Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul iesire la pensie

Doresc sa aflu cand pot iesi la pensie daca in momentul acesta
am 16 ani 1 luna si 28 zile grupa intai ord. 50/1990cu 100%.
Spor militar: :03.11.1981-01.05.1992=6%
01.05.1992-01.06.1993=14%
01.06.1993-31.12.1997=16%
Stagiu de cotizare 24 ani si 1 luna
Varsta 51 ani si 10 luni
Multumesc
Dv.aveti doua posibilitati pt.a iesii la pensie,dar nu puteti sa le fructificati deoarece nu indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare de 35 de ani.Daca locul de munca si intreprinderea unde ati lucrat (Grupul ROMARM)este asimilat conditiilor speciale(se regaseste in anexele 2 si 3din Legea 263/2010), va puteti pensiona in septembrie 2018 la implinirea varstei de 58 ani(reducere 8ani).Daca locul de munca este incadrat in conditii deosebite atunci va puteti pensiona in luna martie 2022,la implinirea varstei de 61 ani si 6 luni.(reducere 3 ani si 6 luni)ATENTIE la anii de stagiu complet de cotizareTrebuie sa incheiati un contract cu Casa de Pensii si sa mai cotizati pt.2 ani si 11 luni.Sporul la care faceti referire se numeste spor pt.productia speciala si se ia in calcul la pensie(este trecut in carnetul de munca)
Valentin Mester, utilizator
Am lucrat la U.M. PLOPENI care apartinea de ROMARM. Deci sa inteleg ca pentru a putea iesi la pensie in 2018 mai trebuie sa cotizez inca cel putin 2 ani si 11 luni?
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI .
Da,daca obtineti o adeverinta pt. incadrarea locului de munca in conditii speciale.
Da, am adeverinta cu cele mentionate mai sus in care se specifica temeiul juridic al incadrarii in gr..1 de munca il reprezinta poz.61,62/anexa1;ord.50/1990
Multumesc pentru raspunsuri
Gr.I-a de munca a fost pana la 01.04.2001.U.M.Plopeni a obtinut avizul pt. conditii speciale nr.101/26.07.2005 pt. locurile de munca 1(c,d,e,f,g,h),7,24si26 din anexa 2 la Legea 263/2010.Verificati daca locul dv. de munca se regaseste in cele de mai sus si mergeti la Plopeni sa obtineti adeverinta pt. conditii speciale de munca.