Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Clase, grade si trepte de salarizare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Clase, grade si trepte de salarizare

Va rog sa-mi spuneti, cei care stiti bineinteles, incepand cu anul 2012, care mai sunt clasele, gradele sau treptele de salarizare? Mai exista treptele 1, 2 sau 3? :-/Am inteles ca se tine cont si de vechimea in munca, etc. Multumesc anticipat!:vishenka:
In anul 2012 functiile publice vor fi pe grade profesionale ( debutant, asistent, principal,superior), gradatii in functie de vechimea in munca ( 0 - 5), clase de salarizare
Legea 284
Transele de vechime in munca, in functie de care se acorda cele 5 gradatii potrivit alin. (2), respectiv clasele de salarizare, sunt urmatoarele:
-gradatia 1 - de la 3 la 5 ani -
-gradatia 2 - de la 5 la 10 ani
-gradatia 3 - de la 10 la 15 ani
-gradatia 4 - de la 15 la 20 de ani -
-gradatia 5 - peste 20 de ani

Treptele de salarizare nu mai sunt valabile, in sensul ca nu se mai face avansarea in treapta de salarizare, dar conform Legii 283/2011 privind aprobarea OUG 80/2010 pentru completarea art. 11 din OUG 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar ( Legea care reglementeaza si salarizarea bugetarilor in anul 2012) prvede:
Art. 13
(1) Pentru functionarii publici care se transfera, sunt redistribuiti din corpul functionarilor publici sau sunt reintegrati in functie, potrivit legii, in cursul anului 2012, la stabilirea salariului va fi avuta in vedere treapta de salarizare detinuta anterior.
(2) In cazul functionarilor publici nou-incadrati sau promovati, nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare este cel corespunzator treptei 3 de salarizare utilizate in anul 2010.

Clasele de salarizare raman valabile, dar nu au nici un rost pana nu intra in vigoare in totalitate Legea 284 /2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si salarizarea se va face in functie de coeficientii de ierarhizare corespunzatoare claselor de salarizare .

Multumesc!
Buna seara,

In anul 2009 am absolvit facultatea de stiinte economice, obtinind diploma de economist. La data de 01.01.2010, am fost reincadrata, in urma unui examen, ca si Inspector principal I, iar de atunci nimic. La ce perioada de timp as fi avut dreptul la o alta promovare, si care ar fi aceasta promovare.? Mentionez ca am depasit 20 de ani vchime deja cam de mult timp. Va multumesc!
In 2013 aveati dreptul la o noua promovare.
Multumesc Justitiar7, da aveam dreptul la o promovare, dar cum?! Mentionez ca eram inspector principal I, la data de 01. 01. 2010. Care era promovarea la care aveam dreptul in 2013, inspector superior III, intrucit si vechimea este peste 20 ani?!:-/