Intreaba in Forum

Serviciu util cand ai o intrebare si ai vrea un raspuns rapid care sa te lamureasca

Scrie intrebare in Forum

Cere o oferta in Bursa de Servicii

Serviciu util cand ai de rezolvat o problema si ai nevoie de ajutor de specialitate (reprezentare in instanta, consultanta, cadastru, contabilitate etc.)

Cere oferta in Bursa
  • Autentificare
    Utilizator
    Parola
    recuperare parolă
    Recuperare parolă

    Introduceţi adresa de email asociată contului dumneavoastră.

    Un email cu noua parolă şi instrucţiunile de recuperare a fost trimis cu succes către adresa specificată de tine.

  • Înregistrare

    Intră acum în comunitatea Avocatnet.ro. Este gratuit!

     ContUtilizator  ContConsultant  ContFirmă

    Avocatnet.ro în cifre
    Comunitatea are 336.260 de membri si 6.116 de consultanţi înregistraţi care au contribuit cu 2.184.666 mesaje in forum.


Discuţie La ce concediu are dreptul tatal la nasterea copilului?

 
offline
Avatar 4

Data înregistrării:
Joi, 17 Noiembrie 2011, 21:44

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Duminica, 29 Aprilie 2012, 17:02

Buna ziua. Am urmatoarea intrebare:
In cazul nasterii unui copil cand mama beneficiaza de concediul de crestere a copilului pana la implinirea varstei de 1 sau 2 ani are dreptul la ceva concediu in acest sens si tatal copilului? si daca da in baza carei legi ? Multumesc.
 
 
 
offline
9.22
40 2

Data înregistrării:
Vineri, 6 Iunie 2008, 16:19

Profil consultant Cere consultanţă

[Explicaţii indice rating]

 
Dată post: Duminica, 29 Aprilie 2012, 17:39
1. Din Legea concediului paternal, nr. 210/1999:

Art. 1
(1) Concediul paternal se acordă în condiţiile prevăzute de prezenta lege, în scopul de a asigura participarea efectivă a tatălui la îngrijirea noului-născut.
(2) Tatăl copilului nou-născut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucrătoare, în condiţiile prevăzute de prezenta lege.

Art. 2
(1) În cazul în care titularul dreptului la concediu paternal este asigurat în cadrul sistemului asigurărilor sociale de stat, el are dreptul la un concediu paternal plătit de 5 zile lucrătoare.
(2) Concediul paternal se acordă la cerere, în primele 8 săptămâni de la naşterea copilului, justificat cu certificatul de naştere al acestuia, din care rezultă calitatea de tată a petiţionarului.
(3) Indemnizaţia pentru concediul paternal se plăteşte din fondul de salarii al unităţii şi este egală cu salariul corespunzător perioadei respective.


Art. 4
(1) În cazul în care tatăl copilului nou-născut a obţinut atestatul de absolvire a cursului de puericultură, durata concediului paternal, acordat în condiţiile art. 2, se majorează cu 10 zile lucrătoare.
(2) Tatăl poate beneficia de prevederea cuprinsă la alin. (1) numai o singură dată.


2. - Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 11
Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:

a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;

b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.


- Adica daca mama solicita CCC atunci si dvs. trebuie sa intrati in CCC cel putin o luna de zile, in caz contrar mama va pierde o luna de CCC.
 
 
 
offline
Avatar 4

Data înregistrării:
Joi, 17 Noiembrie 2011, 21:44

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Duminica, 29 Aprilie 2012, 21:40
copilul in cauza este nascut inainte de data mentionata... in cazul asta se mai aplica aceste prevederi ? ... si in caz pozitiv tatal trebuie sa faca si el aceiasi documentatie pentru a beneficia de o luna de CCC (dosarul care se intocmeste este destul de stufos) ? ...
 
 
 
offline
9.93
27 1

Data înregistrării:
Miercuri, 23 Iulie 2003, 00:00

Profil consultant Cere consultanţă

[Explicaţii indice rating]

 
Dată post: Luni, 30 Aprilie 2012, 08:35
Nemo consetur legem ignorare
 




Nu sunt aplicabile prevederile art.11 din OUG nr.111/2010 daca copilul s-a nascut inainte de data de 01.03.2012.
 
 
 
offline
Avatar 4

Data înregistrării:
Joi, 17 Noiembrie 2011, 21:44

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Luni, 30 Aprilie 2012, 16:52
multumesc pentru raspunsuri
 
 
 
offline
Avatar 3

Data înregistrării:
Joi, 1 Noiembrie 2012, 09:15

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Joi, 1 Noiembrie 2012, 09:48
1.Buna Ziua am si eu o intrebare traiesc in concubinaj se mai aplica OUG 111/2010 sunt obligat sa intru si eu in CCC iar daca nu o fac mama copilului o sa piarda o luna din CCC.

2.Si inca ceva puteti sa imi spuneti daca la primu copil nu am beneficiat de cela 10 zile pot sa beneficez acum la nasterea celuilat copil. Multumesc anticipat.
 
 
 
offline
9.22
40 2

Data înregistrării:
Vineri, 6 Iunie 2008, 16:19

Profil consultant Cere consultanţă

[Explicaţii indice rating]

 
Dată post: Joi, 1 Noiembrie 2012, 15:07
1. Tatal copilului (daca este trecut pe certificatul de nastere a copilului) poate beneficia de cel putin o luna de CCC daca indeplineste si el conditia ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa aiba venituri din salarii, din activitati independente sau agricole.

2. Ca tata aveti dreptul la zilele de concediu parental prevazute de Legea 210/1999.
 
 
 

Discuţie La ce concediu are dreptul tatal la nasterea copilului?

Acest subiect este moderat de către
tudorvaleriu,    ana-cer,    AVLIL



 

Statistici Forum

Mesaje astăzi: 20
Total subiecte: 429872
Total mesaje: 2184666


 

Acum online

Utilizatori (4)
stef99x , geta-taby , _Alin_ , ciorditu

Consultanţi (1)
Joha

Moderatori (0)
-

Administratori (0)
-

Astăzi îşi sărbătoresc ziua de naştere

ioanatodi , thunder , angela.vasile , andora , tester , m1ha1m , valymatey , adrianastefania , cartasanca , Tabara , edista , LSZOKE , consultjur , anirinomis , angela_vasile , miki_pavel , ielita , emeblondi , mariusan , mihaelatest , fearlesss , mizaela88 , LABER , mapo_mari , madalinapan , AMYA , sni , dana66 , snc , andamanu , onynec , tundepall , ninaivan , dya_fast2003 , cry86 , nikol.ilea , marianalex , mirela_popa , reginaN , EllaR , natalyn , Annonim , talida_miha , Radu Paul , mobi , krisa2005 , nicoletatrenea , fkt_eva , bb194 , larisat , AngiF , florytutu , adochitei camelia , luisa1977 , bratu simona , aladin882001 , agrosymbol , mary_catalina , DariusT , claudia coste , angelavasile , speedy_emilian , Isabela Din , Asteroma , cercetasul , Mara85 , dac34cj , lena 2010 , claudiacsep , eugeniusro , vrajit0ru , Serban Mirela Emilia , laur50 , ebarbulescu , gogontea , floryano , mariacorina , zake , ramonicapop , neo2 , dia_dia45 , maricost , ortandan , nuti.eftenie , MariS19 , tla , radubr , Stefania1992 , zimbrudy_zimbruady , enka83 , Valentin64 , simyna-antonela , raditaszabo , aangelan , raducanu_tatiana , lolek , orhideead , ionelninel , roxanatt , borarica77 , ddutz , TransportMoloz , AdrianaGavril , IlieBC , mihaelamihaela1234 , nell , oanapersicov , michelle80 , andrehlr , stefan_gramada , AdrianCernea

 

Cautare in forum

 
Publicitate în reţeaua LegalNET.ro?

Consultant

Nu pierde ocazia de a te înscrie GRATUIT în catalogul consultanţilor Avocatnet.ro

Urmăreşte noutăţile AvocatNet.ro

Lasă mai jos adresa de email şi te ţinem la curent gratuit cu analize, ştiri şi informaţii utile. Peste 100.000 de oameni au ales să ne urmarească pe email.

Parteneri Avocatnet

Finexpert Elsa Funkykids Deratizare Dezinsectie Carbon solutions global Eden Spa Marketizator.ro