Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA acopera cheltuieli de spitalizare?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA acopera cheltuieli de spitalizare?

Buna seara.In urma unui accident rutier in care am vatamat corporal un carutas (3 zile spitalizare, 45 zile ingrijiri medicale) acesta neavand nici un fel de venit , nu avea cum sa-si plateasca zilele de spitalizare.Am reusit sa ma impac cu el pana la urma deci si-a retras plangerea penala. cei de la politie mi-au spus ca partea de spitalizare adica cea de 3 zile cade totusi in sarcina mea sa o achit si mi-au mai spus ca RCA-ul masinii pe care am condus-o acopera si asa ceva. Problema e ca masina pe care am condus-o era masina de serviciu si intre timp eu nu mai lucrez la aceea firma si nici nu am ramas intr-o relatie buna cu conducerea firme deci probabil nu o sa pot obtine polita RCA originala.totusi cei de la politie mi-au facut o copie a politei de asigurare care era la dosar . ce sanse am ca asiguratorul sa plateasca cheltuielile de spitalizare?Multumesc anticipat.
Asiguratorul este obligat sa plateasca daunele materiale si personale pana la limita prevazuta in polita RCA (limita despagubirilor este 3,5 milioane Euro).
kappauser, utilizator
Nu ati relatat principalul detaliu: daca s-a avizat dauna la asigurator si s-a deschis dosarul RCA.Daca da, toate pretentiile victimei vor fi satisfacute de catre asigurator, indiferent ca mai sunteti sau nu acum angajat al firmei proprietara a autovehiculului asigurat.Polita RCA acopera inclusiv cheltuielile cu ingrijirile medicale ale victimelor (spitalizare+ medicamente + tratament recuperator).
Asiguratorul habarn nu are de accident.s-a petrectut in luna decembrie 2010. carutasul a dat o declaratie ca nu are nici un fel de pretentii in urma intelegerii si atat.
ContSters181165, utilizator
Asiguratorul trebuia sa aiba habar, sarcina de avizare este a asiguratului.In caz de veti fi chemat in judecata de catre vatamat, urmare chemarii acestuia in judecata de catre spital, veti chema in garantie asiguratorul RCA.In aceasta perspectiva, trebuie sa obtineti documentele justificative, care sa demonstreze ca autovehiculul implicat era asigurat iar dv. erati in mod legal la volanul acestuia.
nucu$, utilizator
Caz tipic pentru modul cum procedeaza asiguratorii in Romania, pentru a se sustrage plati.
Asigurarea RCA este o asigurare care se incheie de proprietarul vehicolului pentru a despagubi partea vatamata.
Se produce un accident asigurarea trebuie sa plateastca, ca vrea ca nu vrea. Execptie: asiguratorul dovedeste ca fapta a fost comisa cu intentie, sau din culpa grava (conducatorul sub influenta alcoolului, a drogurilor, etc) .
Pentru cazuri de neglijenta din partea proprietarului, tot asiguratorul trebuie sa dovedeasca aceasta, el este obligat insa la plata, urmand ca apoi sa incerce sa recupereze paguba de la cel asigurat.

In termenul de avizare, asiguratorul trebuie sa aduca dovezile pentru a putea refuza plata integral sau partial. Deci dupa anuntarea asiguratorului a evenimentului, asiguratorul trebuie sa aduca dovezile ca evenimentele s-au produs in alte conditii decat a declarant asiguratul, eventual politia sau martorii asiguratului.

Cu alte cuvinte, documentul justificativ ca autovehicolul era asigurat este polita de asigurare, iar faptul ca erati legal sau nu la volan trebuie dovedit de asigurator.
Iar acesta poate refuza plata doar in cazul in care dovedesc ca ati produs accidentul cu intentie, eventual daca ati fost sub influenta alcoolului.
In alte cazuri, daca d-voastra ati sustras cheile de la firma, sau ati furat masina, asiguratorul trebuie sa dovedeasca, dar are obligatia de a plati, urmand sa va dea pe d-voastra in judecata pentru a recupera daunele.
Dar asiguratorul trebuie sa dovedeasca.