Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de proxenetism fara dovezi. Ajutor va rog
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de proxenetism fara dovezi. Ajutor va rog

Buna ziua,un ajutor va rog sau pur si simplu o perere.Viitorul meu sot a avut o disputa cu un vecin(discutii ca intre vecini),ulterior s-a sesizat politia sa aplaneze conflictul,dar acest vecin sustine si facand o plangere cum ca viitorul sot ar fi proxenet.Eu fiind plecata in strainatate cu o astfel de meserie,acesta a fost modul nostru de a ne rezolva problemele si viata mai buna.iar in cateva luni urmeaza sa ne casatorim.In ce conditii poate pati ceva iubitul meu,intrucat acest vecin fara dovezi face aceste acuzatii grave sau mai important eu nu practic acest lucru in Romania,ci intr-o tara unde este legalizat?? Urmeaza sa se fie chemat de catre politie pentru declaratii,dar nu stiu in ce constau aceste declaratii sau pentru ce este chemat.Va rog sa ma ajutati cu un sfat,o parere intr-un fel.Va multumesc
Daca desfasurati activitatea in mod legal puteti aduce o adeverinta de la serviciu.:)

Dar nu cred ca va fi cazul deoarece cel care a depus plangerea trebuie si sa depuna probe pentru afirmatiile facute. Daca nu are astfel de dovezi, persoana reclamata poate solicita daune morale pentru calomnie.
Este recomandabil sa aiba avocat la audiere deoarece prin propria sa declaratie se poate autoincrimina.
Trebuie sa vorbeasca cu avocatul mai inainte de audiere.
Depinde si ce alte probe ar exista si cum se vor interpreta.
Situatia nu este ca la furt unde situatia este simpla adica a furat sau nu...si suspectul stie precis daca a furat sau nu.