Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montare interfon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montare interfon

In blocul unde locuiesc a existat interfon, dar cineva cu buna stiinta l-a stricat pentru a fi montat un alt interfon, adica sa faca rost de niste bani. Eu nu am fost de acord sa montez un nou interfon in apartament. Problema care se ridica este:
1. cel care a montat interfonul nu este obligat sa inmaneze la toti locatarii cartela de acces in bloc indifernt daca si-au pus sau nu interfon?
2. cum poate sa-mi ingradeasca dreptul de a patrunde in imobilul in care locuiesc?

1) montarea unui interfon pe scara se face cu aprobarea tuturor vecinilor de pe scara.
2) Daca totusi s-a montat interfon fara acordul dvs,trebuie sa vi se dea o cartela ptr ca sa puteti intra in scara,daca nu vi se da,mergeti si discutati cu presedintele asociatiei de la blocul dvs.
Avand in vedere ca interfonul se monteaza pentru siguranta si securitatea proprietarilor la nivelul caii de acces in imobil,interfonul se monteaza prin responsabilitatea asociatiei de proprietari
Daca o persoana fizica a inteles sa monteze interfon la nivelul caii de acces in imobil se impune a se constata temeinicia si legalitatea actiunii acestuia asupra partii comune ,care in temeiul disp art 11*2 din Ll nr 230/2007 nu poate fi realizata "fara a obtine mai intai acordul asociatiei de proprietari "
Daca dvs nu ati fost de acord cu montarea interfonului si ati refuzat achitarea c/v montaj aparatura la nivelul caii de acces si cea individuala,aveti dreptul sa solicitati punerea la dispozitie contra cost a unei cartele de acces
In cazul locuirii in conominiu,este de preferat sa prezentati toleranta si intelegere pentru a preintampina situatiile de acest gen
De ce contra cost daca eu nu doresc interfon? E ca si cum la o casa eu las poarta deschisa si alt vecin vine si imi pune lacat pe poarta mea. Vi se pare corect ca eu sa-mi cumpar cheia de la lacat pentru poarta mea care o doresc deschisa?
Categoric trebuie sa vi se inmaneze si o cartela, si o cheie. Se folosesc cheile in caz ca se intrerupe curentul electric. Chiar daca nu vi se da cartela, cheie trebuie sa vi se dea, neparat. Desigur, contracost. Altfel, nu aveti incotro. Nu se poate lasa usa deschisa numai pentru dumneavoastra. Nu veti ajunge la niciun rezultat daca va opuneti mersului problemei. Nu veti avea succes nici pe cale juridica. Poate ca a fost si o aprobare a comitetului asociatiei, de care Dvs. nu stiti si, lucru mai mult ca sigur, au si un proces verbal semnat de catre ei. Incercati calea amiabila. Iar la plata lunara de intretinere trebuie sa va diminueze cota, pentru folosirea exclusiva a partii mecanice.
raser, utilizator
Ma repet, de ce contracost? Unde se specifica ca daca eu nu vreau sa inchid poarta trebuie sa o inchida altcineva pe banii mei? Punem situatia ca nu am bani nici de paine, cine ma poate obliga sa inchid poarta daca nu vreau? Si inca un aspect: nu s-a prezentat nici un factura, nici o chitanta, deci vecinul poate isi insuseste o suma de bani mai mare decat pretul lucrari. Deci de ce sa ii dau eu bani pe ceva ce nu doresc?