Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta definitiva si irevocabila

Doresc sa stiu ce trebuie sa depun la Judecatorie ptr a obtine mentiunea "definitiva si irevocabila" pe o sentinta. Cat este taxa de timbru si ce depun pe langa cerere ? copii dupa sentinta ?
La cererea prin care solicitati legalizarea si investirea cu "irevocabil" anexati si hotararea respectiva, in caz contrar trebuie sa achitati taxa de timbru suplimentara pentru xerocopiile hotararii. Taxa de timbru judiciar pentru legalizare este de 2 lei si timbru judiciar de 0.15 lei.

Incepand cu 15.02.2013, data intrarii in vigoare a Noului Cod de procedura civ, hotararile judecatoresti nu se mai investesc.

Conform art. 8 din legea nr. 76 / 2012 pentru punerea în aplicare a legii nr. 134 din 2010 privind Codul de procedură civilă, numai există menţiunea de "irevocabilă" ci numai "definitivă".