Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... martor mincinos
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

martor mincinos

Buna ziua.
am fost condamnat pentru furtul unui picamer marca WURTH de culoare NEAGRA.
presupusa fapta a fost pusa la cale de un antreprenor cu ajutorul a 2 martori mincinosi.
dupa 2 ani de procese s-a dat o condamnare definitiva.
avand in vedere urmatoarele:
la politie :
martorul A spune ca m-a vazut cand am luat picamerul, dupa care, tot in aceeasi declaratie spune ca abia dupa doua ore au constatat lipsa lui.
la judecatorie martorul A declara ca m-a vazut luand un picamer BOSCH de culoare GRI
la politie: martorul B declara ca m-a vazut luand picamerul de culoare VERDE
la judecatorie declara ca el , de fapt nu m-a vazut luand acel picamer
Proprietarul sustine ca picamerul era WURTH NEGRU , si mai declara ca nu are acte pe el, in schimb se constituie parte civila cerand daune de 7000 lei reprezentand valoarea picamerului
se da o condamnare cu suspendare de 5 luni + plata a 7000lei.
AM FACUT RECURS
Instanta de recurs a admis recursul, trimitand cauza spre rejudecare, cu indicatia de a-l audia din nou pe martorul B intrucat acesta a dat declaratii contradictorii.
dupa ce este citat de 4 ori 9ultima data cu mandat cu executare efectiva),acesta se prezinta la rejudecare si declara din nou ca nu m-a vazut
parchetul s-a autosesizat cu privire la marturia martorului B pentru MARTURIE MINCINOASA.
Avocatul partii vatamate sustine ca partea vatamata a vrut sa ia legatura cu mine insa eu nu i-am mai raspuns la telefon.
desi am demonstrat cu desfasuratorul telefonic ca am avut o convorbire cu partea vatamata, in urma careia acesta s-a dus la politie (abia a doua zi), acest desfasurator ,precum si martorul meu nu au fost luate in considerare.
Am solicitat factura care dovedeste atat proprietatea cat si valoarea intrucat acesti martori nu pod dovedi in opinia mea ca ei au vazut macar acel picamer (din declaratiile lor nu rezulta acest lucru)
cu toate acestea eu primesc 4 luni , tot cu suspendare + 4000 lei titlu de despagubiri, pe motiv ca martorul B a revenit asupra primei declaratii.
Am facut din nou recurs care mi s-a respins, decizia ramanand definitiva
intrebare:
pot depune plangere pentru marturie mincinoasa? m-ar putea ajuta la revizuire?
VA MULTUMESC

costin1202, utilizator
DA, ar fi în interesul dvs. depunerea unei pl.p. și v-ați putea cumva încadra potrivit CPP în art.394, al.(1) : a, b, ; al. (2) ; probabil al.(3) ; art.395.Depuneți împotriva ambilor martori ca fiind mincinoși.Ar fi bine să aveți cu dvs. la cercetări un BUN avocat, specialist în drept Penal.Urgentați rezolvarea! Succes deplin!
va multumesc pentru raspuns, insa persoana cu care m-am judecat, este o persoana influienta si nu mai am incredere in parchetul din localitate
cam așa stau lucrurile în etapa ”statul de drept” din capitalismul impus României.Trebuie să vă luptați peste tot ca să puteți scăpa de nedreptate.Atacați toate Ordonanțele-rezoluțiile procurorului ce vă sunt potrivnice până când ajungeți iar în fața instanței penale, altfel nu veți reuși.Succes și o zi senină !