Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin expirat- cum pot incheia contracte ?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin expirat- cum pot incheia contracte ?

Imi expira buletinul peste 2 saptamani. Am depus actele pentru unul nou, mi-au luat vechiul buletin dar vreau sa cumpar ceva pentru care trebuie sa fac un contract insa fara buletin nu-l pot face. Ce ma fac ?
Nu aveti pasaport?! Si pasaportul este act de identitate.
din pacate nu am pasaport sau permis de conducere.
Permisul de conducere nu este act de identitate, ca in alte tari. Amanati achizitionarea bunurilor atunci cand vi se elibereaza cartea de identitate.
Puteati sa solicitati ca buletinul sa ramana in posesia dvs. pana la primirea celui nou, atata timp cat acesta era inca valabil. Acum, daca faceti o vizita la serviciul de evidenta veti constata ca buletinele uneori vin mai repede, alteori mai tarziu, in functie de nr. de solicitari, materia prima, etc. Incercati, poate aveti si dvs. noroc.
si acum imi spui ca puteam folosi buletinul vechi ? wow
daca stiam asta normal ca il ceream.
dar i-am spus tipului de la evidenta populatiei unde am depus actele ca am nevoie de buletin si a insistat ca buletinul TREBUIE sa ramana la el. Prin urmare cred că gresesti aici.
O să mă duc zilnic să îi întreb pe ăstia angajati de STAT dacă îsi fac treaba. Sau mai bine îmi schimb cetătenia.

Ares-3, moderator