Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare tva doar la marja de profit pentru auto ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare tva doar la marja de profit pentru auto second hand

buna ziua
o mare rugaminte as avea la dumneavoastra.
doresc sa infiintez o firma platitoare de TVA cu scopul de a cumpara auto second hand din germania si a le revinde in romania aplicand TVA doar la marja de profit.
Autovehiculele se vor vinde in romania la persoane fizice
Intrebarea este cum pot aplica Tva doar la marja de profit
Am consultat diversi contabili iar raspunsul a fost ca ,,nu exista aplicare tva la marja de profit doar la regimurile speciale,,
As mai dori sa stiu unde pot sa citesc despre ,,directiva europeana 94/5/EC,,,
Am mai citit art 152/alin 2 din care reiese ca se poate
Poate cineva sa imi spuna exact daca se poate sau nu si daca se poate cum se procedeaza
Va multumesc
puteti aplica tva asupra marjei de profit doar daca vanzatorul din germania va emite o factura sub acelasi regim special al marjei profitului.

de ex. : pret auto 1000 euro, mwst 38 euro (calculat la o marja de profit de 200 euro)
la dvs. pretul de intrare va fi 1038 euro, pentru ca nu aveti drept de deducere a tva
adaos comercial 30%, rezulta pret vanzare 1349,4 euro si tva 74,74 euro (calculata la o marja de profit de 311,4 euro)

daca furnizorul nu aplica regimul special, va emite o factura fara tva de 1000 euro.
dvs. inregistrati taxare inversa 4426 = 4427 240 euro, deci nu platiti tva in romania
aplicati adaosul comercial de 30% si rezulta un pret de vanzare de 1300 euro si tva 312 euro
Buna ziua,

Aceasi problema o am si eu.
De unde ne dam seama ca furnizorul extern aplica acelasi regim special privind TVA, adica TVA la marja de profit? Adica ce ar trebui sa scrie pe factura?

O zi buna.
Buna seara,

Dvs aplicati regimul bunurilor second-hand doar daca pe factura este specificat faptul ca furnizorul vinde sub regimul special aplicat bunurilor second-hand.art. 152^2 alin. (2) din Codul fiscal.

Asa cum bine ati anticipat, veti putea vinde cu TVA doar aferent marjei de profit, asa cum spune si codul fiscal art. 152^2 alin. (4).

NU UITATI!
In normele de aplicare ale art.152^2 scrie:
(7) În scopul aplicării art. 152^2 alin. (13) şi (14) din Codul fiscal, persoana impozabilă revânzătoare va îndeplini următoarele obligaţii:
a) va ţine un jurnal special de cumpărări în care se înscriu toate bunurile supuse regimului special;
b) va ţine un jurnal special de vânzări în care se înscriu toate bunurile livrate în regim special;

Sfatul meu este sa notificati finantele ca aplicati acest regim de TVA pentru vanzarile second-hand de autoturisme.

Respect,
Dan Preda.