Noile Coduri penale
  • Autentificare
    Utilizator
    Parola
    recuperare parola
    Recuperare parola

    Introduceti adresa de email asociata contului dumneavoastra.

    Un email cu noua parola si instructiunile de recuperare a fost trimis cu succes catre adresa specificata de tine.

  • Inregistrare

    Intra acum in comunitatea Avocatnet.ro. Este gratuit!

     ContUtilizator  ContConsultant  ContFirma

    Avocatnet.ro in cifre
    Comunitatea are 316.317 de membri si 5.833 de consultanti inregistrati care au contribuit cu 2.012.443 mesaje in forum.

Discutie CERTIFICAT DE GARANTIE SI DECLARATIE DE CONFORMITATE,ROG DETALI

Du-te la pagina:  1 2 3
 
 
offline
Avatar -

Data inregistrarii:
Duminica, 15 Martie 2009, 21:53

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Duminica, 5 Aprilie 2009, 19:33

In urma citiri Legi 449/2003 referitoare la garantiile oferite produselor cu termen lung de functionare(electrice,electrocasnice)si a Legii 296/2004 republicata in 2008 referitoare la codul consumului am inteles ca un vanzator poate sa ofere garantie scrisa cumparatorului ,pe produsul vandut
INTREBARI:
1) Eu ca ,comerciant sunt obligat sa ofer garantie in momentul vanzari unui produs(electric ,electrocasnic)?
2)Exista undeva specificat perioada minima de garantie oferita unor produse ,electrice,electrocasnice?
3)Referitor la declaratia de conformitate ,aceasta trebuie facuta de mine(in calitate de comeciant)sau va insoti produsul si va fi facuta de producator,importator?
 
 
 
offline
2.00

Data inregistrarii:
Vineri, 1 Februarie 2008, 12:55

Profil consultant Cere consultanta

[Explicatii indice rating]

 
Data post: Luni, 6 Aprilie 2009, 08:48
1. Da - art 19 - Garanția este obligatorie din punct de vedere juridic pentru ofertant, în condițiile specificate în declarațiile referitoare la garanție și în publicitatea aferentă.
2. Doi ani - art 16 - Răspunderea vânzătorului, conform prevederilor art. 9-14, este angajată dacă lipsa de conformitate apare într-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului.
3. HG 1022/2002 art.4 - (1) Se consideră că sunt respectate cerințele referitoare la protecția vieții, sănătății, securității muncii și protecției mediului și se admit introducerea pe piață a produselor nealimentare noi și prestarea serviciilor numai dacă sunt însoțite de declarația de conformitate întocmită pe propria răspundere de către producător, respectiv de prestatorul de servicii, ori de reprezentanții autorizați ai acestora, persoane juridice cu sediul în România.
 
 
 
offline
Avatar -

Data inregistrarii:
Duminica, 15 Martie 2009, 21:53

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Luni, 6 Aprilie 2009, 20:01
MULTUMIM pentru raspunsurile date ,iar pentru cei interesati atentie a aparut OG 174/2008 care modifica legea 449/2003
 
 
 
offline
20

Data inregistrarii:
Marti, 15 Ianuarie 2008, 20:43

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Miercuri, 8 Aprilie 2009, 11:05
Pe acest subiect am si eu o intrebare:
Art.9 din Lege 449/2003: "Vanzatorul este raspunzator fata de consumator pentru orice lipsa a conformitatii existenta la momentul cand au fost livrate produsele"
Art.18 din Lege 449/2003: "Pana la proba contrara, lipsa de conformitate aparuta in termen de 6 luni de la livrarea produsului se prezuma ca a existat la momentul livrarii acestuia........."
Art. 16 din Lege 449/2003: " Raspunderea vanzatorului, conform prevederilor art. 9-14, este angajata daca lipsa de conformitate apare intr-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului."
Intrebare: ce se intampla in cazul in care lipsa de conformitate apare dupa 6 luni de la livrarea produsului si cum intervine raspunderea vanzatorului in acest caz?
 
 
 
offline
Avatar -

Data inregistrarii:
Duminica, 15 Martie 2009, 21:53

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Miercuri, 8 Aprilie 2009, 17:54
din cate stiu eu ,dar este bine sa astepti si parerea unui specialist, deoarece eu nu sunt decat un pfa . Iata raspunsul meu: avand in vedere ca un consumator , care a cumparat un produs de la un vanzator, in momentul in care apare lipsa de conformitate ( defectul unui produs in termenul de garantie) se va adresa vanzatorului, iar acesta este obligat sa duca produsul la conformitate ( la reparat sau schimbat) . Atentie dupa noile modificari facute legii 449/2003 acest termen nu trebuie sa depaseasca 15 zile. Deci vanzatorul preia aparatul defect si se adreseaza importatorului, sau producatorului. daca nu exista un contract precis intre Producator , importator si vanzator , prin care producatorul, importatorul, cheltuiala de remediere sau inlocuire va cadea pe spatele vanzatorului. Eu ca asta am inteles din aceasta lege si din modificarile ei prin OG 174 / dec. 2008
 
 
 
offline
Avatar 1

Data inregistrarii:
Vineri, 3 Iulie 2009, 15:21

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Vineri, 3 Iulie 2009, 15:32
Buna!

Am si eu o intrebare legata de certificatele de garantie: atunci cand cumpar si revand (+montez) un aparat, trebuie sa dau la client certificatul de garantie dat de importator sau pot sa fac eu certificat de garantie al firmei mele si sa-l dau (respectand cerintele si datele importatorului)? Pe certificatul de garantie al importatorului sunt trecute taloane de interventie in garantie; trebuie sa trec si eu aceste taloane pe certificatul meu?

Multumesc.
 
 
 
offline
20

Data inregistrarii:
Marti, 15 Ianuarie 2008, 20:43

Profil utilizator

[Explicatii popularitate]

 
Data post: Luni, 6 Iulie 2009, 22:45
Dupa parerea mea, ar trebui sa pastrati modelul certificatului de garantie oferit de producator, mai ales pentru cazul in care certificatul de garantie conceput de Dvs. contine elemente mai putin favorabile clientului final comparativ cu certificatul de garantie oferit de producator.
Totusi, in cazul in care veti opta pentru varianta certificatului de garantie propriu, va trebui sa sustineti Dvs. si reteaua de service pentru produsele comercializate.

Urmariti si definitia data de Legea 449/2003 -republicata, termenului de "producator"
Art. 2 lit.d) "producator":
1. operatorul economic care fabrica un produs finit sau o componenta a unui produs;
2. operatorul economic care fabrica materia prima;
3. operatorul economic care isi aplica denumirea, marca sau un alt semn distinctiv pe produs;
4. operatorul economic care reconditioneaza produsul;
5. operatorul economic sau distribuitorul care modifica, prin activitatea sa, caracteristicile produsului;
6. reprezentantul inregistrat in Romania al unui operator economic care nu isi are sediul in Romania sau, in cazul inexistentei acestuia, importatorul produsului;
7. operatorul economic care importa produse in vederea realizarii ulterioare a unei operatiuni de vanzare, inchiriere, leasing sau orice alta forma de distributie specifica derularii afacerilor;
8. distribuitorul produsului importat, in cazul in care nu se cunoaste importatorul, chiar daca producatorul este mentionat;
9. distribuitorul produsului, in cazul in care importatorul nu poate fi identificat, daca nu informeaza persoana prejudiciata, in termen de 30 de zile de la cererea acesteia, asupra identitatii importatorului;
 
 
 
offline
2.00

Data inregistrarii:
Sambata, 6 Iunie 2009, 19:50

Profil consultant Cere consultanta

[Explicatii indice rating]

 
Data post: Luni, 6 Iulie 2009, 23:31
PcrisM a scris:

Buna!

Am si eu o intrebare legata de certificatele de garantie: atunci cand cumpar si revand (+montez) un aparat, trebuie sa dau la client certificatul de garantie dat de importator sau pot sa fac eu certificat de garantie al firmei mele si sa-l dau (respectand cerintele si datele importatorului)? Pe certificatul de garantie al importatorului sunt trecute taloane de interventie in garantie; trebuie sa trec si eu aceste taloane pe certificatul meu?

Multumesc.


Certificatul de garantie este dat numai de producator pentru cel putin 1/10 din durata de viata a produsului. Distribuitorul, importatorul si comerciantul trebuie sa preia doar responsabilitatea producatorului si sa transmita mai departe instructiunile de utilizare, montare, certificatele de garantie, certificatele de calitate daca e cazul si declaratia de conformitate care este inclusa si in standardele europene.

In masura in care montati un produs, in calitate de prestator de servicii, trebuie sa dati o declaratie de conformitate conform HG 1022 precum ca ati facut montarea produsului respectiv, sau ati prestat un serviciu in conformitate cu instructiunile producatorului, cu specificatia tehnica, cu normativele specifice in vigoare sau cu proiectul aferent.

Oricum, nu stiu sa fie o interdictie in ceea ce priveste crearea unui certificat de garantie propriu si nici nu am auzit sa existe binevoitori care sa/si asume o perioada de garantie mai mare decat cea data de producator.

Atentie insa: Garantia produsului data de producatorul acestuia este diferita de garantia manoperei - a prestatorului de servicii. In acest context, garantiile pot avea si perioade diferite de valabilitate, fapt pentru care, daca producatorul accepta un nr. in interventii de service asupora bunului , nu e obligatoriu ca si in executia montarea acestuia sa intervina concomintent aceleasi probleme , dar e indicat sa se tina evidenta acestora.

ultima data editat de QCERT pe data de Luni, 6 Iulie 2009, 23:45
 
 
Du-te la pagina:  1 2 3
 
 

Discutie CERTIFICAT DE GARANTIE SI DECLARATIE DE CONFORMITATE,ROG DETALI

Acest subiect este moderat de catre
freeelis,    GabrielaA,    AVLIL

Ultimele mesaje sterse in discutie ( total mesaje sterse - 1)

Autor mesaj: chiriches
Mesaj sters de catre: freeelis
Data mesaj: Joi, 2 Februarie 2012, 00:00
Mesaj sters la data: Joi, 9 Februarie 2012, 09:56
Motiv: a deschis topic nou pe aceasta tema


 

Statistici Forum

Mesaje astazi: 44
Total subiecte: 394021
Total mesaje: 2012443


 

Acum online

Utilizatori (12)
vladdd , marianapruteanu , Videodek , constantin29 , Tanjiani , xcsongor , vetx , maria1991 , burdy_1 , antalrob , eclair , COPACIO

Consultanti (2)
Mihail_POPA , APET_R

Moderatori (1)
gi-jane2

Administratori (0)
-

Astazi isi sarbatoresc ziua de nastere

stefison , webebu , victana , elg , paulhelean , Marius Matesan , vitmorar , ascon , valy2691 , demona , florin m , danstaicu_2005 , adjudeanu , hittch , mobirom , ankutyka_17 , kero , danisimc , sanducalciu34 , alecadina , Brianna.ro , alexandrina.dinca , victor_t , Carmenrosculet , adrian chirita , roxxanaxxs , alexa17 , pionut203 , aonicescu , calcpc , anaroxana23 , sabau.monica , nicolaie.s , Diana Persa , alibotean , akayos , clementzzamf , claudia_rudeanu , dan777 , edithloprich , remyvrs , r_kmy , Petrov Bogdan , activ_free09 , delia_cj , katy_nicu , geofo , angelic/// , dark_maria87 , cioloboc , Suhov Valentin , bianca26 , grigoruta , cristian_72 , elena dragne , ruxyradu , contexaudit , eremia mariana , veronicaoana , sabyxela , lllyane , danutzacapsunica , marianamarica , sudestela , Adriana-Corina , Mara Ionescu , coldman , paciurca , adyministrator , mary_123454 , popescu marcela , b0gdan17 , blondu_victor , beatrice culda , AkaManah , vulpe , mariusbogdan90 , vio_viorica , bbion71 , iorgu , Evelina1704 , alemimi , denix , Olau88 , ghita florian , toropu florin , rogojinaru.daniela , Ovidex , P.sorin , Lollici , mirela_rotaru , mmaarryy1974 , daniela2726 , ioneugen , sks , RaduMartin , pika_ro , aniodehcane , utilizatorsd , valentinagh , popmari , stefanluigi , flory17 , rid25 , alexandrapuiu1 , eficienta , georgianne , OpeLegis , Angela1984 , micky03 , amaliana , nkondor , georgiana486 , Madalinka , art2013 , corneliudp , ANELLA , Mircea_Diana , starmys , IrimiaBeatrice

 

Cautare in forum

 
Publicitate in reteaua LegalNET.ro?

Consultant

Nu pierde ocazia de a te inscrie GRATUIT in catalogul consultantilor Avocatnet.ro

Parteneri Avocatnet

Finexpert Elsa Deratizare Dezinsectie