Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cota parte succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cota parte succesiune

m-ar interesa ce cota parte are sotia decedatului in urma succesiunii si fiica acesteia???
locuinta este bun comun al sotilor
Sotia supravietuitoare are o cota de jumatate (ca bun comun) la care se adauga o cota de 1/4 din cealalata jumatate.
Fiica restul -daca este si fiica sotului decedat-.