Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Certificat de garantie persoana juridica
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Certificat de garantie persoana juridica

Am achizitioant ca si persoana juridica 1 buc. DRUJBA marca STHIL in 05.12.2011
In 29.10.2013 am dus drujba la atelierul service al vinzatorului pentru reparat, intrucit aceasta s/a blocat in functiune, deoarece aceasta era ]n garantie conform Certificatului de garantie care specifica ca este de 2 ani de la data vinzarii. Surpriza mare este ca :
- la ridicarea drujbei acestia mi/au perceput costul lucrarii, motivind ca perioada de garantie este de 1 an pentru persoane juridice si de 2 ani pentru persoane fizice, ceea ce eu nu am acceptat, adresindu/ma comisariatului ptr. protectia consumatorui cu o reclamatie scrisa.
- Comisariatu judetean nu mi/a inregistrat reclamatia motivind ca acestia intervin doar pentru persoane fizice nu si pentru persoane juridice, acestia avind calea actiunii in instanta.
Intrucit drujba a ramas la atelier in pastrarea lor pina la clarificarea situatiei, cum ma sfatuiti sa procedez ?
Daca Comisariatul judetean a procedat legal neiregistrindu/mi reclamatia pe motivul ca nu este de competenta lor ?
Pe noi, ca persoane juridice cine ne apara in calitatea noastra si de consumatori?
Cu stima, Mihai O.
Persoanele juridice sunt de regula aparate de contractele pe care le incheie intre ele.
In calitate de persoana juridica se presupune ca folositi acel produs pentru afacerea dvs. in scopul obinerii de profit, deci nu il exploatati ocazional ca un consumator persoana fizica.

Daca drujba nu este pentru uz industrial ci una obisnuita, pentru gospodarie, in opinia mea degeaba v-ati adresa chiar si instantei.
Drujba este una de uz obisnuit si nicidecum una industriala. Societatea mea a achizitionat/o pentru diverse lucrari de constructii si uz casnic, nu neaparat in scop industrial. Intre noi nu exista un contract de furnizare de utilaje ci exista doar factura de cumparare si certificatul de garantie. Este o drujba normala pe care o folosesc de regula persoanele fizice.
Dar nu mi/ati dat raspuns la faptul ca Comisariatul nu mi/a inregistrat reclamatia si la faptul ca Certificatul de garantie specifica 2 ani de la data vinzarii si nu de un an cum sustin cei de la atelierul service al vinzatorului.
Astept un raspuns mai clar. Multumesc, Mihai O.
Protectia consumatorului nu protejeaza interesele persoanei juridice, ci doar a celor fizice,din acest motiv nu v-au inregistrat reclamatia.

Cine poate depune o reclamaţie la ANPC?

„Consumatorul – orice persoană fizică sau grup de persoane fizice constituite în asociaţii, care acţionează în scopuri din afara activităţii sale comerciale, industriale sau de producţie, artizanale ori liberale ”, conform art. 2, pct. 2 din O.G. nr. 21/1992 privind protecţia consumatorilor, republicată.

- Reclamaţiile şi sesizările adresate ANPC pot fi depuse doar de către consumatori persoane fizice.

- Divergenţele între operatorii economici nu intră în sfera de competenţă a Autorităţii Naţionala pentru Protecţia Consumatorilor.

[ link extern ]

Certificatul de garantie specifica 2 ani de la data vinzarii si nu de un an cum sustin cei de la atelierul service al vinzatorului.

Pentru asta, va adresati instantei de judecata, numai acolo puteti spera ca va rezolvati problema. Trebuia sa va dea garantie pe un an, nu pe doi daca nu vor sa dea pe 2 ani ca sunteti societate. Reglementarile cu privire la garantie intre doua persoane juridice se stabilesc in baza intelegerii dintre parti, ori v-a dat garantie in scris pe 2 ani si ar trebui sa respecte termenul inscris pe certificat.

Mai cautati pe internet discutii pe tema asta, poate gasiti si solutii sau nu.

www.avocatnet.ro/content/for...

Puteti studia si Legea 449/2003, OG21/92 modificata si Legea 296/2004.

gi-jane2, moderator
Nu e de competenta lor sa va rezolve problema pentru in Legea 449/2003 consumatorul este definit astfel:
Art. 2
In sensul prezentei legi, urmatorii termeni se definesc astfel:
a) consumator - orice persoana fizica sau grup de persoane fizice constituite in asociatii, care, in cadrul contractelor care intra sub incidenta prezentei legi, actioneaza in scopuri din afara activitatii sale comerciale, industriale sau de productie, artizanale ori liberale;

Nu am zis ca ati avea contract sau ceva de genul asta, v-am raspuns la intrebarea referitoare la cine apara persoanele juridice - repet, dumneavoastra nu puteti fi persoana juridica si consumator in sensul legii in acelasi timp.

Acum pe scurt si mai clar:
Intrucit drujba a ramas la atelier in pastrarea lor pina la clarificarea situatiei, cum ma sfatuiti sa procedez ?
Sa platitit reparatia daca vreti sa intrati in posesia drujbei.
Daca Comisariatul judetean a procedat legal neiregistrindu/mi reclamatia pe motivul ca nu este de competenta lor ?
Da.
Pe noi, ca persoane juridice cine ne apara in calitatea noastra si de consumatori?
Cu stima, Mihai O.

Contractele sau instanta.