Intreaba in Forum

Serviciu util cand ai o intrebare si ai vrea un raspuns rapid care sa te lamureasca

Scrie intrebare in Forum

Cere o oferta in Bursa de Servicii

Serviciu util cand ai de rezolvat o problema si ai nevoie de ajutor de specialitate (reprezentare in instanta, consultanta, cadastru, contabilitate etc.)

Cere oferta in Bursa
Soluţii pentru IMM
  • Autentificare
    Utilizator
    Parola
    recuperare parolă
    Recuperare parolă

    Introduceţi adresa de email asociată contului dumneavoastră.

    Un email cu noua parolă şi instrucţiunile de recuperare a fost trimis cu succes către adresa specificată de tine.

  • Înregistrare

    Intră acum în comunitatea Avocatnet.ro. Este gratuit!

     ContUtilizator  ContConsultant  ContFirmă

    Avocatnet.ro în cifre
    Comunitatea are 331.921 de membri si 6.069 de consultanţi înregistraţi care au contribuit cu 2.153.211 mesaje in forum.

Discuţie Pot beneficia de indemnizatie daca...

Du-te la pagina:  1 2 3
 
offline
Avatar 3

Data înregistrării:
Miercuri, 26 Iunie 2013, 17:23

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Sambata, 13 Iulie 2013, 15:38

Am lucrat din 2007 pana in nov 2011 din nov 2011 pana in iunie 2012 am fost in somaj,din iunie pana in sept 2012 am lucrat cu carte de munca si din ian 2013 pana in prezent ,pot beneficia de indemnizatie daca am 3 luni intrerupere pe cartea de munca?am fost plecata din tara in acest timp si dupa ce-am venit m-am angajat in decembrie dar contractul l-au facut din ianurie?pot sa platesc undevea din urma pe cele 3 luni sau pot face ceva....???
 
 
 
online
10
26 1

Data înregistrării:
Miercuri, 23 Iulie 2003, 00:00

Profil consultant Cere consultanţă

[Explicaţii indice rating]

 
Dată post: Sambata, 13 Iulie 2013, 15:41
Nemo censetur ignorare legem
 




Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010..

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:
a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară;
b) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară.

(1.) Limitele minimă şi maximă ale indemnizaţiei se stabilesc prin raportare la indicatorul social de referinţă, denumit în continuare ISR.

(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. a) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 6,8 ISR.

(3) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. b) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 2,4 ISR.
....

Care este data preconizata a nasterii?
 
 
 
online
9.95
40 2

Data înregistrării:
Vineri, 6 Iunie 2008, 16:19

Profil consultant Cere consultanţă

[Explicaţii indice rating]

 
Dată post: Sambata, 13 Iulie 2013, 16:40
1. Chiar daca ati putea plati contributiile retroactiv aceasta nu va ajuta la a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).

2. Pentru a beneficia de indemnzatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

3. Daca veti naste in cel mai devreme in decembrie atunci veti putea beneficia de indemnziatie pentru CCC.

ultima dată editat de tudorvaleriu pe data de Sambata, 13 Iulie 2013, 16:40
 
 
 
offline
Avatar 3

Data înregistrării:
Miercuri, 26 Iunie 2013, 17:23

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Sambata, 13 Iulie 2013, 20:31
luna vitoare in august trebuie sa nasc.poi si daca reusesc sa platesc retroactiv pe oct ,no,si decembrie asi fi asigurata?eu din ianuarie m-am angajat cu carte de munca?si asta ar insemna sa nu am de loc nici o pauza din 2007 pana in 2013.dar daca nu reusesc sa achit cele trei luni ...si fiind angajata doar de 8 luni (inclusiv august 8 luni )pot beneficia sau daca imi i-au concediu medical cel de 126 de zile si sa imi bag dupa prenatalu merge?
 
 
 
online
10
26 1

Data înregistrării:
Miercuri, 23 Iulie 2003, 00:00

Profil consultant Cere consultanţă

[Explicaţii indice rating]

 
Dată post: Duminica, 14 Iulie 2013, 09:39
Nemo censetur ignorare legem
 




Daca data nasterii este in august 2013, atunci perioada de referinta care se ia in calcul este septembrie 2012 - august 2013.
In aceasta perioada, trebuie sa aveti realizate timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit.

Asa cum v-am mai spus, pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale.

Pentru perioada lipsa oct-dec 2012 trebuie sa faceti dovada ca ati realizat venituri supuse impozitului pe venit sau ca v-ati aflat intr-o perioada asimilata (concediii medicale, somaj, CCC etc.)
 
 
 
offline
Avatar 3

Data înregistrării:
Miercuri, 26 Iunie 2013, 17:23

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Duminica, 14 Iulie 2013, 19:45
Ar putea fosta mea sefa la care am lucrat sa imi de-a concediu fara plata pe lunile respective?adica sa ma repuna in post in perioada respectiva...plateste vreo amenda ceva ,sau acest lucru nu se poate/.
ma refer sa ma angajeze cineva si sa-mi plateasca pe cele 3 luni din urma.eu am avut un contract de munca incheiat cu o firma dar nu m-a inregistrat...contractul il am si acum ,se poate face ceva?
 
 
 
online
10
26 1

Data înregistrării:
Miercuri, 23 Iulie 2003, 00:00

Profil consultant Cere consultanţă

[Explicaţii indice rating]

 
Dată post: Duminica, 14 Iulie 2013, 20:01
Nemo censetur ignorare legem
 




Exista aceasta posibilitate, dar sa nu va puna in CFP.
 
 
 
offline
Avatar 3

Data înregistrării:
Miercuri, 26 Iunie 2013, 17:23

Profil utilizator

[Explicaţii popularitate]

 
Dată post: Luni, 15 Iulie 2013, 13:23
mai exact ce anume ar trebui sa faca?sau daca nu fosta sefa ma pot baga la o alta firma sa ma angajeze pe acea perioada ???
 
 
Du-te la pagina:  1 2 3
 

Discuţie Pot beneficia de indemnizatie daca...

Acest subiect este moderat de către
tudorvaleriu,    ana-cer,    AVLIL



 

Statistici Forum

Mesaje astăzi: 501
Total subiecte: 422567
Total mesaje: 2153206


 

Acum online

Utilizatori (61)
mily01 , Adam Grecu , andrei2060 , useraa , d_doinita , andreea22stefan , separatistul , popovici_ioan , vio1977 , ValeriuIon , dan123123 , ameno , visinica , Ilynna , lee_vue , Elena_Voinea , anton39 , tryme , adriana_c , Adinabb , RopMihaela , tgeorgescu , mariusplesa , ileanatomo , Ilenuta123 , n_roxxanne , cosdep , Popa M. Valentin , ERazvyy , mariana47carmen , doberv , darius30 , Sonyaa , iuli_c , adrianavulpe , anamariadima , C_Isaincu , doinaradu , LIlianaK , victor sorin , adrian-oancea , tampau gabriela , stoicavasile , razvan laurentiu , ghiocelioana , adi1404 , ale1986 , mihaela.bogiu , birog , stef01 , Claudia_C , Savinica , Nico15 , a_diaconu , paduraru2009 , eugarizan , Gilia_stud , pensiealimentara , dasca7727 , george1234567 , GAZACHE48

Consultanţi (7)
octavia59 , serafa , adisan , eseme , horea gorde , mihai_badea , eugen_dobra

Moderatori (3)
tudorvaleriu , freeelis , Laura Ciobeica

Administratori (0)
-

Astăzi îşi sărbătoresc ziua de naştere

cxtina , Gianini75 , MDM , FLAPO , cezar rau , PSFLORIO , anca3110 , vasile_est , adomor , vat service , pagercatalina , CARBOGAZ , malasorte , AMELIUCCIA , MESECINA , muv , Corinaioana , miha miha , gnu , cazacudoru , ctinescucristina , olgutza , banudan , andreea7878 , weinadia , gabyland , dianna_ , SIMONAF , catalina.p , MIHAELAZAINEA , nicolee_dinu , adrian78 , minever , professiomal , ramonamiu , anica oana , madri , danidaniela3 , br_nicku , elaele , adriana dolea , bathorimariana , florentin_leo , Daniela M , Icossim , petre ghenu , bogiumirela , Petrus1731 , AssUwish , ovidiuloy , stoicav_72 , dana_tantas , bookgirl , virgilvirgil , sandor.zoly , Simona Nan , Sorin D , GianiBoy , magdalena_ursu , miky3110 , miha_serb , ibmt , menumorut82 , Disperata , mariusft , paun anton , liana10 , anca1405 , flavia29 , belakompot , andreea4fabian , cleopatra_cryis , tina.bodnar , AdrianSBP , toadergrecu , miha30 , nica pagu , mikymicha , lucicazainea , maria_corina29 , Ralucush , Lungu Lavinia , mychydutza , ralucaripan , alinutza23 , dalcris , ValentinB , iromeo , av.ciobanunicoleta , ghigeanuirina , jorje_gt , petroj , lionking1971 , STUDENTULRADU , acirelav , b_sorana , Alexandra_Rolea , bogdy_n , luigigabriel , Camila53 , danielabisorca , felicia_iosub , fratila mihaela , EllyOprea , sergiukatalin , Paun Mihaela , anghelinaioan , fabianistvan , Deea90 , monica1973

 

Cautare in forum

 
Publicitate în reţeaua LegalNET.ro?

Consultant

Nu pierde ocazia de a te înscrie GRATUIT în catalogul consultanţilor Avocatnet.ro

Urmăreşte noutăţile AvocatNet.ro

Lasă mai jos adresa de email şi te ţinem la curent gratuit cu analize, ştiri şi informaţii utile. Peste 100.000 de oameni au ales să ne urmarească pe email.

Parteneri Avocatnet

Finexpert Elsa Funkykids Deratizare Dezinsectie Carbon solutions global Eden Spa Marketizator.ro