Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La cat timp dupa depunerea dosarului se primeste ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La cat timp dupa depunerea dosarului se primeste pensia?

Buna seara,mama mea a bagat actele pentru pensia anticipata in decembrie 2012 iar decizia ia venit in 14 februarie 2013 si pensia a venit doar de cand a primit decizia.As dori sa stiu daca banii trebuia sa i primeasca de cand a bagat actele sau doar de cand a venit decizia?
Deoarece mama dvs. beneficiaza de pensie anticipata, plata se face cu data urmatoare incetarii contractului de munca. Verificati, pe decizie, la pct. D unde scrie: plata drepturilor se va face incepand cu data ...... la adresa......
1. Depinde cu ce data a solicitat pensia (in cererea facuta catre Casa de Pensii).

2. Fiind vorba de pensie anticipata aceasta nu se pune in plata decat cu data cu care pensionabilul dovedeste ca a incetat raporturile de munca (decizia emisa de angajator, pe care a prezentat-o la Casa de Pensii).

3. Daca dupa ce a facut cererea a mai lucrat atunci aceasta perioada este luata in calcul la data cand pensia anticipata se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin adaugarea de stagii de cotizare.
Pe decizia mamei mele la punctu C scrie ca drepturile au fost stabilite din data de 18.12.2012,dar ei ia venit pensia doar de cand a venit decizia din 14 februarie 2013 .As vrea sa mi explica ti cum e .situatia.
1. Pe decizie aveti doua pozitii:
a) "Drepturile au fost stabilite incepand cu data de 18.12.2012";
b) "Plata drepturilor se face incepand cu data de... ".

2. Textul de la lit.b) spune data cu care se plateste pensia si acaesta data poate sa nu coincida cu data stabilirii drepturilor de pensie.

3. Daca mama dvs. a dus decizia de incetarea a raporturilor de munca la Casa de Pensii va uitati ce scrie pe acea decizie, care este data incetarii raporturilor de munca si cu acea data va primi si pensia.

4. Daca decizia de pensionare a venit mai tarziu va primi si drepturile de pensie din urma, de la data cand a incetat raporturilor de munca.

5. Pentru lamurirea situatiei precizati:
- data cu care mama a incetat raporturile de munca;
- care este data de plata a drepturilor de pensie scrisa in decizia de pensionare.