Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul iesire la pensie

Buna ziua .
Am lucrat 16 ani in gr.1 de munca , total 23 ani cotizatie.
Nascut in sept. 1960.
Unde ma incadrez si la ce varsta pot iesi la pensie , chiar si anticipat ?
Multumesc.
Daca anii de grupa I-a sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 8 ani(6 luni/an).
23+8=31 ani de stagiu.
O reduecere cu 8 ani a varstei standard(65)de pensionare.
65-8=57 limita de varsta.
Reducerea se acorda numai daca indepliniti stagiul complet de cotizare de 35 de ani.
1. - Varsta standard de pensionare se reduce numai daca ati realizat stagiul complet de cotizare care, pentru dvs., este de 35 de ani.
- Dvs. aveti doar 31 de ani de stagiu de cotizare (va mai lipsesc 4 ani).

2. Asadar nu puteti solicita, inca, pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.

3. Pentru pensie anticipata, la 60 de ani, aveti nevoie de un stagiu de cotizare de 43 de ani.

4. Pentru pensie anticipata partiala, la 60 de ani, aveti nevoie de un stagiu de cotizare de 35 de ani.
Multumesc
Se pune si armata ? 1 an si 4 luni ? Cum se calculeaza?

Armata nu intra in stagiul necesar deschiterii drepturilor la pensie anticipata,sau anticipata partiala.
Intra in stagiul complet necesar deschiderii drepturilor la pensie de limita de varsta.