Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Romanii, calcati in picioare de o institutie politica
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Romanii, calcati in picioare de o institutie politica

Dragi romani,va anunt ca suntem in razboi.Nu este unul cu implicatii militare dar cu toate acestea in tabara noastra se aduna victime pe zi ce trece;victime ale sistemului de sanatate de stat distrus,victime ale unor boli provocate de produsele alimentare importate in tara dar refuzate de Europa si restul lumii civilizate din cauza numarului urias de chimicale cancerigene,victime datorate lipsei de hrana(fie ea si ticsita de aceste E-uri),lipsei locurilor de munca si nu in ultimul rand victime datorate lipsei banilor.De ce nu avem bani?La acesta intrebare poate sa raspunda orice roman,mai putin aia care s-au imbogatit de pe urma jefuirii statului.
Cand oamenii politici ce conduc tara prospera pe timp de criza mondiala,adunand averi de milioane de euro,nu mai avem nevoie de nici o dovada ca suntem jefuiti,o stim cu totii.Cand actualul presedinte suspendat nu isi poate justifica averea uriasa decat printr-o hahaiala sfidatoare,aceeasi hahaiala pe care a afisat-o si atunci cand a fost intrebat despre cheltuielile de milioane de euro din bugetul nostru, bani aruncati pentru propriul sau lux in aceeasi perioada in care anunta ca romanii trebuie sa "stranga cureaua",mi-am pus intrebarea ce este de facut?Mi s-a oferit o solutie la aceasta intrebare-Referendumul-ocazia ideala,corecta si democratica de a face ceva.Si am facut.Am fost la vot si i-am lipit o stampila pe frunte aluia de m-a furat,jignit,sfidat.O stampila alaturi de alte 7.4 milioane, astfel ca hotul poporului si-a incasat-o mai rau decat femeile usoare care erau ucise cu pietre in trecut.Acolo erau cateva zeci de pietre,aici au fost milioane.
Intreaga campanie ante si post Referendum a presedintelui suspendat a fost sfidatoare.Cat de ipocrit poate sa fie un om, incat azi sa spuna ca nu vrea sa castige "la masa verde",cerand romanilor sa se prezinte la vot iar maine sa ceara boicotarea?A dus sensul referendumului in cu totul alte directii,transformandu-l intr-o lupta politica,ca si cum noi am fi ales intre el si adversarii sai politici,o smenareala tipica unui om las, care de fapt avea de indurat o singura confruntare,cea cu romanii.Din aceasta confruntare cu romanii a iesit rau,foarte rau.Chiar si asa,nu s-a dat plecat.A ordonat slugilor aflate la conducerea Parchetului sa minimalizeze efectele dezastrului prin calificarea multor voturi ca fiind fraude electorale.A ordonat anumitor slugi de la Curtea Constitutionala sa modifice printr-un fals ordinar o decizie a acestei institutii care il dezavantaja.S-a comportat ca un sclav,presedinte de stat vasal,atunci cand au venit in tara licuricii emisari americani.Acesti emisari au batut cu pumnul in masa,hotarand impotriva vointei poprului roman ca suspendatul trebuie sa revina la Cotroceni.Da ei au hotarat,nu Curtea Constitutionala.Vi se pare normal ca o Constitutie ce in 2003 a fost votata de 8,5 mil de romani sa fie perfect valabila si sa indeplineasca cvorumul(acelasi prag de 50% plus1) iar Referendumul sa fie invalidat in 2012 in pofida unei prezente aproape identice,cunoscut fiind faptul ca populatia a scazut dramatic?Nu pot sa am decat un urias respect pentru acei membri ai Curtii,printre care si decanul facultatii de drept la care studiez, ce au votat pentru validare.Ceilalti au tradat vointa poporului roman,nu numai prin faptul ca au incalcat legile si chiar jurisprudenta Curtii,dar mai ales prin faptul ca au fost obedienti presiunilor exercitate de anumite state straine.
Romania nu mai este stat suveran.Nu stiu daca mai avem vreo speranta de a castiga acest razboi modern prin care ne pierdem suveranitatea fara niciun fel de batalie armata,cert este ca inregistram victime din ce in ce mai multe.In viitor este posibil ca una dintre aceste victime sa fiu chiar eu,chiar tu cititor al topicului,un membru al familiei noastre,un prieten.Pentru altii e deja prea tarziu...Ne pasa?Atunci sa facem ceva!Eu unul voi iesi in strada si ma voi face auzit.Voi?
Total de acord!
Sa iesim cu totii!
Iesitul in strada si protestul public este considerat legal pentru orice cetatean al acestei tari, daca nu se inregistreaza violente si degradari de bunuri, daca intrunirile organizate respecta programul stabilit de primarie.
Pe moment, un protest masiv al populatiei, iesite in strada cu mic cu mare, poate duce la demisia presedintelui actual (personal ma indoiesc, votul a 7,4 milioane de romani care nu-l mai doresc nu l-a impresionat, iar in fata oficialilor externi si ai CC, votul celor 7,4 mil. nu a contat).
Personal cred ca nu s-a stiu de catre USL a convinge strainatatea ca NU este acelasi lucru CC din Romania cu CSJ din SUA sau cu CC din Germania, in conditiile in care legislatia suprema a acestor tari (constitutia) este diferita. Acceptarea de catre USL a cvorumului de 50 % +1 a fost o naivitate, speculata rapid de catre presedintele suspendat si amicii sai politici.
Cred ca trebuie sa avem in vedere o reforma profunda, adevarata, a legislatiei politice, pentru ca aceasta sa nu mai poata fi interpretata, sa nu mai lase loc unor chichite avocatesti.
Am cateva idei:
-Interzicerea traseismului politic. Cine isi da demisia dintr-un partid in timpul unei legislaturi, sa-si piarda locul de paralmentar si sa nu mai poata candida pentru parlament timp de 5 ani. Cine pleaca dintr-un partid in altul (fara a fi parlamentar), sa nu mai aiba voie sa candideze la functii de primar, sef consiliu judetean, consilier local/ judetean, parlamentar, timp de 5 ani.
-Prevederi clare, in constitutie, despre cum se desfasoara alegerile locale, alegerile parlamentare, referendumul. Stabilire in clar ce este cvorumul. Fara legi separate care pot fi modificate de putere.
-Vot uninominal pur. Aliantele/ partidele etnice sa nu poata avea candidati separati, ci doar in cadrul unor partide din care sa poata face parte orice cetatean roman, indiferent etnie.
-Stabilirea in clar in constitutie, a atributiilor senatului, camerei deputatilor, presedintelui, primului ministru, CC, parchetului, avocatului poporului, CSM, Curtea de Conturi, etc. Legi separate pentru fiecare da posibilitatea sa fie modificate de putere, atunci cand doreste si are interese. Revizuirea totala a atributiilor Curtii Constitutionale, eliminarea posibilitatii de numire a judecatorilor la propunerea partidelor/ presedintelui si stabilirea unor criterii de competenta pentru acesti candidati - judecatori (ma gandesc de ce nu ar putea fi alesi direct de popor, o data cu alegerile pentru parlament sau presedinte).
-Uniformizare practica judiciara. Raspunderea penala/ civila a magistratilor pentru judecati strambe si abuzuri de orice fel.
-In legea partidelor politice sa fie mentionate sanctiuni penale pentru cei care racoleaza la partid, functionari publici, sefi de institutii publice si institutii deconcentrate, etc.
-Respectarea prezumtiei de nevinovatie de catre institutiile statului si in practica nu numai la nivel declarativ, pentru ca asa scrie in constitutie. Sanctiuni penale/ civile pentru abuzuri, indiferent de cine este responsabil. Anularea din constitutie a imunitatii pentru presedinte, prim-ministru, parlamentari, pe perioada mandatului.
-Interzicerea amestecului politicului in televiziunea publica si in radioul public, prin alegerea membrilor conducerii pe baza de criterii de performanta, nu la propunerea partidelor/ presedintelui.
Deci mi s-a parut, asa de necrezut, ca fie politia, fie parchetul, sa nu informeze ministrul de resort: "Domnule ministru, arestam prefectul." Daca stam atat de prost, incat arestarea unui prefect nu e informata nici ministrului, nici nimanui, inseamna ca-i groaznic. - basescu 1999

Iata o declaratie de calcare in picioare a romanilor. Personajul a vazut ca se poate asa ceva in 1999 iar dupa 2004 a facut totul sa nu se mai poata.
nasol, cam tot timpu' a fost de emigrat d-aici...

„Azi ţăranul scade pe zi ce merge, proprietarul, ale cărui interese sunt identice cu ale ţăranului, asemenea, bresle nu mai avem, negoţul încape pe mâini străine încât, mâine să vrem să vindem ce avem, găsim cumpărători străini chiar în ţară şi am putea să ne luăm lucrurile în spinare şi să emigrăm la America. Chiar ar fi bine să ne luăm de pe acuma o bucată de loc în Mexico, în care să pornim cu toate ale noastre, când nu vom mai avea nimic în România.:rolleyes:

Să nu ne facem iluzii. Prin atârnarea noastră economică am ajuns ca toate guvernele, spună ele ce-or pofti, să atârne mai mult sau mai puţin de înrâuriri străine”.

(Mihai Eminescu, Frază şi adevăr, Timpul, 23 decembrie 1877, în Opere, vol. X, Ed. cit., Bucureşti, 1989, pag. 31)