Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum atac in justitie o rezolutie prim procuror, ptr ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum atac in justitie o rezolutie prim procuror, ptr contestatie sau anulare a unei amenzi administrative de 200 lei (conform C.p.p. art 442)

Buna ziua, va rog un sfat, daca se poate, ptr urmatoarea speta.
In august 2012, jucandu-ma cu fotbal copiii pe un teren, intr-un parc public, am fost izgonit in mod brutal de cineva care vroia sa se joace doar copilul acestuia. Eu i-am explicat ca urmeaza sa plecam in cateva minute, dupa care a izbucnit un scandal ciudat..in fine, am crezut ca totul este terminat..Dupa ceva timp am o citatie de la politie, cercetari...etc...el 1-2 zile de ingrijiri, eu 0 zile de ingrijiri dar cu semne care puteau fi de la acest incident ( am fost dupa vreo 17 zile la IML, cum spuneam, credeam ca sa terminat!). Pe 28.11. primesc de la procuror, neicepere asupra mea si 200 lei amenda administrativa. pe 12.12, fac catre prim procuror plangere si arat ca eu sunt cel agresat ( el a venit amenintator peste mine si mi-a stricat jocul copiilor, nici nu-l cunosteam inainte de incident, ca el a inceput toata chestia asta, ca am actionat si de teama ca asupra unuia din fiii mei era iminenta o lovire de la acesta ..). Pe data de 19.03 primesc de la prim procuror ca respinge ca neintemeiata plangerea mea (rezolutia este datata 22.02). Va rog frumos , vrea sa arat ca este legitima aparare si nu eu sunt cel care trebuie sa fie pedepsit. Ce trebuie sa fac si care sunt costurile? Se pot contesta aceste rezolutii? Sau ce fel de plangere trebuie facuta si unde?
Va multumesc ptr timpul acordat!
plangere impotriva rezolutiei de NUP dispusa de procuror, pe care ati primit-o pe 28.11, pe care o inregistrati la judecatorie in termen de 20 zile de la primirea rezolutiei prim procurorului(19.03).

Multumesc, dar cum adica, sa ma plang ca nu a inceput urmarirea asupra mea? Va rog ceva detalii..
vreau sa arat ca este legitima aparare si nu eu sunt cel care trebuie sa fie pedepsit

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

daca va considerati nevinovat si frustrat ca s-a formulat contra dv o plangere penala finalizata cu NUP, dar aplicandu-se o amenda administrativa, pe care doriti sa o anulati (asa cum ati aratat mai sus) trebuie sa va plangeti in forma aratata de mine, adica plangere contra solutiei procurorului

sau, puteti achita amenda si sa lasati lucrurile asa
Multumesc ptr raspuns. Am sa formulez plangere si sper sa scap de aceasta amenda, care nu este o mare pacoste, dar nu vreau sa nu fiu eu cel vinovat.
Din cele aratate mai sus si din practica dumneavoastra, credeti ca pot reusi sa scap de aceasta pedeapsa? Sau se poate inrautati aceasta situatie si mai ales in ce fel?
Va multumesc incaodata pentru timpul acordat! Sa va dea Dumnezeu sanatate si putere, sa puteti da raspunsuri in continuare si altora!
Cu stima,