Intreaba in Forum

Serviciu util cand ai o intrebare si ai vrea un raspuns rapid care sa te lamureasca

Scrie intrebare in Forum

Cere o oferta in Bursa de Servicii

Serviciu util cand ai de rezolvat o problema si ai nevoie de ajutor de specialitate (reprezentare in instanta, consultanta, cadastru, contabilitate etc.)

Cere oferta in Bursa
Soluţii pentru IMM
  • Autentificare
    Utilizator
    Parola
    recuperare parolă
    Recuperare parolă

    Introduceţi adresa de email asociată contului dumneavoastră.

    Un email cu noua parolă şi instrucţiunile de recuperare a fost trimis cu succes către adresa specificată de tine.

  • Înregistrare

    Intră acum în comunitatea Avocatnet.ro. Este gratuit!

     ContUtilizator  ContConsultant  ContFirmă

    Avocatnet.ro în cifre
    Comunitatea are 331.401 de membri si 6.063 de consultanţi înregistraţi care au contribuit cu 2.149.036 mesaje in forum.

Discuţie Concediu crestere copil de 1 luna pt tati

Du-te la pagina:  1 2
 
offline
2

Data înregistrării:
Luni, 13 Februarie 2012, 15:51

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Luni, 10 Septembrie 2012, 12:59

Buna ziua
As dori sa va intreb daca mama isi ia concediu de ingrijire copil de un an ,dupa care prelungeste al doilea an fara plata si decide sa se intoarca la lucru la 1 an si 5 luni.Concediul de o luna pt tata se poate acorda in aceste conditii in luna in care mama se intorce?
Multumesc
 
 
 
offline
10
40 2

Data înregistrării:
Vineri, 6 Iunie 2008, 16:19

Profil consultant Cere consultanţă

[Explicaţii indice rating]

 
Dată post: Vineri, 14 Septembrie 2012, 12:29
Gandul e mai important decat cuvantul (Liviu Ciulei)
 




1. - Daca mama opteaza pentru CCC pana la varsta copilului de 1 an trebuie ca intr-una din aceste luni sa intre si tatal in CCC.
- Daca nu o face se reduce CCC al mamei cu o luna de zile.

2. - Dupa implinirea varstei de 1 an a copilului mama poate intra in CFP pana implineste copilul 2 ani.
- In aceasta perioada poate relua activitatea prin cerere facuta catre angajator.

3. Tatal nu poate lua acea luna de CCC in timp ce mama este in CFP.
 
 
 
offline
Avatar 7

Data înregistrării:
Joi, 13 Noiembrie 2008, 13:44

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Sambata, 16 Februarie 2013, 12:19
Buna ziua,
Referitor la concediul de 1 luna pt tata, aveti idee ce trebuie facut pt asta, ce documente trebuiesc, unde se depun si ce venituri se iau in calcul?
Si ar mai fi ceva, cu cat timp inainte ar trebui depuse documentele tatalui?
Multumesc
 
 
 
offline
10
40 2

Data înregistrării:
Vineri, 6 Iunie 2008, 16:19

Profil consultant Cere consultanţă

[Explicaţii indice rating]

 
Dată post: Sambata, 16 Februarie 2013, 14:03
Gandul e mai important decat cuvantul (Liviu Ciulei)
 




1. - Pentru a beneficia de CCC de o luna de zile tatal copilui trebuie sa indeplineasca acelesi conditii ca si mama si depune aceleasi acte la Primarie.
- Tatal face cerere catre angajator pentru suspendarea CIM pentru o luna de zile pentru a intra in CCC.
- Decizia de suspendare a CIM o ataseaza la actele depuse la primarie.

2. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 11
Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:

a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;

b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.

3. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010:

Art. 4.1.
(1) In aplicarea prevederilor art. 11 lit. a) din ordonanta de urgenta, celalalt parinte sau cealalta persoana prevazuta la art. 8 alin. (2) din ordonanta de urgenta care nu a solicitat dreptul la indemnizatie poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap. Daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1), persoana indreptatita care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.

(3) In cazul persoanei singure sau in cazul in care nu sunt indeplinite conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, prevederile art. 11 din ordonanta de urgenta nu se aplica.

(4) Pe perioada in care cealalta persoana beneficiaza de dreptul la concediul propriu de crestere a copilului de cel putin o luna, dreptul celuilalt parinte la indemnizatia pentru cresterea copilului se suspenda in conditiile art. 16 alin. (2) din ordonanta de urgenta.

(5) In situatia in care persoana indreptatita opteaza potrivit alin. (2) la concediul fara plata, cererea pentru acordarea acestuia se depune si se inregistreaza la angajator, pe aceasta perioada aplicandu-se corespunzator prevederile art. 21 alin. (3) si art. 22 din ordonanta de urgenta.

(6) Prevederile alin. (1)-(5) nu se aplica in situatia in care persoana indreptatita solicita numai acordarea stimulentului de insertie sau acesta este solicitat cu cel putin 3 luni inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an ori cu 6 luni inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap.

(7) Solicitarea concediului prevazut la alin. (1) se face pe baza de cerere si documente doveditoare, in conditiile prezentelor norme metodologice, cu cel putin 30 de zile inainte de intrarea efectiva in acest concediu.
...
 
 
 
offline
Avatar 7

Data înregistrării:
Joi, 13 Noiembrie 2008, 13:44

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Sambata, 16 Februarie 2013, 15:06
Va multumesc foarte mult pt raspuns si pt promptitudine!!

Veniturile sotului ar fi cele din ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului sau din ultimele 12 luni dinaintea depunerii cereri de acordare a CCC.

ultima dată editat de marin@ pe data de Sambata, 16 Februarie 2013, 15:09
 
 
 
offline
10
40 2

Data înregistrării:
Vineri, 6 Iunie 2008, 16:19

Profil consultant Cere consultanţă

[Explicaţii indice rating]

 
Dată post: Sambata, 16 Februarie 2013, 15:23
Gandul e mai important decat cuvantul (Liviu Ciulei)
 




Este vorba de veniturile nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
 
 
 
offline
Avatar 7

Data înregistrării:
Joi, 13 Noiembrie 2008, 13:44

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Sambata, 16 Februarie 2013, 16:19
Multumesc!
 
 
 
offline
2

Data înregistrării:
Luni, 13 Februarie 2012, 15:51

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Marti, 28 Mai 2013, 16:44
Mama se reintoarce la lucru cand copilul are 11 luni si intra in concediu medical sau somaj.Tata isi mai poate lua o luna de cic?
Dar ce se intampla in cazul in care parintii copilului nu sunt casatoriti si nu locuiesc impreuna?Poate beneficia mama si de indemnizatia ultimei luni ?

ultima dată editat de cayola pe data de Marti, 28 Mai 2013, 16:50
 
 
Du-te la pagina:  1 2
 

Discuţie Concediu crestere copil de 1 luna pt tati

Acest subiect este moderat de către
tudorvaleriu,    ana-cer,    AVLIL

Ultimele mesaje şterse în discuţie ( total mesaje şterse - 1)

Autor mesaj: cayola
Mesaj şters de către: tudorvaleriu
Dată mesaj: Vineri, 14 Septembrie 2012, 12:17
Mesaj şters la data: Vineri, 14 Septembrie 2012, 12:24
Motiv: mesajul e offtopic


 

Statistici Forum

Mesaje astăzi: 31
Total subiecte: 421619
Total mesaje: 2149036


 

Acum online

Utilizatori (3)
_Alin_ , lauracristinadragotoniu , stoicavasile

Consultanţi (1)
insurancecollect

Moderatori (0)
-

Administratori (0)
-

Astăzi îşi sărbătoresc ziua de naştere

elena2107916 , danjoe , MIV , mkgene , DUMAP , geo53 , amariucai , daniela.puscasu , zoitadaniel , oldbeatle , dan.rusu , tutoius , ancas , 2007E , cristiniksmart , dixxy , danuttz_m , cristina.adet , soricarmen , bogdangrosu , neagugrg , Dixie , leasing22 , adi261075 , e-x-plorer , romeu , danisha , hokerey , Qubik , Adytzyu , iulia1551 , iulia2610 , prodstarservice , turea , dorohoi , piciul , ioanaadnana , Sirca Monica , razvanalove , lumiiana , maanei , hajnibaba , banulr , valiove , lecacristian , gymyforty , VMirela , oana_lex82 , Yadira , mihaipitur , maria_cseh , mioaram , andreea.ilic , Alex N , cosmin30 , ileana orlandea , dorin_severin , catalinperianu , mihay_mgp , Ionela Maxim , ghiul , Cipry , florin_69_pol , raia , anca@opensys.ro , di.modi , stildeviata , ionut.dinu , Anca Bunea , nela oana , rovas26 , anamariacelik , Mastrantonis Adriana , Alecsbv , anamaria_ioan , eionita , just_alinuta , valilunc , dorita , contabilpietrofin , contabilcomtrans , ramonavezetiu , lu , Ionela Diana , maria_ro64 , solicitor , costin67 , ticusorin , ligrivn , cattie , psi_securitatea_muncii , peugen , Lux , MariusOvidiu , maria70 , farkas laura , ghiuli , Newa , linda_y , mhgiulia , radu.gurita , daniel71sto , carmensb , riciu33 , razvan102683 , nykk , MARII MARIUS , manuold , alina69 , radulescumih , rodicamarinescu , cristyna2010 , cjboy3400 , maryap , lavypuiu , dumitru daniel , ZamfirM , victoriahaiduc , ironcross87 , paulici80 , maricicamunteanu , ursan_ioan , boilor , just_forget , cordosa alexandra , Anca Petrescu , alingood , s_gianny26 , Nicu_1969 , Ro_mm , camelia. , cristicirstea , daniela_taga , alcris , ralucaf , cocorosa , marinaoct , livis , Lusa_tanase , lacsim , xavi666 , feliciaoprea , RODICA GRETA , Molnar Judit-Margit , lucianicoleta , mihaealanicoleta_zamfir , Cristina1972 , blueeyes56 , nicolathome , aditza26 , Andrey23 , treides9427 , danchelaru , vanichi , vyo_88 , Ramona2014 , mandelul77 , ioanamarcu23

 

Cautare in forum

 
Publicitate în reţeaua LegalNET.ro?

Consultant

Nu pierde ocazia de a te înscrie GRATUIT în catalogul consultanţilor Avocatnet.ro

Urmăreşte noutăţile AvocatNet.ro

Lasă mai jos adresa de email şi te ţinem la curent gratuit cu analize, ştiri şi informaţii utile. Peste 100.000 de oameni au ales să ne urmarească pe email.

Parteneri Avocatnet

Finexpert Elsa Funkykids Deratizare Dezinsectie Carbon solutions global Eden Spa Marketizator.ro