Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire din partea bunicilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire din partea bunicilor

Parintii tatalui meu sunt decedati in urma cu cativa ani. Nu s-a dezbatut mostenirea pentru ca tatal meu era singurul copil, casa si terenurile ramanand pe numele bunicilor. Anul trecut a murit si tatal meu iar eu sunt unicul sau copil. Vreau sa stiu daca la mostenirea de la bunici are dreptul si mama mea?
Nu direct ...
Adica .. la dezbaterea succesiunii de pe urma bunicilor nu poate veni decat tatal dvs. Care va prelua intregul patrimoniu al bunicilor. -fiind inteleg singurul succesor al bunicolor-
Insa la succesiunea tatalui dvs. aveti dreptul si dvs. ca fiica dar si sotia supravietuitoare -mama dvs.-
Diferenta e legata de cota.
In esenta inseamna ca trebuie sa dezbateti doua succesiuni cea a bunicilor pentru ca tatal sa preia patrimoniul bunicilor si ce a a tatalui dvs. pentru ca patrimoniul sa ajunga la sotie/copil.
Nu inteleg de ce, pentru ca parintii mei nu i-au ajutat cu nimic atunci cand bunicii mei erau in viata, iar dupa ce au murit eu am suportat toate cheltuielile de inmormantare si pomenile de dupa. Mai mult, am vestit bani impreuna cu sotul meu in casa bunicilor si in timp ce tata era in viata cat si dupa ce el a decedat.
carlorely, utilizator
carlorely a scris:

Nu inteleg de ce

Deoarece mostenirea se bazeaza pe simpla legatura de rudenie intre defunct si mostenitor, NU pe ajutorul in gospodarie, contributii, iubire, etc. Doar pe simpla legatura de rudenie din actul de stare civila.

carlorely a scris:

dupa ce au murit eu am suportat toate cheltuielile de inmormantare si pomenile de dupa. Mai mult, am vestit bani impreuna cu sotul meu in casa bunicilor si in timp ce tata era in viata cat si dupa ce el a decedat.

1. Pentru aceste cheltuieli, dvs. aveti cel mult un drept de creanta, adica dreptul sa le recuperati in masura in care le dovediti. Termenul de prescriptie, dupa care nu la mai puteti cere inapoi, este de 3 ani.
2. Investitiile facute au fost alegerea dvs., si din pacate nu va acorda drepturi de mostenitor in plus.
3. Cand anume anul trecut a murit tatal dvs.? Parintii dvs. erau casatoriti la data decesului tatalui?

Tatal meu a murit in luna august 2011. Erau casatoriti legal
Care este cota?
In tipul casatoriei parintii mei au dobadit si bunuri in comun, un apartament si altele.