Forum Discuţii diverse Psihologie judiciară examen psihologic
Discuție deschisă în Psihologie judiciară

examen psihologic

ma puteti ajuta? vreau si eu un model de test psihologic pt atmitere la politie.ude pot sa gasesc?#-o:-/:-/
Examenul psiholohic, se face la medcul de specialitate. Acesta in urma testarii va emite avizul.
Deci trebuie sa mergeti la un cabinet psihologic si in urma testarii psihologice, doctorul va da avizul psihologic.
Examenul psihologic pentru Academia de Politie se face organizat de catre o comisie de medici psihologi din cadrul MIRA nu la orice cabinet psihologic.Testul psihilogic ,examenul medical care se face la Policlinica MIRA si proba sportiva sunt eliminatorii.Nu ai de unde sa faci rost de acest test,este diferit de cele de la cabinetele particulare
T rog sa fii foarte atent/a contin in ele intrebari reformulate dar care au acelasi raspuns sau intrebari identice in aparenta dar care au raspunsuri diferite.Sfatul meu este sa fii foarte odihnit/a cand dai acest test fara alcool,tutun si cafea in ziua respectiva si o zi inainte.
Succes
tatu tudor 2007, utilizator
atentie la intrebarile care se repeta, cele care urmaresc atentia si cele care urmaresc capacitatea de rezistenta la stres.
ma numesc ioana si am si eu o intrebare pentru voi: Daca am cazut la testarea psihologica pentru incadrarea directa la politia de frontiera...mai pot da la alta politie cum ar fi cea de proximitatea si altele?sau se poate da dar in alt judet diferit de cel in car ai sustinut examanul? va rog frumos sa imi raspunde-ti

va multumesc anticipat,Ioana
grad ioana, utilizator
Nu cunosc reglementarile in domeniu, dar, avand in vedere ca un test psihologic "picat” poate fi reluat dupa trecerea unui anumit interval de timp nu cred ca exista o interdictie in a sustine acest examen la o alta institutie din aceeasi localitate.
Pt certitudine intrebati pers in fatza careia ati dat primul test...
In plus, poate ca nu ati avut o dispozitie prea buna cand ati dat acel test... Situatia se poate schimba (poate nu veti mai avea mari emotii la un al doilea test).
Succes!