Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... gasirea parintilor biologici
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

gasirea parintilor biologici

am 26 de ani si am fost infiata in jurul varstei de 2 ani. nu am nicio informatie despre mama mea biologica. familia adoptiva nu mi-a furnizat niciodata nici un fel de informatie. stiu doar leaganul de copii de la care am fost luata. banuiesc ca este destul de greu ca dupa 24 de ani sa mai pot gasi ceva, dar as vrea sa incerc. mi-as dori sa stiu macar informatiile medicale. nu stiu insa care este procedura. ce ar trebui sa fac? sau la cine ar trebui sa apelez?
Puteti incerca sa obtineti anumite date despre parintii dvs naturali de la leaganul de copii.
O alta varianta ar fi angajarea unui detectiv particular .... dar costa bani :)
si pot obtine informatii fara un ordin judecatoresc? am dreptul legal sa fac asta? intr-adevar cea mai buna varianta ar fi un detectiv dar ma gandesc ca este foarte scump. va multumesc pentru raspuns
Cunoastem sentimentul si suntem in tema cu modalitatea dea realiza asa ceva.
Singura problema este ca aceste demersuri presupun timp si costa bani.
Citez dintr-un „raspuns” primit de la Of. Roman pt Adoptii, in 2006, cred... – nu stiu cat de valabil mai este astazi:
Potrivit legislatiei in vigoare, datele de identificare ale parintilor biologici se pot furniza in mod direct de catre institutia noastra (O.R.A) la cererea minorului adoptat dacă sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
- la incuviintarea adoptiei părinţii biologici să fi fost parte in proces;
- numele si prenumele parintilor biologici sa fie cunoscut;
- dupa contactarea de catre autoritatile romane, parintii biologici sa fie de acord cu furnizarea datelor lor personale catre copilul in cauza.
Daca nu sunt indeplinite aceste conditii se aplica prevederile art.52 alin.(3) si alin.(4) din Legea nr.273/2004 conform carora: „Identitatea parintilor firesti ai adoptatului poate fi dezvaluita inainte de dobandirea de catre acesta a capacitatii depline de exercitiu numai pentru motive medicale, cu autorizarea instantei judecatoresti, la cererea oricaruia dintre adoptatori, a adoptatului, sotului sau descendentilor acestuia ori a reprezentantului unei institutii medicale sau unui spital.
Dupa dobandirea capacitatii depline de exercitiu, adoptatul poate solicita tribunalului in a carui raza teritoriala se afla domiciliul sau ori, in cazul in care el nu are domiciliul in Romania, Tribunalului Bucuresti, sa-i autorizeze accesul la informatiile aflate in posesia oricaror autoritati publice cu privire la identitatea parintilor sai firesti.
In această situatie (descrisa la paragraful anterior), pentru a obtine datele de identificare ale parintilor biologici adoptatul trebuie sa sesizeze Tribunalul cu o actiune privind autorizarea accesului la aceste informatii.

buna...as avea si eu o intrebare....am aflat acum cativa ani k st adoptata...stiu k mama biologica avea 15 ani....stiu ca locuieste si acum in curtea de arges....atat. parintii,de fapt tatal adoptiv(pt k mama adoptiva a murit) nu vrea sa imi spuna sub nicio forma cine este.desi o stie si acum.as avea cum sa aflu,fara ca el sa stie?sunt majora,am 22 ani,banuiesc ca as avea dreptul sa aflu,sa am acces la aceste informatii.ce ma sfatuiti?