Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Ce cheltuieli pot sa scad pentru Marketing online ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Ce cheltuieli pot sa scad pentru Marketing online ?

Pentru calculul impozitului pe profit de 16 % incasarile fiind pentru reclama online
unde gasesc o lista daca exista asa ceva cu ce cheltuieli pot sa deduc legal si in ce limita ?
De exemplu un certificat de securitate necesar pentru plati online costa in jur la 1000 euro pe an , un hosting dedicat performant se ridica la cateva sute de euro.
Pot deconta tot sau numai o parte ?

Dar comisioanele platite pentru afiliati care vand pachete se deduc in totalitate ?

Multumesc
Sunt deductibile integral cheltuielile ce tin strict de realizarea de venituri.
Deci ramane la aprecierea organului de control daca intelege sau nu informatica ?
Puteti interpreta si asa,insa depinde si de modalitatea in care dvs.puteti demonstra ca sunt cheltuieli aferente desfasurarii activitatii.
Meseria mea fiind de programator eu vad lucrurile matematic mai mult , si de aia vreau sa imi confirme cineva sa sa fiu 100% sigur ca tot ce voi face va fi legal si nu o sa am probleme pe viitor ( odata ars suflii si in iaurt) . Din pacate la noi legeslatia lasa foarte mult de interpretat si am vazut caz concret ca cel cu banii mai multi interpreteaza tot timpul in favoare lui.

In cazul in care va fi nevoie eu is 100% convins ca la un informatician ii pot demonstra , dar daca nu ma inteleg cu persoana de la finante va fi mai greu sa ii explic ca pe bancile scolii ca daca nu plateam gazduirea pagina nu putea fi accesata , daca nu cumparam un certificat de securitate platile online nu se puteau face , iar daca ma ia ca existau si certificate mai ieftine si trebuie sa explic diferenta ....#-o , ceace MULTI zica ca e foarte putin probabil din momemnt ce imi platesc taxele la zi.
Eu ma gandesc deja serios ca mai bine platesc 16 % pe tot venitul decat sa ajung in situatia de a explica , din lipsa unei legislatii explicite , care dupa parerea mea incurajeaza "contabilitatea creativa" fara suparare.
Nu este o solutie sa platiti 16% pe intregul venit.Din expunerea dvs.cheltuielile de care vorbiti sunt pentru sustinerea activitatii.
Acum sa nu intelegeti ca si inspectorii veniti in control sunt pusi chiar pe neintelegerea cu orice pret a cheltuielilor dvs.doar de dragul de a le considera nedeductibile.
In termeni civilizati si cu rabdare le puteti justifica cheltuielile si sunt convinsa ca nu veti avea probleme.