Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie la politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie la politie

Buna as avea si eu o problema sa primit o citatie de la politie in care e solicitat sa se prezinte la sediul politiei in calitate de invinuit pentru evaziune fiscala si stand cu politia de vorba neoficial mi sa spus ca as fi vandut tigari prin luna februarie , si ca de atunci as avea dosar penal

Intrebarea mea este daca se poate asa ceva ca eu sa am dosar penal fara sa fiu informat de asa ceva si cum sa putut face acest lucru de ce probe a avut nevoie ?

Subliniez faptul ca eu nu m-am ocupat cu asa ceva

Multumesc anticipat
In primul rind , aceste siny informatii cu caracter extrajudiciar pe care organul politieneec este in drept sa le aibe de pe teren , si ca atare nu ne amestecam . In al doile rind intrebarea mea este daca a-ti primit ce va oficial in acest sens ? In al treilea rind poate imbraca atentionarea un avertisment elegant din paretea dumnealor de a va opri si de preventie
Pina in prezent , aveti dreptul de a alege , dar in momentul in care veti avea ceva scris oficial , din nefericire nu mai puteti alege varianta dvs.
Va conformati citatiei primite.
Eu am primit o citatie azi in care maine trebuie sa ma prezint in calitate de invinuit in cazul evaziune fiscala precum scrie pe citatie

PS nu prea am inteles faptul ca nu va amestecati adika nu are drept omul la o consultanta de la un avocat pt a fii sfatuit ce sa faca in cand se prezinta la politie sau nu am inteles eu bine

Multumesc anticipat
Si ce fac eu acolo sau ce o sa se intample

Multumesc anticipat
V-au chemat sa dati o declaratie , pentru lamurirea unor invinuiri ce vi se aduc. Este obligatoriu sa mergeti la data , ora si locul indicat pe citatie , si ma repet in cazul in care a-ti desfasurat astfel de activitati , luati-va angajamentul scris ca pe viitor nu mai faceti si ca sinteti , dac sinteti la prima abatere de acest gen .