Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificari apartament fara autorizatie - ce se poate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificari apartament fara autorizatie - ce se poate intampla?

Buna ziua
Am apartamentul in renovare si m-am hotarat sa-mi maresc bucataria prin desfiintarea unei camari si a unei debarale care sunt una in continuarea celeilalte si ... desigur au un perete comun cu bucataria. Compartimentarea acestora era din caramida zidita. Mentionez ca grosimea peretelui despartitor era cat grosimea (NU LATIMEA!) unei caramizi, adica 7 cm. De asemenea, la peretele comun dintre bucatarie si hol am facut o decupatura cam de 1 mp (intentionez sa pun un blat si sa fac un fel de bar). Toate acestea le-am facut fara sa am autorizatie de constructie, am cadastrul facut la apartament. Vecinul de deasupra s-a sesizat si m-a reclamat la asociatie. Intrebarea mea este, la ce sa ma astept de acum incolo? Adica cam la ce amenda si daca ma pun sa zidesc la loc ? Ca nu cred ca scap fara amenda :( ! Si cum ar trebui sa procedez de acum incolo.
Cam urata situatia:

Legea 230/2007:
Art. 13 - (1) Proprietarul poate aduce îmbunătăţiri sau modificări proprietăţii sale individuale, cu respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de către autoritatea publică locală a modificărilor construcţiei, fără a pune în pericol integritatea structurală a clădirii sau a altor proprietăţi individuale.

(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinaţia proprietăţii comune fără a obţine mai întâi acceptul asociaţiei de proprietari.

(3) Orice modificare a proprietăţii individuale se va aduce la cunoştinţa asociaţiei pentru înscrierea în jurnalul evenimentelor din cartea tehnică a construcţiei, prin depunerea în copie a actelor de autorizare, a procesului-verbal de recepţie şi a schiţelor.

(4) Unităţile care au administrat clădirile şi sunt deţinătoare a cărţii construcţiei au obligaţia de a o preda asociaţiilor de proprietari, iar acolo unde aceasta nu mai există, să o reconstituie pe cheltuiala proprie.

Legea 50/1991:
Art. 26 - (1) Constituie contravenţii următoarele fapte, dacă nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii, să fie considerate infracţiuni:

a) executarea sau desfiinţarea, totală ori parţială, fără autorizaţie a lucrărilor prevăzute la art. 3, cu excepţia celor menţionate la lit. b), de către investitor şi executant;
....
(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1), săvârşite de persoanele fizice sau juridice, se sancţionează cu amendă după cum urmează:

- de la 1.000 lei la 100.000 lei, cele prevăzute la lit. a);

Deci nu scapati fara amenda, clar. De acum incolo ar trebui sa nu faceti modificari fara autorizatie!
Si cam care ar fi amenda? E doar o debara si o camara. E 1000 ron sau mai mult? Adica ma incadrez la minim? Peretele dintre bucatarie si cele 2 anexe, in niciun caz nu era de rezistenta. Daca era sa procedez legal ... la birocratia care e la noi ... asteptam pe putin 3 luni ... si ... ... trebuia sa caut alti mesteri ... . Ideea e, in afara de amenda, ma pun sa zidesc la loc ce am daramat?
Daca nu s-a pus in pericol integritatea structurala atunci nu dispune nimeni acoperirea. Cat despre minim sau nu, asta chiar nu iti poate spune nimeni de aici, depinde de cum constata organul de control.
klass_pc a scris:

Buna ziua
Am apartamentul in renovare si m-am hotarat sa-mi maresc bucataria prin desfiintarea unei camari si a unei debarale care sunt una in continuarea celeilalte si ... desigur au un perete comun cu bucataria. Compartimentarea acestora era din caramida zidita. Mentionez ca grosimea peretelui despartitor era cat grosimea (NU LATIMEA!) unei caramizi, adica 7 cm. De asemenea, la peretele comun dintre bucatarie si hol am facut o decupatura cam de 1 mp (intentionez sa pun un blat si sa fac un fel de bar). Toate acestea le-am facut fara sa am autorizatie de constructie, am cadastrul facut la apartament. Vecinul de deasupra s-a sesizat si m-a reclamat la asociatie. Intrebarea mea este, la ce sa ma astept de acum incolo? Adica cam la ce amenda si daca ma pun sa zidesc la loc ? Ca nu cred ca scap fara amenda :( ! Si cum ar trebui sa procedez de acum incolo.

Eu as vrea sa stiu ce documente sunt necesare pentru a obtine autorizatia. In apartamenetul nostru au fost facute modificari inainte care nu sunt cuprinse in cadastru si am spart si noi un perete la debara. Am vrea sa facem toate actele in regula doar sa stim ce trebuie facut.
Multumesc
Certificat de urbanism, proiect realizat de proiectant autorizat, se depune documentatia la primaria de care apartineti si va elibereaza autorizatie de construire/modificare/desfiintare etc... Asta in mare. In certificatul de urbanism este posibil sa va ceara avize: de mediu, salubritate (asta sigur), apa, electrica, telefon, gaze, acordul asociatiei, posibil un acord de la inspectoratul de stat in constructii, acordul vecinilor....