cunoscut si sub numele de ZW. S-a eliberat prezenta pentru, bla, bla, bla ...
Art. 9 lit. a din Decretul 377 din 14 octombrie 1960 pentru organizarea si functionarea Notariatului de stat, care desigur este abrogat, prevedea posibiliatea intocmirii unor astfel de declaratii, care puteau fi date in fata notarului sau a secretarului de consiliu. In prezent practica s-a perpetuat cu toate ca norma este de multisor abrogata. In instanta solutia legala este audierea unui martor ( sau a mai multora) cu privire la aceasta stare de fapt, insa in alta parte (de exemplu comisia judeteana de fond funciar) se mai folosesc astfel de declaratii.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Sper sa-i pot convinge si pe cei de la primarie sa-mi dea aceasta declaratie.
MIe instantele nu mi-au acceptat adeverintele de care vorbesti de la Primarii... m-au trimis la notar oricum.
Cand ai nevoie de o astfel de decalartie, trebuie un document in care o parte sa declare sub incidenta 292 Penal daca minte... declaratie autentica...
Si asta e la notar!
Ca se cheama declaratie de notorietate sau declaratie ca stii persoana, nu mai conteaza! Important e ca trebuie facuta sub fals in declaratii.
Am avut caz cand instanta nu mi-a acceptat nici audierrea unui martor pentru a arata ca e aceeasi persoana... a vrut musai declaratie! Si doar si declaratia de martor e sub amenintarea penala, chiar de e alt articol!
Ma rog, ideea e ca depinde de instanta.