Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Interes patrimonial consilier local
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Interes patrimonial consilier local

Legea 215 a adm.publice locale prevede: Art. 46. - (1) Nu poate lua parte la deliberare si la adoptarea hotararilor consilierul local care, fie personal, fie prin sot, sotie, afini sau rude pana la gradul al patrulea inclusiv, are un interes patrimonial in problema supusa dezbaterilor consiliului local.

Un consilier local, angajat ca personal contractual in cadrul unei institutii/serviciu descentralizat din subordinea consiliului local in care activeaza, se afla in situatia art.46 - (1) atunci cand:
- participa la votarea bugetului consiliului local? consider eu ca votand bugetul isi voteaza si constituirea sursei sale de salarizare
- participa la votarea organigramei institutiei/descentralizatului la care lucreaza? consider eu ca votand organigrama, isi securizeaza postul

rog opinii avizate
multumesc anticipat
nu, nu poate fi vorba despre asa ceva...insa consilierul local, se afla in situatie de incompatibilitate, conf. art. 88 alin.1 lit. c din legea nr. 161/2003 :)