Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ABUZ grosolan! Unii notari nu incheie acte de partaj ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ABUZ grosolan! Unii notari nu incheie acte de partaj voluntar

Partajul

ART. 669

Imprescriptibilitatea acţiunii de partaj

Încetarea coproprietăţii prin partaj poate fi cerută oricând, afară de cazul în care partajul a fost suspendat prin lege, act juridic ori hotărâre judecătorească.

ART. 670

Felurile partajului

Partajul poate fi făcut prin bună învoială sau prin hotărâre judecătorească, în condiţiile legii.

Vorbim de partaj voluntar prevazut in Noul Cod.
Notarii au primit o ''recomandare'' din partea UNNPR sa NU incheie acte de partaj voluntar.
In acest moment in toata tara prevederile art. 669 si 667 NU se aplica pe baza unei recomandari!!!
De cand se respecta o ''recomandare'' in loc de lege?
Notarul public, fiind functionar public, are obligatia sa respecte legea si nu recomandarea, corect?
Marul discordiei este Legea 9/2013 adica timbrul de mediu, mai exact unde la art 8 este prevazut ca fiind scutite de la plata taxei bunurile dobandite prin partaj. Inteleg ca leguitorul a gresit dar nu inteleg cum se poate ca UNNBR sa blocheze aplcarea legii?!
Care ar fi sanctiunea pt notarul care refuza a plica legea in speta?

[ link extern ]
Stimat forumist,

Puteţi solicita o încheiere (motivată) de respingere a actului notarial.

Vă invit, în acest sens, să observaţi prevederile Legii notarilor publici si a activitatii notariale nr. 36/1995, republicată

Legea este disponbilă pe Avocatnet:
www.avocatnet.ro/content/art...

Cele mai relevante prevederi, în ceea ce vă priveşte, ar fi:

Art. 86. -

(1) In situatia in care se refuza indeplinirea actului notarial, incheierea de respingere se va da numai daca partile staruie in cerere. Incheierea va cuprinde motivarea refuzului, calea de atac, instanta competenta si termenul de exercitare

(2) Indeplinirea actului notarial poate fi respinsa si pentru urmatoarele motive:

a) neprezentarea documentatiei necesare sau prezentarea incompleta a acesteia;

b) neplata tarifelor, a impozitului si a onorariului stabilit;

c) imposibilitatea identificarii partii sau lipsa de discernamant a acesteia, daca aceasta stare rezulta din comportamentul partii.

Cu stimă.
D-le avocat, Andrei G.
Multumesc pt raspunsul la subiect, util si rapid.

Spicuid din lege conchid: ABUZ din partea UNNPR !!!!!!

pop sorin, utilizator
Stimate user

Va asigur ca nu exista nicio recomandare din partea UNNPR si nu UNNBR cu privire la autentificarea partajului.
Expuneti speta dvs ca sa va putem ajuta si nu doar sa va exprimati revolta impotriva a ceva ce nu exista.
Partajul voluntar este un act notarial foarte uzual mai ales dupa dezbaterea succesiunilor si dupa divort.
Codul civil defineste partajul si modul in care se realizeaza acesta. Faptul ca este scutit de impozit , desi este un act translativ de proprietate pana la urma, partajul este recomandat de notari in cazurile in care se preteaza.
Daca un notar v a refuzat autentificarea unui act de partaj desi ati depus toata documentatia, asa cum a spus si colegul meu mai sus, puteti sa cereti incheiere de respingere. Trebuie sa stiti ca potrivit reglementarilor in vigoare partajul are efect constitutiv de drepturi si daca de exemplu nu aveti carte funciara pentru imobilul / imobilele supuse partajului trebuie intai sa le inscrieti in CF, acesta poate fi unul din motivele pt care vi s a respins poate actul de partaj sau neprezentarea actelor de proprietate, a certificatelor fiscale , neprezentarea partilor fie personal sau prin mandatar prin procura autentica.

Ar fi util sa ne expuneti speta, insa va rog sa nu mai dezinformati cu privire la faptul ca ar exista la nivelul organizatiei profesionale o asemenea directiva. Daca considerati ca nu am dreptate va astept sa probati acuzatiile care mie mi se par hazardate.

PS notarul nu este functionar public, este titluarul unei profesii liberale careia I s a delegat autoritate publica.
Domnule notar.
Am vorbit cu 63 de notari care mi-au confirmat ceea ce am relatat in primul post. Mai mult decat atat ce probe sa va aduc? Consider ca 63 de refuzuri motivate de ''recomandare'' sunt suficiente.
Cu alte cuvinte enumar cateva judete unde notarii refuza aplicarea legii: MM, MS, CJ, BH, SJ, TM, SM.
Consider ca informez si nu dezinformez.
In speta fiind vorba de partaj voluntar asupra bunurilor mobile (autoturism).
Daca dvs respectati legea sa imi spuneti si luni dimineata ma prezint cu 4 dosare de partaj.

Cu stima.
Si Dvs trebuie sa respectati legea. Doriți partaj atunci va trebui ca autoturismele sa fie înmatriculate in Romania, sa plătiți impozit pentru ele deci sa procurati certificat fiscal. De unde aduceti patru dosare?! Dvs cu asta va ocupati?! Hm......