Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Numire cenzor
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Numire cenzor

Ce acte sunt necesare ptr, numirea unui cenzor? adica se face ca si la societati comerciale cu garantie, cazier, declaratii pe propie raspundere si specimen de semnatura, sau este de ajuns ca ad. gen sau consiliul director sa il numeasca si sa se faca un ctr. de prestari servicii. Trebuie sa modificam actul const./statutul ca sa il numim nominal si sa inregistram la judecatorie?
Adunarea generala il numeste. Procesul verbal al adunarii generale insotit de copie dupa legitimatia de cenzor vizata la zi il inregistrati la judecatorie.
Incheiati contract de prestari servicii pe perioada/ cateva zile cat analizeaza actele, pregateste raportul cenzorului si participa la adunarea generala in care il prezita.
Daca este vorba de cenzor la o asociatie cu sub 100 de membri, sau membru in comisia e cenzori in care deja este cineva care are calitatea de expret contabil sau contabil autorizat, atunci acest cenzor nu trebuie sa aiba nicio calitate speciala, nu cere legea sa aiba vreo pregatire sau calificare sau certificare anume, desi e util sa aiba ceva cunostinte in domeniul financiar-contabil... La asociatii, cenzorul sau comisia de cenzori sunt "ochii si urechile" Adunarii Generale, organul de control intern care verifica ce face Consiliu Director si raporteaza Adunarii Generale, care, fiind un organ colectiv care lucreaza numai in plen, de regula o singura data pe an, nu ar cum altfel sa verifice daca isi face treaba Consiliul Director ales, daca rapoartele lui sunt reale, daca merita descarcat si mentinut in functie sau poate chiar reales.... Notiunea de cenzor la ONG-uri este cu totul alta decat cea de la societatile functionand in baza Legii 31 / 1990 privind societatile ( fosta "Legea Societatilor Comerciale"). La sub 100 membri in asociatie, nu am auzit sa ceara vreo instanta vreun act relativ la cenzor sau cenzori, desi nu exclud ca exista vreun judecator mai "destept" desi nu vad pe ce baza legala ar putea pretinde ca cenzorul sa fie mai mult decat o persoana cu capacitate deplina de exercitiu. La peste 100 membri in asociatie, sau la fundatii, unde OG 26 / 2000 prevede obligativitatea unei comisii de cenzori din care minim unul trebuie sa fie expert contabil sau contabil autorizat, unele instante nu cer vreo dovada, ci accepta ca organizatia declara pe proprie raspundere ca X din comisie este expert contabil sau contabil autorizat si eventual verifica asta pe tabloul CECCAR, altii mai formalisti cer o adeverinta de la CECCAR sau copie a legitmatiei de membru CECCAR.... Daca insa nu aveti un cenzor din interiorul asociatiei si nu gasiti unul care sa activeze ca voluntar, ci il angajati, atunci ar fi firesc sa angajati pe cineva cu anumita pregatire si certificare de profil. Depinde si ce anume trebuie sa verifice. Sunt organizatii care dau in sarcina cenzorului sau comisiei de cenzori nu doar controlul dpdv patrimonial, de legalitate, ci atributii mult mai largi, de verificare oportunitate decizii, eficacitate si eficienta, regularitate - adica respectare prevederi statutare, regulamente interne, progam anulal de activitate, bugete, obligatii contractuale etc. si uneori ai comisie de cenzori din care unii nu se pricep deloc la chestii financiare ci sunt axati exclusiv pe alte chestii specifice asociatiei, ex. o asociatie cu profil sportiv poate avea in comisia de cenzori o persoana cu mare experienta si prestigiu in anume sport si care sa se ocupe e evluarea Consiliului DIrector si presedintelui / directorului / antrenorului cat de bine isi face treaba dpdv strict sportiv si sa raporteze Adunarii Generale eventual chair sa propuna sanctiuni sau destituire, deci pe cu totul alte subiecte decat latura baneasca si de baza materiala a ONG-ului. Cenzorul sau COmisia de Cenzori totdeauna au rol de control dpdv patrimonial dar pot avea rol de control mult mai extins si deci un cenzor poate sa fie foarte potrivit desi nu are pregatire si certificare pe nimic financiar-contabil. Depinde ce vrea organizatia de la el....