Intreaba in Forum

Serviciu util cand ai o intrebare si ai vrea un raspuns rapid care sa te lamureasca

Scrie intrebare in Forum

Cere o oferta in Bursa de Servicii

Serviciu util cand ai de rezolvat o problema si ai nevoie de ajutor de specialitate (reprezentare in instanta, consultanta, cadastru, contabilitate etc.)

Cere oferta in Bursa
Soluţii pentru IMM
  • Autentificare
    Utilizator
    Parola
    recuperare parolă
    Recuperare parolă

    Introduceţi adresa de email asociată contului dumneavoastră.

    Un email cu noua parolă şi instrucţiunile de recuperare a fost trimis cu succes către adresa specificată de tine.

  • Înregistrare

    Intră acum în comunitatea Avocatnet.ro. Este gratuit!

     ContUtilizator  ContConsultant  ContFirmă

    Avocatnet.ro în cifre
    Comunitatea are 328.450 de membri si 6.028 de consultanţi înregistraţi care au contribuit cu 2.125.187 mesaje in forum.

Discuţie Concediu cresterea copilului - lege noua pentru tata

Du-te la pagina:  1 2 3
 
offline
Avatar 4

Data înregistrării:
Miercuri, 4 Aprilie 2012, 13:00

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Vineri, 10 Mai 2013, 10:08

buna ziua,
recent a aparut o lege inc e priveste cresterea copilului ce mentioneaza ca ambii parinti trebuie sa participe activ si cat de cat proportional la cresterea acestuia.

In acest sens s-a dat o directiva europeana prin care tala este obligat ?! ca in decursul celor 2 ani sa-si ia concediu 2 luni.

Cazul de fata este in felul urmator:
- mama nu beneficiaza de concediu postnatal
- tatal a aplicat pentru acei 500 ron bonificiatie care se dau daca se parintele se intoarce inaintea celor 2 ani in campul muncii.

Intrebarea mea este: tatal poate beneficia/este obligat (am inteles ca daca nu s-ar lua s-ar pierde acea bonificatie lunara) in continuare de acele 2 luni? si daca da, cum/cand trebuiesc ele luate? se pot lua fractionar (sa zicem ca in primul an asi vrea doar 10 zile, si asi renunta la restul de 20 din luna)?
multumesc,



 
 
 
online
9.95
40 2

Data înregistrării:
Vineri, 6 Iunie 2008, 16:19

Profil consultant Cere consultanţă

[Explicaţii indice rating]

 
Dată post: Vineri, 10 Mai 2013, 11:50
1. Nu este o lege noua ci s-a modificat OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor care spune:

Art. 11
Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:

a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;

b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.


2. Deci este vorba de cel putin o luna indiferent daca concediul crestere copil (CCC) este pana la varsta de 1 an sau pana la varsta de 2 ani a copilului.

3. - Din ce spunerti dvs. tatal a optat direct pentru stimulentul de insertie de 500 lei lunar, fara sa mai solicite CCC (este legal asa ceva).
- Daca mama nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC atunci tatal poate beneficia de stimulent pana implineste copilul 2 ani, incepand cu data nasterii copilului.

 
 
 
offline
Avatar 4

Data înregistrării:
Miercuri, 4 Aprilie 2012, 13:00

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Vineri, 10 Mai 2013, 15:01
stiam ca exista o directiva europeana in acest sens care urmareste ca ambii parinti sa participe la cresterea copilului, si nu tinand cont neaparat daca sunt sau nu in CCC.
Astfel, in cazul meu, sa inteleg ca eu nu trebuie/nu pot sa-mi iau cel putin 1 luna de CCC?
multumesc,
 
 
 
online
9.95
40 2

Data înregistrării:
Vineri, 6 Iunie 2008, 16:19

Profil consultant Cere consultanţă

[Explicaţii indice rating]

 
Dată post: Vineri, 10 Mai 2013, 15:30
1. Modificarea OUG 111/2010 s-a facut pentru a pune de acord legislatia noastra cu cea europeana.

2. Conform legislatiei noastre celalalt parinte nu este obligat sa intre si el in CCC dar daca nu o face atunci se reduce CCC pentru primul parinte cu o luna.

3. Facand abstractie de CCC Codul familiei spune ca ambii parinti au obligatii in cresterea si educarea copilului.
 
 
 
offline
Avatar 4

Data înregistrării:
Miercuri, 4 Aprilie 2012, 13:00

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Luni, 13 Mai 2013, 11:23
raportat la situatia mea...cand celalalta parinte (mama) nu lucreaza, deci nu poate intra in concediu maternal, eu voi fi totusi obligat da intru pentru a nu pierde alocatia pe 1 luna?
 
 
 
online
9.95
40 2

Data înregistrării:
Vineri, 6 Iunie 2008, 16:19

Profil consultant Cere consultanţă

[Explicaţii indice rating]

 
Dată post: Luni, 13 Mai 2013, 11:41
1. - Indemnizatia pentru CCC este una si alocatia de stat pentru copii este alta, nu au nici o legatura intre ele.
- Alocatia de stat pentru copii este de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.
- Alocatia de stat pentru copii o primiti indiferent daca aveti sau nu un venit din salariu.

2. CCC se acorda numai la cererea unuia dintre parinti, deci nu este obligatoriu.

3. Daca mama nu poate beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) atunci tatal poate beneficia de CCC incepand cu data nasterii copilului.

4. - Tatal nu este obligat sa intre in CCC dar poate beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.
- Adica lucreaza si primeste salariu iar statul ii mai da 500 lei pe luna.
- Pentru aceasta mergeti la Primarie si solicitati lista cu actele necesare pentrui stimulentul de insertie.
 
 
 
offline
Avatar 4

Data înregistrării:
Miercuri, 4 Aprilie 2012, 13:00

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Miercuri, 31 Iulie 2013, 10:40
buna ziua din nou,
1. Poate tatal renunta la acel stimulent de insertie dupa 11 luni de la nasterea copilului si intra in concediu paternal pana la varsta de 2 ani, si fiind astfel renumerat cu acel 85% din salariu lunar?
2. In aceste conditii, se va suspenda contractul de munca pe intreaga perioada? Daca da, societatea angajatoarea va mai plati la stat in contul angajatului "suspendat" impozite si taxe pe aceasta perioada?
3. Tot in aceeasi perioada, pana la indeplinirea celor 2 ani, tatal poate aplica ca PFA, contract de colaborare cu alte societati, pastrandu-si drepturile de concediu paternal si renumerat cu cei 85%?
Multumesc,
 
 
 
online
9.95
40 2

Data înregistrării:
Vineri, 6 Iunie 2008, 16:19

Profil consultant Cere consultanţă

[Explicaţii indice rating]

 
Dată post: Miercuri, 31 Iulie 2013, 12:33
1. Daca ati optat direct pentru stimulentul de insertie (fara a intra in CCC) se considera ca ati optat pentru CCC pana la 1 an.

2. Asadar daca renuntati la stimulentul de insertie veti primi indemnizatie pentru CCC nuami pana implineste copilul 1 an.

 
 
Du-te la pagina:  1 2 3
 

Discuţie Concediu cresterea copilului - lege noua pentru tata

Acest subiect este moderat de către
tudorvaleriu,    ana-cer,    AVLIL



 

Statistici Forum

Mesaje astăzi: 296
Total subiecte: 416396
Total mesaje: 2125187


 

Acum online

Utilizatori (80)
carra_verona , Justitiarul711 , gogioiu alina , av. drimba lucian , didiuamalia , undita , baldovinstoian , mirceabarbu , Ondinamaria , vasilica7 , okisz , mariaandrea79 , ralu_dani , maspex , mimi1967 , bellabianca52 , bellefille , mirebire , Anedis , ovi87 , Matei Eugen Marius , emalina , danutzas , cata_soare , dumiela , laurentiuploiesticontabilitate , Italian Style , vio08 , LIVIU NISTEA , constantindarius , razvan79vl , OvidiuDanut , terranova , mariusilin , anca_radut , tarkan , laur_badea , lukserv , zoica8 , MirelaOprea , gabipavalache , gillu , CatalinCiocan , john9090 , utilizator5555 , wazz , alex781 , mazareanumirela , cornel_marinescu , Tinutab , iuliana iancu , roxana69 , ilenuta1963 , Bruta , lia19 , Manoloiu.Carmen , procesomanul , daurelia21 , allinne2000 , ghebosel_leu , andreeamoto , gabiconstanta , marceladugaci , tomasso , visinica , corina19 , melania_14 , magnolya , liluk , iuli_c , razvanoctavianmihai , gyandy , mamon , SimonescuC , CristinaPavel82 , ebulearca , achirlex , konstk , MariaRamona , make45

Consultanţi (23)
Stoica Ioana , avocatmonica , komkao , liail , av_silvia_margineanu , MarianBratu , patrascu razvan , av_plac , catalin1919 , smartadvisors , denisa69 , AvTudor_com , roxanabb , alexcanciu , LegalToBusiness , horea gorde , IonicaPorumbel , profesionalnewconsult , Mihaela Pricop , apaidiu , corneliamagda , JAS , avluci

Moderatori (7)
elga50 , Joha , gigipopa , freeelis , tudorvaleriu , george-neagu , nucu$

Administratori (0)
-

Astăzi îşi sărbătoresc ziua de naştere

florineacsu , Klauss , genocatz , 2007UE , adrin0 , Morkosanu , roxielena , TCA , cristi_t , moldodia , adriana_baroiu , dianalungu , mirabelamarinita@yahoo.com , liloara-popescu , claudiacojocaru , mihaisibiu , lazap , rokambole , talas , nico23 , Arhanghelul100 , babypumy , anne_vrinceanu , adapadure , bujardin , vasia1969 , cristifocus , valicristvs , litiana , wind34 , nina_2005ro , amalia.p , ALINA HUNYADI , LolaB , Slaurentiu , elisaVA , ctrica , mira55 , sundog , ninasave , ionela ionita , anivarga , yo6ial , eliza_ft , dumitra , cristinela , Valeria-Cristina , ion.loga , Méder Gabriela , chance1 , Anem , symonna , lilianaG , SAlinusha , lauratoporas , bnp.mariacalin@gmail.com , agnesanna , danutu-cau , vasilescu_s , madibabi , vasile fira , andreicon , RICK , larahd , amorelu , Anca Marin , printzy , calisto , faure dana , valigogs , ella99 , ralphy , mari40 , bucur hristudor , iullian , popescu.alexandru , mariusblue , monimiron , Donamishi , lumminitza64 , cinevasuspect , adina1980 , sstanelena , roaf , DANIEL AVRAMESCU , bogdan pribeagu , imigordan , euthea , Daniel Adam , whitecover , renovatio , sabinut , jade_0923 , lywakys , balintbesenszky , Adrian Corneliu Maior , andreyandy , GabiB2 , danielsev , lnxcatalinu , lorepampu , sssmihaela , ingeras73 , lorefaur , simonapaval , adrian nic. , Sorynakio , daniela_stefarta , Ktin1 , CRYSTYMARIUS , balanta95 , monicamolnar48 , radian2309 , dolph7374 , didadidi86 , Milea Alexandru , VaidaPetru , budeanupetre , adriana_badoiu , lilianaene , NICOLAERUXANDA , mariacristina_codreanu , cucubau88 , stefycj , george_passat , buhaianu.anca , Nicolle39 , eugenpac , georgeilie , bejtanasescu , sarrita , alexamirica , udreaflorin17 , duchiman , trdragosc , alexmilea2002 , mediatorpop , vali200 , r33a44 , corina gina

 

Cautare in forum

 
Publicitate în reţeaua LegalNET.ro?

Consultant

Nu pierde ocazia de a te înscrie GRATUIT în catalogul consultanţilor Avocatnet.ro

Urmareste noutatile AvocatNet.ro

Lasa mai jos adresa de email si te tinem la curent gratuit cu analize, stiri si informatii utile. Peste 100.000 de oameni au ales sa ne urmareasca pe email.

Parteneri Avocatnet

Finexpert Elsa Funkykids Deratizare Dezinsectie Carbon solutions global Eden Spa Marketizator.ro