Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pfa fara diploma in domeniu
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pfa fara diploma in domeniu

Buna seara. Am o diploma care nu este in domeniul in care doresc sa devin PFA (cercei, bratari coliere din margele). Diploma este in domeniul mecanic, iar pe cartea de munca am posturi in contabilitate. Cum pot primi autorizarea fara diploma in domeniu? Va multumesc![quot
Nu puteti fi PFA fara diploma in domeniul respectiv. Cautati alta forma de organizare, eventual SRL in care sa aveti un specialist ca asociat.
Reglementarea privind PFA este cuprinsă în OUG 44/2008. Această ordonanţă de urgenţă prevede:

Articolul 8
(3) În cazul în care, potrivit unor prevederi legale speciale, pentru anumite activităţi economice este necesară îndeplinirea unor condiţii de pregătire profesională şi/sau de atestare a pregătirii profesionale, persoanele prevăzute la art. 4 trebuie să facă dovada îndeplinirii acestora.

ANEXÃ
1. Documentaţia de susţinere a cererii de înregistrare în registrul comerţului şi de autorizare a funcţionării PFA (...)
1.4. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestă pregătirea profesională, dacă aceasta este cerută, potrivit unor prevederi legale speciale

4. Documente care atestă pregătirea sau experienţa profesională
Pregătirea sau experienţa profesională se atestă, după caz, cu documente cum sunt:
diploma, certificatul sau adeverinţa, prin care se dovedeşte absolvirea unei instituţii de învăţământ, certificatul de calificare profesională sau de absolvire a unei forme de pregătire profesională, organizată în condiţiile legii, în vigoare la data eliberării acestuia, certificatul de competenţă profesională, cartea de meşteşugar, carnetul de muncă al solicitantului, declaraţie de notorietate cu privire la abilitatea de a desfăşura activitatea pentru care se solicită autorizarea, eliberată de primarul localităţii respective în mod gratuit în cazul meseriilor tradiţionale artizanale, atestatul de recunoaştere şi/sau de echivalare pentru persoanele fizice care au dobândit calificarea în străinătate, atestatul de recunoaştere a calificării dobândite în străinătate, în afara sistemului de învăţământ, orice alte dovezi care să ateste experienţa profesională.

Atât cât ştiu, nu există o reglementare specială privind confecţionarea de cercei, brăţări, coliere din mărgele sau care să acopere şi aceste activităţi, deci nici nu se pune problema atestării pregătirii profesionale în acest domeniu. Cu alte cuvinte, oficiul registrului comerţului trebuie să admită solicitarea de înregistrare ca PFA, chiar fără existenţa unei diplome în domeniul confecţionării de cercei, brăţări etc. Nu ezitaţi să le arătaţi şi lor textul legal.
Dacă ţin morţiş să le prezentaţi o diplomă, cea din mecanică poate arăta că ştiţi să utilizaţi unelte mecanice, necesare confecţionării obiectelor, iar experienţa din contabilitate poate arăta că sunteţi pregătită să gestionaţi economic afacerea.
Succes!

P.S. Împotriva refuzului lor aveţi şi calea contenciosului administrativ.
klewos, utilizator
Un alt fir de discutie pe tema asta:

www.avocatnet.ro/content/for...

Pregătirea sau experienţa profesională se atestă, după caz, cu documente cum sunt: diploma, certificatul sau adeverinţa, prin care se dovedeşte absolvirea unei instituţii de învăţământ, certificatul de calificare profesională sau de absolvire a unei forme de pregătire profesională, organizată în condiţiile legii, în vigoare la data eliberării acestuia, certificatul de competenţă profesională, cartea de meşteşugar, carnetul de muncă al solicitantului, declaraţie de notorietate cu privire la abilitatea de a desfăşura activitatea pentru care se solicită autorizarea, eliberată de primarul localităţii respective în mod gratuit în cazul meseriilor tradiţionale artizanale, atestatul de recunoaştere şi/sau de echivalare pentru persoanele fizice care au dobândit calificarea în străinătate, atestatul de recunoaştere a calificării dobândite în străinătate, în afara sistemului de învăţământ, orice alte dovezi care să ateste experienţa profesională.

Poate merge si cu o declaratie pe propria raspundere ca stii sa faci cercei, bratari, ... :)