Noile Coduri penale
  • Autentificare
    Utilizator
    Parola
    recuperare parola
    Recuperare parola

    Introduceti adresa de email asociata contului dumneavoastra.

    Un email cu noua parola si instructiunile de recuperare a fost trimis cu succes catre adresa specificata de tine.

  • Inregistrare

    Intra acum in comunitatea Avocatnet.ro. Este gratuit!

     ContUtilizator  ContConsultant  ContFirma

    Avocatnet.ro in cifre
    Comunitatea are 316.443 de membri si 5.835 de consultanti inregistrati care au contribuit cu 2.014.102 mesaje in forum.

Discutie concediul fara plata dupa CIC...

Du-te la pagina:  1 2
 
 
offline
Avatar -

Data inregistrarii:
Marti, 9 Octombrie 2007, 12:26

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Joi, 31 Iulie 2008, 22:45

m-am intors la lucru in 23.06.08 dupa terminarea concediului de ingrijire a copilului pana la varsta de 2 ani.
acum , dupa aproape 1 luna si jumatate am nevoie sa imi iau 1 luna de concediu fara plata (am inteles ca e voie sa imi iau chiar un an - pana implineste copilul 3 ani)

cu cat timp inainte trebuie sa anunt?
cum sa fac cererea?
pot sa iau acum 1 luna si peste cateva luni alta luna de concediu fara plata?
influenteaza asta decontarea de cate Casa de asigurari de sanatate a concediului si operatiei care as vrea sa o fac la sf. anului?

multumesc
 
 
 
offline
6.29
1

Data inregistrarii:
Marti, 22 Ianuarie 2008, 06:36

Profil consultant Cere consultanta

[Explicatii indice rating]

 
Data post: Vineri, 1 August 2008, 06:15
Pentru ingrijirea copilului in virsta de pina la trei ani este necesar, potrivit Codului muncii ca acesta sa prezointe un grad de handicap.
Cit priveste concediul fara plata ( pentru nevoie personale) potrivit art/ 148 alin. 2 din Codul muncii durata acestuia se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, iar aceasta perioada nu constituie stagiu de cotizare in sistemul asiguirarilor sociale.
 
 
 
offline
Avatar -

Data inregistrarii:
Marti, 9 Octombrie 2007, 12:26

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Vineri, 1 August 2008, 06:59
cred ca nu m-am facut inteleasa...


am nevoie de 1 luna de concediu fara plata conform Contractului colectiv de muunca la nivel ... art 62.0 lit 1: Art. 62. - (1) in afara concediului legal platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la doi ani, salariata mama poate beneficia de inca un an concediu fara plata.
(2) Pe perioada in care salariata se afla in concediul prevazut la alin. (1), nu i se va putea desface contractul de munca, iar in postul sau nu vor putea fi angajate alte persoane, decat cu contract de munca pe durata determinata.

se poate sa iau doar o luna nu un an intreg...?
 
 
 
offline
9.99
2 26 1

Data inregistrarii:
Miercuri, 23 Iulie 2003, 00:00

Profil consultant Cere consultanta

[Explicatii indice rating]

 
Data post: Vineri, 1 August 2008, 07:20
Puteti lua o singura luna de concediu fara plata, in baza art.62 alin.1 din CCMN pe anii 2007-2010.
CCMN prevede durata maxima de concediu fara plata care se poate lua dupa terminarea C.I.C.
 
 
 
offline
Avatar 1

Data inregistrarii:
Marti, 13 Mai 2008, 15:25

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Vineri, 1 August 2008, 10:31
Pentru Mama3,
Mai intai ar trebui sa precizati daca sunteti angajata a unei societati comerciale sau a unei institutii publice pentru ca legislatia aplicabila e diferita de la un caz la altul… Plus ca sunt categorii profesionale care au reglementari speciale.
Presupunand ca sunteti angajata unei societati comerciale, potrivit art. 54 din Codul muncii – Legea nr.53/2003 cu modificari si completari ulterioare, contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru interese personale.
Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 prin art. 61 alin (3) precizeaza ca salariatii au dreptul la concedii fara plata pentru rezolvarea unor situatii personale.
Durata suspendarii CIM in cazul intereselor personale este cea aprobata de angajator iar aprecierea asupra oportunitatii acestora ramane la latitudinea angajatorului. Consider ca pentru acest an de concediu fara plata nu veti beneficia de stagiu de cotizare.
Dumneavoastra ar trebui insa sa invocati ( daca doriti 1 an de concediu fara plata) prevederile art. 62 din ,,Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010” publicat in Monitorul Oficial, Partea a V-a din 29 ianuarie 2007:

,,(1) In afara concediului legal platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la doi ani, salariata mama poate beneficia de inca un an concediu fara plata.
(2) Pe perioada in care salariata se afla in concediul prevazut la alin. 1, nu i se va putea desface contractul de munca, iar in postul sau nu vor putea fi angajate alte persoane, decat cu contract de munca pe durata determinata.”
Succes !
Cu stima,
Radu
 
 
 
offline
Avatar 1

Data inregistrarii:
Marti, 13 Mai 2008, 15:25

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Vineri, 1 August 2008, 10:42
Iar daca doriti concediu fara plata in fractii de cate 1 luna, subscriu la cele scrise de Elis. Aprecierea asupra oportunitatii acestora ramane la latitudinea angajatorului.
Radu
 
 
 
offline
Avatar -

Data inregistrarii:
Marti, 9 Octombrie 2007, 12:26

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Duminica, 3 August 2008, 21:50
catalin_just a scris:

Iar daca doriti concediu fara plata in fractii de cate 1 luna, subscriu la cele scrise de Elis. Aprecierea asupra oportunitatii acestora ramane la latitudinea angajatorului.
Radu



.... adica e posibil sa nu se aprobe deoarece considera el ca nu e oportun...? pai cum se poate asa ceva? unde scrie asta in lege?

in cat timp dupa depunerea cererii trebuie sa primesc un rezultat (regulamentul intern scrie 24 de ore.... ce trebuie sa fac daca nu-l primesc in 24 de ore?)
 
 
 
offline
Avatar 1

Data inregistrarii:
Marti, 13 Mai 2008, 15:25

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Luni, 4 August 2008, 09:04
mama3 a scris:


.... adica e posibil sa nu se aprobe deoarece considera el ca nu e oportun...? pai cum se poate asa ceva? unde scrie asta in lege?

in cat timp dupa depunerea cererii trebuie sa primesc un rezultat (regulamentul intern scrie 24 de ore.... ce trebuie sa fac daca nu-l primesc in 24 de ore?)

In cazul concediului fara plata pentru interese personale ( asa cum inteleg ca doriti dvs - cate 1 luna din cand in cand) aveti nevoie de aprobarea angajatorului (in acest caz, contractul individual de munca se suspenda prin acordul partilor, nu ,,de drept"). Este nevoie sa justificati un ,,interes personal". Angajatorul o sa va aprobe sau nu...
Cat despre termenul de 24 de ore in care ar trebui sa primiti un raspuns, potrivit regulamentului intern din unitatea dvs,nu stiu ce sa va spun.Uneori diplomatia rezolva mult mai rapid o situatie anume... Incercati asa.
 
 
Du-te la pagina:  1 2
 
 

Discutie concediul fara plata dupa CIC...

Acest subiect este moderat de catre
freeelis,    Gabriela Pintea,    ana-cer

Ultimele mesaje sterse in discutie ( total mesaje sterse - 4) - vezi toate mesajele sterse

Autor mesaj: simu
Mesaj sters de catre: freeelis
Data mesaj: Sambata, 15 Ianuarie 2011, 21:07
Mesaj sters la data: Duminica, 16 Ianuarie 2011, 11:50
Motiv: mesaj dublat
Autor mesaj: simu
Mesaj sters de catre: freeelis
Data mesaj: Vineri, 14 Ianuarie 2011, 16:28
Mesaj sters la data: Vineri, 14 Ianuarie 2011, 16:33
Motiv: mesaj dublat
Autor mesaj: simu
Mesaj sters de catre: freeelis
Data mesaj: Vineri, 7 Ianuarie 2011, 19:37
Mesaj sters la data: Sambata, 8 Ianuarie 2011, 10:16
Motiv: mesaj dublat


 

Statistici Forum

Mesaje astazi: 95
Total subiecte: 394260
Total mesaje: 2014102


 

Acum online

Utilizatori (21)
olga2011 , Julian24 , OvidiuDanut , cbugean , d_dumitrascu , cristina_b , adi_09 , adicxu , s.c.serv ad loc s.r.l. , hanselline , ionelastr , Nita Tamara , konia , lory22 , Muresan Felicia , Elidor , cyan , adrian_adri , palk , victoria teo , RaduAdi

Consultanti (5)
Mihail_POPA , ovidiumarcel , adolfinapop , avocat_lascoschi@yahoo.com , Florin 72

Moderatori (3)
tudorvaleriu , gi-jane2 , nucu$

Administratori (0)
-

Astazi isi sarbatoresc ziua de nastere

Ariana , soricioaica , drfl , giuliana , LauraD , lex26 , gennny2003 , fitrojeans , sanducatanas , siramalerim , virgilm , voinoiutoma , fantastikul , nahmani_b , 888 , m_savaston , 12radu , rmoga , sorynel , mabalaru , dutaalina , tytyty , andre83 , crris , lacrailie , SIRENIA , lucian_sro@yahoo.com , gelus , ptolemeu77 , marijuan , stelian33 , roxy_reea , probleme , ellabunea , grig2008 , szotyori , gbalexa , lucian_4u , Baschir Monica-Simona , domokos ronald marius , cdcd , solferino , ramona2920 , Alecsandru BOBOC , sweet_rally4u , flavianda , mercees , alina87 , jitaru florentin , Magdutza007 , ipopescu , adrianwiener , johnnyxcc , lumiela , marian p. , bog_m , m09ny , mineaelena77 , niculinu , yoyo_s2007 , seba_33 , nicu9999 , cosmin.benga , yozefina , lazin , victoriabanciu@yahoo.com , Nedelea Radu , gabon , DCSAN20 , katoolskaty@yahoo.com , septimia88 , gabrielamarinescu , zarafoaia56 , DONA OTILIA , murareanu romica , marga32 , zanfir cristian , Lelia1974 , gorga , ScarlatTeodor , NiculescuP , Olympio , n.enache , cristiZ , mulcutan , Maria Gradinaru , adrianicet , caliopinedelcu , Caprone , eduard123 , jisa ion dorin , iovi_2005 , geomar62 , andrutzi , apostolmagda , mateicris , constantinprisecaru , flory777 , elena28t , jeanluk , irinuca_56 , DIA43 , outsider1 , nusaagache , ninogicus , mada1987 , onest_1 , ionitamadalin1980

 

Cautare in forum

 
Publicitate in reteaua LegalNET.ro?

Consultant

Nu pierde ocazia de a te inscrie GRATUIT in catalogul consultantilor Avocatnet.ro

Parteneri Avocatnet

Finexpert Elsa Deratizare Dezinsectie